Vazirlar Mahkamasi uy-joy sohasidagi ayrim iste’molchilar uchun gaz narxini belgilash tartibini qayta ko‘rib chiqdi. Bu haqda Raqobat qo‘mitasi xabar berdi.
May oyida tasdiqlangan tabiiy gazdan foydalanish qoidalarining 111-bandiga ko‘ra, quyidagi toifadagi iste’molchilar ko‘k yoqilg‘i uchun maishiy foydalanuvchilar uchun tariflar bo‘yicha haq to‘lashlari kerak:
- idoraviy va o‘zini-o‘zi idora qilish uy-joy obyektlari;
- yuridik shaxslarga tegishli yotoqxonalar;
- uy-joy mulkdorlari shirkatlariga tegishli bo‘lgan va aholiga xizmat ko‘rsatadigan mahalliy qozonxonalar.
Iyun oyida joriy etilgan tariflar ma’lum chegaralardan oshganda narxlarning oshishini nazarda tutadi. Bu shuni anglatadiki, masalan, mahalliy qozonxonalar uchun isitish uchun ishlatiladigan gaz uchun tariflar 4 baravar oshadi — bir kubometr uchun 2600 so‘mgacha.
Raqobat qo‘mitasi vakillari tomonidan muammoni hal etish bo‘yicha tegishli davlat organlariga takliflar kiritildi. Natijada Vazirlar Mahkamasi gazdan foydalanish qoidalarining 111-bandiga tuzatishlar kiritdi.
Yangi tahrirda mahalliy qozonxonalar, yotoqxonalar, idoraviy va munitsipal uy-joylar uchun bazaviy tarif bo‘yicha (bir kubometr uchun 650 so‘m) gaz to‘lovi nazarda tutilgan. Tegishli tuzatish biznes uchun talablarni qisqartirishga qaratilgan 22-noyabrdagi qaror bilan kiritilgan.

Кабинет министров пересмотрел порядок ценообразования на газ для отдельных потребителей в жилой сфере. Об этом сообщил Комитет по конкуренции.
Согласно пункту 111 утвержденных в мае правил пользования природным газом, следующие категории потребителей должны оплачивать голубое топливо по тарифам для бытовых пользователей:
- ведомственные и муниципальные жилищные объекты;
- общежития, принадлежащие юрлицам;
- локальные котельные, принадлежащие товариществам собственников жилья и оказывающие услуги населению.
Тарифы, введенные с июня, предусматривают увеличение цен при превышении определенных порогов. Это значит, что, например, для локальных котельных тарифы за используемый для отопления газ вырастают в 4 раза — до 2600 сумов за кубометр.
Представители Комитета по конкуренции внесли в соответствующие госорганы предложения по разрешению проблемы. В результате Кабмин внес поправки в пункт 111 правил пользования газом.
Новая редакция предусматривает оплату газа для локальных котельных, общежитий, ведомственного и муниципального жилья по базовому тарифу (650 сумов за кубометр). Соответствующая поправка была внесена постановлением от 22 ноября, касавшимся сокращения требований для бизнеса.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции принял 380 жалоб на работу управляющих компаний за 10 месяцев.