Funksiyani ishga tushirish uchun istalgan so‘rovni yozish va globus tugmasini bosish kerak.
U chap tomonda (“Faylni biriktirish” tugmasi yonida) joylashgan. Shundan so‘ng “ChatGPT” tarmoqdan topilgan dolzarb ma’lumotlar asosida foydalanuvchi so‘roviga javob tuzadi.
Yangilik tufayli so‘nggi voqealar bilan bog‘liq barcha narsalarni so‘rash mumkin. Masalan, eng qiziqarli yangiliklardan namunalar tuzish, turli meteorologik xizmatlar asosida ob-havoning “o‘rtacha” prognozini bilish, valyuta kurslari yoki aksiyalar narxini aniqlash mumkin bo‘ladi.
“ChatGPT search” ishlashi uchun ishlab chiquvchilar eng yirik “ma'lumotlar va yangiliklar provayderlari” bilan kelishib oldilar.
Shu tufayli chat-bot nafaqat matn bilan javob berishi, balki ko‘rgazmali vidjetlarni ham taqdim etishi mumkin.
Ya’ni, ob-havo ma’lumoti hafta kunlari jadval ko‘rinishida, aksiyalar kursi esa grafik ko‘rinishida taqdim etiladi.
Xuddi shu narsa sport o‘yinlari natijalari yoki geolokatsiya muhim bo‘lgan so‘rovlar bilan ishlaydi (masalan, “xaritada mening tumanimdagi eng yaxshi ochiq restoranlarni ko‘rsat”).
“ChatGPT search” yordamida tuzilgan barcha javoblar birlamchi manbalarga havolalar bilan birga keladi. Ularni ochish uchun javob oxirida “Manbalar” tugmasi bosiladi. Manbalar ro‘yxati ro‘yxat sifatida aks ettiriladi.
Yangi funksiya “ChatGPT Plus” va “Team” obunachilarida allaqachon ishlamoqda. Keyinchalik yangilikdan barcha foydalanuvchilar foydalanishlari mumkin bo‘ladi. Veb-versiyada ham, mobil versiyada ham mavjud.
Avvalroq “Spot” “OpenAI” “ChatGPT” ovozli yordamchisini ishga tushirgani haqida yozgandi.
Ovozli yordamchi jami to‘qqiz xil ovozda gapira oladi va biroq boshqalarning nutqiga taqlid qila olmaydi.

С 31 октября пользователи ChatGPT могут воспользоваться обновленной функцией поиска в интернете, которая предлагает «быстрые и своевременные ответы со ссылками на релевантные веб-источники». Обзор новинки опубликован на официальном сайте OpenAI.
Новый поиск упрощает доступ к актуальной информации. Пользователи могут задавать вопросы в естественной, разговорной форме, а ChatGPT, в свою очередь, предоставляет информацию с учетом контекста чата.
Благодаря партнерству с новостными и информационными агентствами, такими как AccuWeather, Financial Times, и Reuters, ChatGPT теперь может отображать обновленные данные в таких категориях, как погода, финансы, спорт и карты.
Система автоматически выбирает, когда следует использовать веб-поиск, или пользователи могут вручную активировать поиск, нажав на значок глобуса снизу поля ввода сообщения.
Каждый ответ, полученный с помощью поиска, включает ссылки на оригинальные статьи и блоги, что позволяет пользователям легко переходить к источнику информации. Нажав на кнопку «Источники», пользователи могут увидеть дополнительные данные и узнать больше от авторитетных публикаций, таких как AP, The Atlantic, Le Monde и других.
Таким образом, ChatGPT предлагает издателям возможность увеличивать аудиторию, предоставляя пользователям ссылки на качественный контент. Компании, такие как Le Monde и Axel Springer, видят в этом сотрудничестве новый путь к монетизации и укреплению доверия аудитории.
Новая функция уже доступна на веб-сайте chatgpt.com, а также в приложениях для настольных компьютеров и мобильных устройств. Доступ к новому поиску уже получили пользователи ChatGPT Plus и Team.
Для всех бесплатных пользователей функция станет доступна в течение нескольких месяцев.
В будущем OpenAI планирует продолжить улучшение функции поиска, особенно в категориях покупок и путешествий, а также интегрировать ее в голосовые и визуальные интерфейсы.
Также компания тестирует собственный ИИ-поисковик. Аналитики рассматривают проект SearchGPT как открытого конкурента Google.