O‘zbekiston va Misr qo‘shma savdo palatasini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Savdo-sanoat palatasi matbuot xizmati xabar berdi.
Joriy yilning 26-sentabr kuni palata raisi Davron Vahobov va Misr Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ahmad Shahin o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sanoat sohalarida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish holati va imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Xususan, O‘zbekiston-Misr qo‘shma savdo palatasini tuzish va faoliyatini yo‘lga qo‘yish masalasiga e’tibor qaratildi. Bu ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni qo‘llab-quvvatlovchi vosita bo‘lishi ta’kidlandi.
Palataning asosiy vazifalari savdo munosabatlarini rivojlantirish hamda to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishdan iborat bo‘ladi. Shuningdek, to‘qimachilik sanoati, turizm, charm ishlab chiqarish va farmatsevtika sohalarida hamkorlikni rag‘batlantirib boradi.
Bundan tashqari, uchrashuvda eksport salohiyatini oshirish va iqtisodiyotning asosiy tarmoqlariga yangi texnologiyalarni jalb qilishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
2023-yilning iyul oyi oxirida Misr ishbilarmonlar uyushmasi ishbilarmonlar kengashini tuzishga kelishib olgandi. Undan keyin Misrning Islom savdo-sanoat va qishloq xo‘jaligi palatasi bosh kotibi Yusef Xalavi Savdo-sanoat palatasiga a’zolik taklifini berdi.
Joriy yilning iyun oyida Port Said shahrida O‘zbekiston savdo-sanoat palatasining qo‘shma Savdo uyi hamda distibyutorlik va sanoat kooperatsiyasi markazini ochish bo‘yicha shartnoma imzolandi.

Представители Узбекистана и Египта обсудили создание совместного торгового объединения, сообщили в Торгово-промышленной палате .
26 сентября глава ТПП Даврон Вахабов принял первого замминистра иностранных дел Египта Ахмада Шахина. Во встрече также участвовали египетский посол в Ташкенте Амира Фахми и замглавы «Узтекстильпрома» Сухроб Юнусов.
На встрече обсуждались перспективы торгово-экономического, инвестиционного и промышленного сотрудничества между двумя странами. Стороны рассмотрели возможности для совместных проектов, направленных на взаимное повышение экспортного потенциала.
Одной из основных тем разговора стало учреждение Узбекско-египетской торговой палаты и налаживание ее работы. Ожидается, что она станет «важным инструментом» в развитии связей между деловыми кругами.
В начале июня ТПП подписала соглашение с египетской компанией Al-Nasr Export-Import. Документ предусматривает обмен информацией о состоянии рынка товаров и услуг, а также открытие в Египте торговых домов для узбекистанских товаров.
Кроме того, предполагается открыть в Порт-Саиде центр распределения и производственной кооперации. Через них будет организован экспорт из Узбекистана в страны Европы, Ближнего Востока и Африки.
До этого, летом 2023 года ТПП и Ассоциация бизнесменов Египта договорились создать деловой совет. Власти Порт-Саида выразили готовность создать благоприятные условия для узбекистанских компаний.
Ранее Spot писал, что Узбекистан рассматривает открытие в катарском порту Хамад регионального распределительного центра.