“UnionPay” O‘zbekistonda onlayn to‘lov tizimlarini rivojlantirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Markaziy bank matbuot xizmati xabar berdi.
2-dekabr kuni regulyator binosida “UnionPay” xalqaro to‘lov tizimi vitse-prezidenti Liu Xeng boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi. Unda kompaniyaning mamlakatda olib borayotgan faoliyati, natijalar va kelasi rejalari muhokama qilindi.
Kompaniya vakillari mamlakatdagi faoliyatini kengaytirish va bozorga yangi innovatsion xizmat turlarini joriy etish, jumladan, onlayn to‘lov tizimlarini rivojlantirish, QR-kodli to‘lovlarni kengaytirish va mahalliy banklar bilan integratsiyani mustahkamlash borasida ma’lumot berdilar.
Shu bilan birga, Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar kengayib borayotgani va mamlakatlarning turistik salohiyatini inobatga olgan holda milliy to‘lov tizimlari bilan hamkorlikni kengaytirish orqali iste’molchilarga qulay sharoit yaratish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Avvalroq Qirg‘izistonning “Elkart” to‘lov tizimi “Uzcard” bilan, Hindistonning “UPI” to‘lov tizimi esa “Humo” va “Uzcard” bilan integratsiya qilinishi haqida xabar berilgandi.
Noyabr oyida AQSh Moliya vazirligi “Gazprombank” va yana 50dan ortiq Rossiya banklarini sanksiyalar ro‘yxatiga kiritdi. Undan keyin, O‘zbekistonda Rossiya bankining “UnionPay” kartalari ishlamay qoldi. Markaziy bankning qayd etishicha, kartalar regulyator tomonidan emas, balki to‘lov tizimi tomonidan bloklangan.

Международная платежная система UnionPay планирует развивать онлайн-платежные системы в Узбекистане, сообщает пресс-служба Центробанка.
2 декабря заместитель председателя ЦБ Содир Мелибаев обсудил с вице-президентом международной платежной системы UnionPay Лиу Хэнгом деятельность компании в стране, достигнутые результаты и будущие планы.
«Представители компании предоставили информацию о намерениях расширить свою деятельность в стране и внедрить новые инновационные виды услуг, включая развитие онлайн-платежных систем, расширение возможностей оплаты с использованием QR-кодов и дальнейшее укрепление интеграции с местными банками», — говорится в сообщении регулятора.
Фото: пресс-служба Центрального банка
Более того, в Центробанке отметили, что с учетом расширяющихся экономических связей между Китаем и Узбекистаном, а также туристического потенциала двух стран, стороны рассмотрели возможности сотрудничества с национальными платежными системами.
В конце октября стало известно о заинтересованности электронной платежной системы Unified Payments Interface (UPI) в интеграции с местными Humo и Uzcard. Также Humo и индийская NPCI International достигли «важного соглашения о создании общей платежной сети».