Avvalroq davlat rahbari tomonidan “Banklardagi omonatlarni himoya qilish kafolatlari to‘g‘risida"gi qonun imzolangani haqida xabar berilgandi. Markaziy bank bu bo‘yicha izoh berdi.
Hujjat bilan kafolatlangan omonat miqdori bir bankda bir omonatchiga 200 mln so‘m etib belgilandi. Bu talab bankka qo‘yiladigan yangi omonatlarga nisbatan tatbiq etiladi va qonun kuchga kirgungacha qo‘yilgan omonatlar miqdoridan qat’i nazar to‘liq kafolatlanadi.
Markaziy bank omonatlarni belgilangan miqdorda kafolatlashning muhim jihatlaridan biri bank tugatilgan taqdirda, omonatchilarga ularning mablag‘larini qaytarish ekanligini qayd etdi. Shu bilan birga, “bu banklarni yuqori foiz stavka bilan emas, balki barqaror faoliyat bilan raqobatlashishga undaydi”.
Kafolatlangan omonatlar miqdorining 200 mln so‘mgacha cheklanishi fuqarolarning bankka undan ko‘p miqdorda pul qo‘yishlarini cheklamaydi. Bu faqat bank tugatilgan taqdirda qo‘llaniladi, boshqa hollarda banklar omonatlar bo‘yicha o‘z majburiyatlarini shartnoma asosida bajaradi.
Amalda omonatlarni qaytarish muddati 83 kunni tashkil etgan bo‘lsa, endi bu 20 ish kuniga kamaytirildi. 2027-yilgacha bosqichma-bosqich 7 kunga qisqartiriladi. Omonatlarni kafolatlash agentligi belgilangan muddatda kompensatsiyani to‘lab berishi kerak. Zarur hollarda esa agentlik bu muddatdan ham oldin to‘lab berishi mumkin bo‘ladi.
“Agarda siz kompensatsiya to‘lab berish uchun belgilangan muddat ichida o‘z mablag‘laringizni qaytarib olishga ulgurmagan bo‘lsangiz ham xavotirga o‘rin qolmaydi, ya’ni o‘z pullaringizni agentlikdan istalgan vaqtda qaytarib olishingiz mumkin bo‘ladi”, deyiladi xabarda.
Kafolatlangan omonatlarning cheklanishi
2024-yilning avgust kuni Qonunchilik palatasi omonatlarni kafolatlash tizimini isloh qilishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi. Joriy yilning yanvar oyida qonun Senat tomonidan ma’qullandi.
Fuqarolarning omonatlarini kafolatlash fondi tomonidan omonatlarni to‘liq himoya qilish bilan bog‘liq muammolar mavjudligi aniqlangan. Bunday yondashuv aholini “bankning moliyaviy ahvoli va faoliyat tavakkalchiligi bilan qiziqmasdan” yuqori foiz stavkasida pul qo‘yishga undaydi.
Markaziy bank yuqori chegaraning belgilanishi natijasida omonatchilarning 99,7%i to‘liq qamrab olinishini bildirdi. Kompensatsiya miqdori fuqarolarning qonun kuchga kirgan sanadan oldin ochilgan omonatlariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
“Spot” cheklashning maqsadga muvofiqligi, belgilangan chegaraning yetarliligi va bank tizimi uchun xatarlar haqida mutaxassislar bilan suhbatlashdi. Ekspertlar regulyator tashabbusini qo‘llab-quvvatlash bilan birga, yuqori chegarani oshirishni taklif qilishdi.
Avvalroq Markaziy bank omonatni yopishda mablag‘larning kelib chiqishini tasdiqlash talab etilmasligini ma’lum qilgandi. Regulyatorning “Spot"ga aniqlik kiritishicha, bu talab faqat yirik miqdordagi xalqaro pul o‘tkazmalariga tegishli.

Как ранее сообщал Spot, 18 февраля Шавкат Мирзиёев подписал закон «О гарантиях защиты вкладов в банках» в новой редакции.
Одним из главных изменений стало введение лимита на компенсации по вкладам при отзыве лицензии у банка — 200 млн сумов на клиента. Как отметили в Центральном банке, требование действует только для размещенных после вступления закона в силу депозитов.
«Если у вас уже есть срочный или накопительный вклад, открытый до вступления закона в силу, он полностью гарантирован независимо от суммы. Если ваш вклад составляет менее 200 млн сумов, он будет гарантирован в полном объеме», — подчеркнул регулятор.
Установленная сумма гарантированных выплат «не означает запрет на размещение в банке более крупных сумм», добавили в ЦБ. Она применяется только при ликвидации банка, в остальных случаях кредитные учреждения выполняют все обязательства по договорам.
Также новый закон предусматривает сокращение срока выплаты компенсаций. Если ранее возврат средств мог начаться через 83 дня после отзыва лицензии, то сейчас на это отводится до 20 рабочих дней, а в дальнейшем срок будет уменьшен до 7 рабочих дней.
«При необходимых условиях» выплаты могут начаться раньше указанного срока. В ЦБ также указали, что вкладчик сможет забрать деньги в удобное время по собственному усмотрению в Агентстве по гарантированию вкладов.
Установление лимитов стимулирует переход банков к конкуренции на основе устойчивости вместо повышения процентных ставок, заявили в регуляторе. Новый закон также обеспечивает защиту вкладов предпринимателей наряду с физлицами.
До этого в Агентстве информации и массовых коммуникаций указали, что из 122,5 трлн сумов на депозитах физлиц в банках 99,6% приходится на вклады размером менее 200 млн сумов. Только около 0,4% составляют депозиты выше указанного лимита.
Также АИМК привело примеры лимитов в других странах. Например, в России максимальная сумма выплаты составляет эквивалент 186 млн сумов, в Эстонии — 234 млн сумов, а в Беларуси — 10 млн сумов.