15-noyabr kuni prezident tomonidan imzolangan qonun bilan Soliq kodeksiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Hujjat bilan, mazkur o‘zgarishlar yuqori barqarorlik reytingiga ega bo‘lgan tadbirkorlar uchun rag‘batlantirish choralari joriy etilishini nazarda tutadi.
Endilikda yuqori reytingga ega kompaniya va tadbirkorlarga nisbatan soliqlar bo‘yicha (QQSdan tashqari) ortiqcha to‘langan summani qaytarish 3 kunlik muddatda amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, reyting bo‘yicha “AAA” toifadagi biznes egalariga nisbatan soliq tekshiruvlari o‘tkazilmaydi. Biroq bundan jinoiy ishlar doirasida o‘tkaziladigan tekshiruvlar mustasno.
Shu bilan birga, mazkur toifadagi tadbirkorlarga QQS summasi o‘rnini qoplash tekshiruvlar o‘tkazilmasdan 1 kunlik muddatda amalga oshiriladi.
Barqarorlik reytingi
Shavkat Mirziyoyev 15-yanvar kuni mamlakatda tadbirkorlarning barqarorlik reytingini joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. 23-yanvarga kelib esa mazkur reytingni joriy etish to‘g‘risidagi prezident qarori imzolandi.
Hukumatning 30-yanvardagi qarori bilan reytingni aniqlash to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Xususan, barqarorlik reytingini aniqlashda 23ta mezon, 9ta jarima va 4ta rag‘batlantirish qo‘llaniladi.
2024-yilning 1-aprelidan tadbirkorlarga subsidiya, imtiyoz va preferensiyalar ularning reyting darajasidan kelib chiqqan holda joriy etilishi belgilandi.
Qo‘llab-quvvatlash choralari ro‘yxatdan o‘tganiga 6 oy bo‘lmagan hamda prezident farmoniga muvofiq 4 va 5-toifadagi tumanlarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarga ularning reyting darajasidan qat’i nazar amaldagi miqdorlarda taqdim etiladi.

Президент подписал изменения в Налоговый кодекс, предоставляющие новые льготы для предпринимателей с высоким рейтингом устойчивости, сообщает правовой канал Минюста.
Для компаний с рейтингом «А» и выше возврат излишне уплаченных налогов (кроме НДС) будет производиться в течение трех дней.
Компании с высшим рейтингом «ААА» освобождаются от налоговых проверок, кроме случаев, связанных с уголовными делами. Кроме того, им гарантирован ускоренный возврат НДС — всего за один день без проверок.
Данные меры были предусмотрены еще в январе, однако теперь они официально внесены в Налоговый кодекс.
Кроме того, доходы от выращивания коконов шелкопряда освобождаются от налога на доходы физических лиц до 1 января 2026 года. Средства, направленные на оплату труда этих работников, освобождаются от социального налога.
Система рейтингов
Система рейтинга устойчивости для предприятий была внедрена в январе и позволяет оценивать компании по шкале от 1 до 100 баллов, присваивая им один из десяти рейтингов. Предприятия с высокими баллами (категории «А» и выше) получают право на различные льготы.
Так, к примеру, обладатели рейтинга АА и выше, работающие в районах четвертой и пятой категории, смогут приобретать госимущество и землю в рассрочку на более выгодных условиях.
При оплате 15% и более стоимости в качестве первого взноса оставшуюся часть можно будет платить в течение 5 лет.
С 1 апреля поручено привязать выделение предпринимателям субсидий, льгот и преференций исходя из их рейтинга. Помимо того, обладателей высокого рейтинга устойчивости будут рекомендовать к награждению госнаградами и знаком «Фаол тадбиркор» на День предпринимателя.
Ранее Spot писал, что до 2028 года общепиту и гостиницам будут возвращать часть уплаченного НДС в зависимости от доли безналичных платежей в обороте.