6-noyabr kuni “O‘zbekistonda Yevropa iqtisodiyoti kunlari” haftaligi doirasida prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov tashkilotga a’zo bo‘lish uchun ishlab chiqilgan yangi chora-tadbirlar haqida “Spot” muxbiriga so‘zlab berdi.
Uning ta’kidlashicha, Jahon savdo tashkilotini tashkil etishdagi asosiy tamoyillardan biri savdoni tariflar orqali tartibga solish bo‘lib, tashkilotning 30 yillik tarixi davomida buni sezilarli darajada liberallashtirishga erishilgan. Biroq ayrim mamlakatlar va mintaqalar qo‘llayotgan notarif choralar erkin savdoni murakkablashtirmoqda.
Maxsus vakil O‘zbekiston o‘zining notarif choralarini tartibga solish bo‘yicha faoliyat olib borayotganini ta’kidladi. Oktabr oyida prezident texnik jihatdan tartibga solish sohasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazib, sanoat sohalarida 10ta yangi laboratoriya tashkil etishni topshirgandi.
“Biz nafaqat import, balki eksportni ham texnik jihatdan tartibga solishni rivojlantirishimiz lozim. Tashqi bozorlarga chiqish uchun texnik tartibga solish sohasidagi [xorijiy] talablarga javob berish zarur. Shundagina xorijiy bozorlarga chiqish imkoniyati paydo bo‘ladi”, — dedi u.
“Spot” muxbirining Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev yaqinda aytgan 2−3 yillik o‘tish davri borasidagi savolga u “bu mamlakatlar bilan qanday kelishuvga erishishingizga bog‘liq” deya javob berdi.
Azizbek Urunovning ta’kidlashicha, O‘zbekiston 2−3-yil ichida aksiz solig‘ini unifikatsiya qilishni rejalashtirmoqda. Bu import qiluvchilar va mahalliy ishlab chiqaruvchilarga nisbatan yagona stavkalar amal qilishi uchun amalga oshirilmoqda: tamaki mahsulotlari uchun 2026-yilga, alkogol va shakar uchun esa 2027-yilga rejalashtirilgan.
“Nima uchun biz 2026-yilga [JSTga a’zo bo‘lish] maqsadini qo‘yganmiz? Mahalliy kompaniyalarga 2−3 yil ichida yangi sharoitlarga moslashish imkoniyatini bermoqchimiz. Shu sababli, prezidentning ko‘plab farmonlari, hukumat qarorlari va qonunlar qabul qilinmoqda”, — dedi u.
Masalan, “daladan dasturxongacha” bo‘lgan oziq-ovqat zanjirini yaxshilaydigan oziq-ovqat xavfsizligi to‘g‘risidagi yangi qonun loyihasi ishlab chiqilib, hukumatga taqdim etilgan.
Urunov, shuningdek, antidemping, himoya va kompensatsiya choralariga oid savdo choralari bo‘yicha uchta qonun loyihasining ishlab chiqilayotganligi to‘g‘risida ma’lumot berdi.
“Agar O‘zbekistonga eksport qilishda davlatlar [o‘z ishlab chiqaruvchilariga] subsidiyalar bersa, biz bu subsidiyalarga qarshi savdo choralarini ko‘rishimiz mumkin. Hozirda biz [eksport] subsidiyalariga qarshi yo‘naltirilgan chora-tadbirlar bo‘yicha qonun loyihalarini hukumatga kiritish bosqichidamiz,” — dedi u.
O‘zbekiston hozirda qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni tartibga solish bo‘yicha alohida muzokaralar olib bormoqda va majburiyatlarni aniqlash bosqichida turibdi. Xususan, infratuzilmani yaratish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining ayrim turlarini ishlab chiqarishda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash masalalari ko‘rib chiqilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev avgust oyida tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda JSTga a’zo bo‘lishni “islohotlarning ajralmas qismi” deb ta’kidladi. davlat rahbarining qayd etishicha, proteksionizm O‘zbekistonning rivojlanish imkoniyatlarini cheklaydi.
Sentabr oyida O‘zbekiston 18ta davlat bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralarni yakunlagani xabar qilingandi. Braziliya va Shri-Lanka bilan bozorga kirish bo‘yicha muzokaralarni tugatish to‘g‘risida protokollar imzolandi.
Avvalroq O‘zbekiston Rossiya, Xitoy va YI bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar olib borayotgani haqida ma’lum qilingandi.

Специальный представитель президента по вопросам Всемирной торговой организации Азизбек Урунов рассказал о новых разработанных мерах для вступления в ВТО. Об этом он поделился 6 ноября в кулуарах форума «Дни Европейской Экономики в Узбекистане», передает корреспондент Spot.
По его словам, один из главных принципов при создании ВТО — тарифное регулирование торговли, которое за 30-летнюю историю организации удалось значительно либерализовать. Однако нетарифные меры, которые применяют некоторые страны и регионы, усложняют свободную торговлю.
Спецпредставитель подчеркнул, что Узбекистан ведет деятельность по регулированию собственных нетарифных мер. В октябре президент провел совещание, посвященное сфере технического регулирования, и поручил организовать 10 новых лабораторий в сферах промышленности.
«Мы должны развивать техническое регулирование не только в отношении импорта, но возможно и экспорта. Для выхода на внешние рынки необходимо соответствовать [иностранным] требованиям в области техрегулирования. В таком случае появится возможность выхода на зарубежные рынки», — заявил чиновник.
На вопрос корреспондента Spot о переходном периоде в 2−3 года, о чем недавно сообщил первый замглавы Налогового комитета Мубин Мирзаев, он ответил, что «это зависит от того, как вы договариваетесь со странами».
Азизбек Урунов отметил, что Узбекистан в течение 2−3 лет планирует унифицировать акцизный налог. Это делается для того, чтобы в отношении импортеров и внутренних производителей действовали единые ставки: для табака запланировано к 2026 году, а для алкоголя и сахара — к 2027 году.
«Почему мы установили цель [по вступлению в ВТО] на 2026 год? Мы хотим дать местным компаниям возможность в течение 2−3 лет приспособиться к новым условиям. Исходя из этого принимаются многие указы президента, правительства и законы», — рассказал он.
Например, разработан и внесен в правительство новый проект закона о продовольственной безопасности, который улучшит пищевую цепочку «от поля до стола».
Урунов также рассказал о разработке трех законопроектов о торговых мерах, касающихся антидемпинговых, защитных и компенсационных мер.
«Если при экспорте в Узбекистан государства используют субсидии [к собственным производителям], то мы сможем принимать торговые меры против субсидий. На сегодняшний день мы находимся на стадии внесения в правительство законопроектов о мерах, направленных против [экспортных] субсидий», — сообщил чиновник.
Узбекистан сейчас проводит отдельные переговоры по регулированию господдержки сельского хозяйства и находится на стадии определения обязательств. В частности, вопросы касаются господдержки в создании инфраструктуры и производстве некоторых видов сельхозпродукции.
Ранее Spot писал, что Узбекистан ведет переговоры о вступлении в ВТО с Россией, Китаем, Евросоюзом и другими странами.