Uning so‘zlariga ko‘ra, bitim bo‘yicha konsultant “Deloitte” kompaniyasi nomzodlarning belgilangan mezonlarga, shu jumladan, sanksiyaviy risklarga muvofiqligi bo‘yicha tahlil o‘tkazgan. U 22-avgust kuni tamomlangan birinchi bosqich yakunlariga oid ma’lumotlar tez orada e’lon qilinishini qayd etdi.
Akmalxon Ortiqovning ma’lum qilishicha, Davaktiv agentligi “Humo"ni xususiylashtirishga qiziqish bildirish uchun sakkizta so‘rov, jumladan, Yevropa va Osiyo davlatlaridan arizalar kelib tushgan.
Qozog‘istonning “Kaspi” fintex guruhining arizasi haqida so‘ralganda, Ortiqov kelishuvda arizachilarni ommaga oshkor qilish talabi mavjud emasligini aytdi.
Avvalroq “Spot” bilan suhbatda bo‘lgan ekspertlar “Humo"ning minimal qiymatini $60−80 mlnga baholashgandi. Aniq narxni aniqlash uchun to‘lov tizimining joriy va prognozli moliyaviy ma’lumotlariga kirish zarur.
Davaktiv agentligi direktori mazkur baholashga qo‘shilgan holda, bu “haqiqatga ancha yaqin” ekanini ta’kidladi.
Joriy yilning may oyida MBPM prezidentning tegishli farmoniga muvofiq aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta tashkil etildi. Kompaniya tomonidan nominal qiymati 1000 so‘m bo‘lgan 155 448 748 dona oddiy aksiyalarni chiqarildi va ular Davaktiv agentligida joylashtirildi.
Aprel oyida Shavkat Mirziyoyev joriy yilgi davlat aktivlarini xususiylashtirish dasturini tasdiqlagandi. Unda “Humo"ning davlat ulushini sotish ham ko‘zda tutilgan.

Директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков прокомментировал приватизацию платежной системы Humo. Об этом 26 сентября он рассказал в интервью корреспонденту Spot.
По его словам, консультант по сделке Deloitte провел анализ претендентов на соответствие установленным критериям, включая санкционные риски. Он пообещал, что в ближайшее время будет опубликована информация касательно итогов первого этапа, который завершился 22 августа.
Акмалхон Ортиков сообщил, что АУГА получило восемь запросов на выражение заинтересованности в приватизации Humo — в том числе из стран Европы и Азии.
На вопрос о заявке казахстанской финтех-группы Kaspi он заявил, что в договоре отсутствует требование о публичном раскрытии претендентов.
Глава АУГА согласился с оценкой Spot по поводу минимальной стоимости Humo в размере $60−80 млн, отметив, что «это очень близко к истине».
С лета 2023 года 6,4 тыс. банкоматов Humo принимает банковские карты Uzcard на взаимной основе. Сейчас идет работа по интеграции платежных терминалов, которая уже достигла этапа публичного тестирования.
В мае этого года НМПЦ согласно постановлению президента прошел реорганизацию в качестве АО. Компания выпустила 155 448 748 простых акций номинальной стоимостью 1000 сумов, которые размещены у АУГА.
До этого, в апреле Шавкат Мирзиёев утвердил программу приватизации госактивов на текущий год. Она предусматривает продажу госдоли в Humo.