“eBay” marketpleysi 2025-yil boshidan O‘zbekistonda soliq to‘lovchi sifatida ro‘yxatdan o‘tgan birinchi xorijiy internet-kompaniya bo‘ldi.
Bu haqda Soliq qo‘mitasining elektron xizmat ko‘rsatuvchilar uchun maxsus saytida ma’lum qilingan. Unga ko‘ra, Shveysariyaning “eBay Marketplace GmbH” kompaniyasi 17-yanvar kuni ro‘yxatdan o‘tgan.
2024-yilda yangi xorijiy soliq to‘lovchilarni ro‘yxatdan o‘tkazish sur’ati oldingi yillarga nisbatan sezilarli darajada pasaygan. Xususan, faqat 6 ta kompaniya, jumladan “Etsy” marketpleysining Irlandiya yuridik shaxsi (“Etsy Ireland UC”) ariza topshirgan.
Shuningdek, Fransiyadan “Nexway” va Buyuk Britaniyadan “Contactpay Solution” ekvayring yechimlarini yetkazib beruvchilari, sun’iy intellektga asoslangan “DeepL” tarjima xizmati, “SaySomethingin.com” til kurslari agregatori hamda “Emirati Global Intellect Service” soliq to‘lovchilar sifatida ro‘yxatga olingan.
2024-yilning yanvar-sentabr oylarida xorijiy IT-kompaniyalardan 101,9 mlrd so‘m soliq tushgan. Bu mablag‘larning qariyb 88%i uchta kompaniya — “Meta”, “Google” va “Apple” hissasiga to‘g‘ri keladi.
Avvalroq 2024-yilda O‘zbekistonda qaysi kompaniyalar eng ko‘p soliq to‘lagani haqida xabar berilgandi.

Маркетплейс eBay стал первой иностранной интернет-компанией, вставшей на налоговый учет в Узбекистане с начала 2025 года.
Об этом сообщается на специальном сайте Налогового комитета для поставщиков электронных услуг. Согласно ему, швейцарская компания eBay Marketplace GmbH прошла регистрацию 17 января.
В 2024 году темпы регистрации новых зарубежных налогоплательщиков заметно снизились по сравнению с предыдущими годами. Заявки подали только 6 компаний, среди которых — ирландское юрлицо маркетплейса Etsy (Etsy Ireland UC).
Также регистрацию в качестве плательщиков прошли поставщики эквайринговых решений Nexway из Франции и Contactpay Solution из Великобритании, сервис переводов на базе ИИ DeepL, агрегатор языковых курсов SaySomethingin.com и эмиратская Global Intellect Service.
С марта 2020 года вступил в силу порядок налогообложения иностранных компаний электронной коммерции, реализующих услуги и товары в Узбекистане («налог на Google»). Они признаются плательщиками НДС в части продаж, оказываемых физическим лицам.
Для удобства постановки на учёт Налоговый комитет создал виртуальный НДС-офис. Через него иностранные интернет-компании, работающие в Узбекистане, могут зарегистрироваться и начать платить налоги. В апреле 2022 года был утверждён порядок постановки на учёт.
По данным ведомства, за первое полугодие от иностранных IT-компаний поступили 48,4 млрд сумов в виде налогов. Около 85% этой суммы пришлось на три компании — Meta, Google и Apple.