16-oktabr kuni o‘tkazilgan “Retail Week Central Asia” forumida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak O‘zbekistonda elektron tijoratni tartibga solishni isloh qilish zarurligini bildirdi, deya xabar beradi “Spot” muxbiri.
Mas’ulning so‘zlariga ko‘ra, elektron tijoratni tartibga solish vakolatini olganidan beri ILMA quyidagi ikkita vazifaga e’tibor qaratgan:
- qonunchilik inventarizatsiyasi — “e-commerce” sohasini tartibga soluvchi mavjud normativ-huquqiy hujjatlarning batafsil tahlili o‘tkazildi;
- tijorat subyektlari ishini o‘rganish — elektron tijorat sohasida faoliyat yurituvchi kompaniyalarning biznes modellari, hisob-kitob va soliqqa tortish tizimlari tadqiq etildi.
Bu boradagi ishlar natijasida mahalliy bozor rivojiga to‘sqinlik qilayotgan muammolar aniqlandi.
Bozorning bir tomonlama rivojlanishi
Vyacheslav Pakning ta’kidlashicha, “Wildberries” va “Ozon” kabi yirik xalqaro o‘yinchilar paydo bo‘lishiga qaramay, vaziyat “bir darvozali o‘yin” sifatida shakllanib bormoqda. Xorijiy kompaniyalar uchun O‘zbekiston bozoriga kirish osonroq, mahalliy tadbirkorlar uchun esa o‘z mahsulotlarini xorijiy marketpleyslar orqali eksport qilish qiyinroq.
NAPP quyidagi choralarni ko‘radi:
- O‘zbekistonda shuba korxonalarini ochishni rag‘batlantirish va milliy bank tizimi orqali shaffof hisob-kitob mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish;
- tovarlarni yetkazib berish uchun mahalliy logistika kompaniyalaridan foydalanishni rag‘batlantirish;
- mahalliy tovarlarni xalqaro bozorlarga olib chiqish uchun marketpleyslardan foydalanish.
Qonunchilik bazasini yangilash zarurati
Vyacheslav Pakning qayd etishicha, amaldagi qonunchilikda elektron tijorat ishtirokchilari uchun aniq ta’riflar va talablar mavjud emas. Bugungi kunda qonunchilikda makretpleys nima ekanligi va kuryerlik xizmatlariga qanday talablar qo‘yilishi borasida tushunchalar berilmagan.
ILMA elektron tijorat sohasidagi asosiy tushunchalar va atamalarni shakllantirishga qaratilgan qaror loyihasini tayyorladi. Shuningdek, 2022-yilda yangi tahriri qabul qilinganiga qaramay, elektron tijorat to‘g‘risidagi qonun va qoidalarni qayta ko‘rib chiqish rejalashtirilmoqda.
Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish — ustuvor vazifa
Raqamli xizmatlarning o‘sishi va iste’mol madaniyatining o‘zgarishi bilan iste’molchilar huquqlarini himoya qilish zarurati tug‘ilishini qayd etadi agentlik rahbarining birinchi o‘rinbosari.
Mas’uliyat markazini o‘zgartirish va marketpleyslarni javobgarlik zanjiriga kiritish, ulardan sertifikatlar va tovarlarning yaroqlilik muddatini tekshirishni talab qilish taklif etilmoqda.
“Mijozga sifatsiz mahsulot sotilganligi uchun kim javobgar bo‘lishi kerak? Marketpleysmi yoki uni joylashtirib, sotgan sotuvchimi?”, — dedi u.
Shuningdek, rasmiy mijozlarning shikoyatlariga tezkor javob berishni ta’minlash va raqamli savdo jarayoni ishtirokchilari o‘rtasida javobgarlikni yuklash amaliyotini istisno qilish zarurligini ta’kidladi.
Vyacheslav Pak turli baholashlarga ko‘ra, hozirda O‘zbekistonda elektron tijorat umumiy savdo hajmining qariyb 4%ini tashkil etishini aytdi. Bugungi rivojlanish sur’atlari va bozor salohiyatini hisobga olgan holda, u ko‘rsatkichning keyingi 5 yilda 10−15%gacha o‘sishini kutmoqda.

Первый замдиректора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак заявил о необходимости реформировать регулирование электронной коммерции в Узбекистане. Об этом 16 октября он рассказал на форуме Retail Week Central Asia, передает корреспондент Spot.
По словам чиновника, с момента получения полномочий по регулированию электронной коммерции, НАПП сосредоточилось на двух задачах:
- инвентаризация законодательства: проведен детальный анализ существующих нормативно-правовых актов, регулирующих сферу e-commerce;
- изучение работы коммерческих субъектов: исследованы бизнес-модели, системы расчетов и налогообложения компаний, функционирующих в сфере электронной коммерции.
По итогам этой работы были выявлены проблемы, препятствующие развитию местного рынка.
Одностороннее развитие рынка
Вячеслав Пак отметил, что несмотря на появление крупных международных игроков, таких как Wildberries и Ozon, ситуация складывается как «игра в одни ворота». Иностранным компаниям легче входить на рынок Узбекистана, тогда как местным предпринимателям сложнее экспортировать свои товары через зарубежные маркетплейсы.
Фото: Central Asia Retail Week
НАПП предпринимает следующие меры:
- поощрение открытия дочерних компаний в Узбекистане и налаживание прозрачных механизмов расчетов через национальную банковскую систему;
- стимулирование использования местных логистических компаний для доставки товаров;
- использование маркетплейсов для продвижения отечественных товаров на международные рынки.
Необходимость обновления законодательной базы
Чиновник отмечает, что в действующем законодательстве отсутствуют четкие определения и требования к участникам электронной коммерции.
На сегодняшний день законодательство не предусматривает определения, что такое маркетплейс, и какие требования предъявляются к курьерским службам.
НАПП подготовило проект указа, направленный на формулирование основных понятий и терминов в сфере электронной коммерции. В планах также пересмотреть закон и правила об электронной коммерции, несмотря на принятие новой редакции в 2022 году.
Защита прав потребителей как приоритет
С ростом цифровых сервисов и изменением культуры потребления возникает острая необходимость в защите прав потребителей.
Предлагается сместить фокус ответственности и включить маркетплейсы в цепочку ответственности, требуя от них проверки сертификатов и сроков годности товаров.
Также чиновник отметил необходимость обеспечить оперативную реакцию на жалобы клиентов и исключить практику перекладывания ответственности между участниками процесса цифровой торговли.
Вячеслав Пак подчеркнул, что электронная коммерция в Узбекистане по разным оценкам сейчас составляет около 4% от общего объема торговли. С учетом текущих темпов развития и потенциала рынка, чиновник ожидает рост этого показателя до 10−15% в ближайшие 5 лет.