Hujjatga ko‘ra, poytaxtning ma’muriy chegaralaridagi maydoni 43 873 gektarni tashkil etadi. Yaqin 20 yil ichida aholi soni qariyb 2,5 barobar — 3 mlndan 7,4 mlnnga o‘sishi kutilmoqda.
Shahar hududi konservatsiya, rekonstruksiya va renovatsiya zonalariga ajratiladi. Zonalardan foydalanish talablari shaharsozlik kadastrining geoaxborot tizimida mavjud bo‘ladi.
Konservatsiya zonalarida madaniy meros, yashil hududlar, suv havzalari va qirg‘oqlarni muhofaza qilishga alohida e’tibor qaratiladi. Ushbu hududlarda yangi bino va inshootlar qurish taqiqlanadi.
Rekonstruksiya hududlari uch kichik turni o‘z ichiga oladi:
- Oxirgi 5 yil ichida qurilishi yakunlangan, aholi dam olishi uchun sharoit yaratilgan va yaxshilashga ehtiyoj sezilmayotgan hududlar shakllangan hisoblanadi. Toshkent hokimiyati jamoatchilik fikrini inobatga olgan holda bunday joylarda qayta qurish ishlariga ruxsat berishi mumkin.
- Yaxshilanishni talab qiladigan hududlarda qo‘shimcha ijtimoiy va infratuzilma inshootlari qurilishiga ruxsat beriladi, shuningdek, binolarning tashqi ko‘rinishini yangilash, ochiq maydonlar va jamoat joylarini obodonlashtirish ishlari ham amalga oshirilishi mumkin.
- Zichlashtirish talab etiladigan hududlar infratuzilmani inobatga olgan holda ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash zaruriyatini nazarda tutadi. Bunday joylarda ko‘p qavatli uylar qurish ruxsat beriladi.
Renovatsiya zonalari, o‘z navbatida, ikkita kichik turga ega:
- reformatsiya hududlari — atrof-muhitga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan bo‘sh yerlar, sanoat zonalari yoki master-rejaga muvofiq yangi binolar qurilishiga yo‘l qo‘yiladigan eskirgan uy-joyli hududlar.
- kengaytirish hududlari — yangi binolar va inshootlar qurish uchun ajratiladigan, ular bilan ilgari o‘zlashtirilgan hududlar o‘rtasidagi uzilishni qisqartirish sharti bilan yangidan o‘zlashtiriladigan hududlar.
Funksional jihatdan 5 toifadagi hudud toifasi — turar-joy, jamoat, sanoat, transport va dam olish hududlari ajratiladi. O‘z navbatida, turar-joy hududlari ko‘p kvartirali binolar, yakka tartibdagi uy-joylar va vaqtinchalik yashash joylarini (mehmonxonalar, yotoqxonalar, tibbiyot muassasalari) o‘z ichiga oladi.
Bosh rejaga ko‘ra, Toshkent shahrida yashil hududlar maydoni 7120 gektarni tashkil etadi, ularga yana 10 ming gektar qo‘shiladi. Shuningdek, poytaxtda 836 km yo‘llar mavjud bo‘lib, ularga qo‘shimcha ravishda yana 647 km yo‘l qurilishi rejalashtirilgan.
Prezident oktabr oyida Toshkent shahrining bosh rejasi loyihasi bilan tanishgandi. Loyihaga ko‘ra, Toshkent shahri 2045-yilgacha 7,5 mln aholiga mo‘ljallangan megapolisga aylantiriladi
Shuningdek, bosh reja bilan poytaxtni aglomeratsiya asosida rivojlantirish hamda uchta zonaga ajratish rejalashtirilmoqda.

Кабинет министров 24 декабря утвердил генеральный план Ташкента до 2045 года. Постановление опубликовано на Lex.uz.
Согласно документу, площадь столицы в административных границах составит 43 873 га. В ближайшие 20 лет ожидается рост населения почти в 2,5 раза — с 3 млн до 7,4 млн человек.
Территория города разделяется на зоны консервации, реконструкции и реновации. Требования к использованию зоны будут доступны в геоинформационной системе градостроительного кадастра (dshk.uz).
В зонах консервации особое внимание будет уделяться защите культурного наследия, зеленых зон, водоемов и набережных. Строительство новых зданий и сооружений на этих территориях запрещается.
Зоны реконструкции включают три подвида.
1. Сформированными считаются территории, где строительство было завершено в последние 5 лет, создана среда для досуга населения и не наблюдается потребности в улучшении. Хокимият Ташкента может разрешить здесь реконструкцию на основе общественного мнения.
2. На территориях, требующих улучшения, допускается строительство дополнительных социальных и инфраструктурных объектов, а также обновление экстерьера, благоустройство открытых площадей и общественных мест.
3. Территории, требующие уплотнения, предусматривают потребность в улучшении социально-экономической ситуации с учетом инфраструктуры. Здесь разрешается строительство многоэтажных домов.
Зоны реновации, в свою очередь, имеют два подвида:
1. территории реформации — пустующие земли, промзоны с отрицательным влиянием на окружающую среду, либо территории с ветхим жильем, где допускается строительство новых зданий согласно мастер-планам;
2. территории расширения — вновь осваиваемые территории, выделяемые под строительство новых зданий и сооружений с условием сокращения разрыва между ними и ранее освоенными территориями.
По функционалу выделяется 5 категорий зон — жилые, общественные, промышленные, транспортные и рекреационные. В свою очередь, жилые зоны включают многоквартирные зоны, индивидуальную застройку и места временного размещения (гостиницы, общежития, медучреждения).
Согласно генплану, площадь зеленых зон в Ташкенте составляет 7120 га, к которым будет добавлено еще 10 тыс. га. Также в столице имеется 836 км дорог, в дополнение к которым планируется построить еще 647 км.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом генплана столицы в октябре 2022 года. Тогда главе государства представили стратегию развития города и 4 сценария расширения.