Bir haftada tovar-xom ashyo birjasida (O‘zRTXB) AI-80 benzinini sotish hajmi to‘rt baravarga oshdi. Bu haqda savdo maydonchasi ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi.
13-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan savdolar yakuniga ko‘ra, AI-80 benzinining birja narxi bir tonnasi uchun 9,32 mln so‘mni tashkil etib, kun davomida 0,4%ga arzonlashgan. Realizatsiya qilingan yoqilg‘i hajmi 7,94 ming tonnaga yetdi — bu 5-dekabrdagiga nisbatan 3,68 baravar ko‘pdir. Bir kun avval birjada benzin savdosi 8,11 ming tonnadan oshgandi.
O‘tgan hafta oxiridan AI-80 benzini sotuvi hajmi tez sur’atlarda o‘sishni boshladi. 6-dekabr kuni birjada 4,18 ming tonna, 10-dekabrda esa 4,22 ming tonna benzin sotilgan. Biroq, yoqilg‘i taklifi oshganiga qaramay, benzin narxi deyarli o‘zgarmadi.
O‘z navbatida, Energetika vazirligi va “O‘zbekneftgaz” AI-92 benzinining kunlik taklifi 4 ming tonnaga yetkazilgani haqida xabar berdi.
Shunga qaramay, juma kuni savdolarda bor-yo‘g‘i 321 tonna yoqilg‘i sotilgan. Energetika vazirligi matbuot xizmati birjaga 4 ming tonna AI-92 benzini chiqarilayotganini “Spot"ga tasdiqladi.
9-dekabr kuni vazirlik metan “zapravka"lar (AGTKShlar) faoliyatiga vaqtinchalik qisqa muddatli cheklov kiritilishini ma’lum qildi. Havo haroratining keskin pasayishi bilan gaz iste’moli keskin oshdi va quvurlardagi bosim pasaydi.
Noyabr oyida Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi AI-80 benzini (13-noyabrdan) va propan (6-noyabrdan) narxlarining o‘sishiga cheklov kiritdi. Yoqilg‘i narxining yuqori chegarasi sotuvchining boshlang‘ich narxiga nisbatan 5%, suyultirilgan gaz uchun esa 20 foiz etib belgilangan. Joriy cheklovni hisobga olgan holda, Buxoro neftni qayta ishlash zavodi (NQIZ) tomonidan ishlab chiqarilgan benzinning bir tonnasi uchun maksimal narx 9 377 555,25 so‘mni tashkil etadi.
Avvalroq “Spot” propanning birjadagi narxi bir kunda deyarli 7%ga pasayib, bir tonnasi uchun 6,9 mln so‘mdan tushgani haqida yozgandi.

За неделю объем продаж бензина АИ-80 на товарно-сырьевой бирже (УзРТСБ) вырос вчетверо, следует из данных торговой площадки.
По итогам торгов, прошедших 13 декабря, биржевая цена бензина АИ-80 составила 9,32 млн сумов за тонну, снизившись за день на 0,4%. Объем реализации топлива достиг 7,94 тыс. тонн — это в 3,68 раза больше, чем 5 декабря. Днем ранее продажи бензина на бирже превысили 8,11 тыс. тонн.
С конца прошлой недели объем продаж бензина АИ-80 начал стремительно расти. 6 декабря на бирже было реализовано 4,18 тыс. тонн, а 10 декабря — 4,22 тыс. тонн. Однако, несмотря на увеличение предложения топлива, стоимость бензина практически не меняется.
В свою очередь, Минэнерго и «Узбекнефтегаз» сообщают о том, что суточный объем предложения бензина АИ-92 увеличен до 4000 тонн. Тем не менее в пятницу была продана лишь 321 тонна топлива. В пресс-службе Минэнерго Spot подтвердили, что на биржу выставляется 4000 тонн.
В ноябре Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей ввел ограничение роста цен на бензин АИ-80 (с 13 ноября) и пропан (с 6 ноября). Потолок цен на топливо установлено в 5% к начальной стоимости продавца, а на сжиженный газ — 20%. С учетом введенного ограничения максимальная цена тонны бензина, произведенного Бухарским нефтеперерабатывающим заводом (БНПЗ), равняется 9 377 555,25 сумов.
Ранее Spot писал, что биржевая цена пропана снизилась за день почти на 7%, упав ниже 6,9 млн сумов за тонну.