Shavkat Mirziyoyev 19-fevral kuni energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘tgan yili 50 mlrd kub metr tabiiy gaz, 81 mlrd kilovatt soat elektr ishlab chiqarildi. 2035-yilga borib, elektr iste’moli hozirgidan 1,7 barobar oshishi hisob-kitob qilingan. Bu talabni to‘liq qondirish uchun ishlab chiqarish bilan birga, tejamkorlik ham zarur ekanligi qayd etildi.
Tahlillarga ko‘ra, O‘zbekistonda $1 lik yalpi ichki mahsulot yaratish uchun dunyodagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 2,5 barobar ko‘p energiya sarflanayapti. Elektr tarmoqlaridagi yo‘qotishlar 14%, tabiiy gazda esa 7% dan yuqori.
Shu bois olimlar jalb qilinib, joylarda energiyani tejash imkoniyatlari ilmiy asosda o‘rganilmoqda. Hozirgacha 7 ta viloyatda 4,6 mlrd kVt/soat elektr va 1 mlrd kub metr gazni iqtisod qilish imkoniyatlari aniqlangan.
Taqdimotda shu kabi o‘rganishlar asosida ishlab chiqilgan takliflar muhokama qilindi. Masalan, suv xo‘jaligidagi eski nasoslarni yangisiga almashtirib, yiliga 1 mlrd kVt/soat elektrni tejash mumkin. Ijtimoiy muassasalarda qozonxonalarni yangilash, “yashil” energiyadan foydalanish orqali bu yil 5 mln kub metr gaz, 15 mln kVt/soat elektrni iqtisod qilsa bo‘ladi.
Joriy yil 1,6 mlrd kub metr gaz va 3,5 mlrd kVt/soat elektrni tejash mo‘ljallangan. Buning uchun har bir korxona va tashkilotga ilmiy asoslangan chora-tadbirlar yetkaziladi.
Yirik sanoat korxonalarida bir mahsulot birligi ishlab chiqarishga ketadigan energiya me’yori belgilanadi. Bu energiya sarfini 5−10% ga qisqartiradi. Ijtimoiy obyektlarda energiya tejamkor uskunalarni o‘rnatish bo‘yicha manzilli dastur tasdiqlanadi.
Ko‘p qavatli uylarda issiqlikni yaxshi saqlash uchun ularni izolyatsiyalash kengaytiriladi. Xonadonlarda geliokollektor va quyosh paneli o‘rnatishga arzon kreditlar beriladi. Iste’molchilar Yaponiya tajribasi asosida energiya tejash savodxonligi bo‘yicha o‘qitiladi.
Davlat rahbari iqtisodiyotning barcha tarmoqlari, ijtimoiy soha va uy-joylarda tejamkorlik muhimligini ta’kidladi. Hudud va tarmoqlar kesimida energiya isrofini kamaytirish, talon-torojliklarning oldini olish bo‘yicha qat’iy ko‘rsatmalar berildi.
28-yanvar kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda prezident resurs tejamkor iqtisodiyot modeliga o‘tish vaqti kelganini ta’kidlagandi. Mutasaddilarga xarajatlarni 15−20% gacha qisqartirish va qo‘shilgan qiymatni ko‘paytirishga qaratilgan dastur ishlab chiqish topshirildi.

19 февраля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по повышению энергоэффективности, сообщает пресс-служба президента.
В прошлом году в Узбекистане было произведено 50 млрд куб. м природного газа и 81 млрд кВт⋅ч электроэнергии. По прогнозам, к 2035 году ожидается рост потребления электроэнергии в 1,7 раза к нынешнему. Для полного удовлетворения спроса наряду с наращиванием производства необходимо сбережение энергии.
«Анализ показывает, что в Узбекистане на создание $1 валового внутреннего продукта расходуется в 2,5 раза больше энергии, чем в среднем по миру. Потери электроэнергии в сетях достигают 14%, а природного газа превышают 7%», — говорится в сообщении.
В связи с этим с привлечением ученых проводится научно обоснованное изучение возможностей энергосбережения. В семи областях выявлены резервы для экономии 4,6 млрд кВт⋅ч электричества и 1 млрд куб. газа.
На презентации обсуждались предложения, разработанные на основе этих исследований. Так, замена устаревших насосов в системе водного хозяйства на современные позволит ежегодно экономить 1 млрд кВт⋅ч электроэнергии. Обновление котельных и использование «зеленой» энергии в социальных учреждениях позволит сэкономить 5 млн куб. газа и 15 млн кВт⋅ч электричества уже в этом году.
В 2025 году планируется сэкономить 1,6 млрд куб. газа и 3,5 млрд кВт⋅ч. Для достижения этой цели каждому предприятию и организации будут предоставлены «научно обоснованные рекомендации».
Для крупных промышленных предприятий будут установлены нормативы энергопотребления на единицу продукции, что позволит сократить энергозатраты на 5−10%. Также будет утверждена адресная программа по установке энергосберегающего оборудования на объектах соцсферы.
Кроме того, планируется расширить меры по теплоизоляции многоквартирных домов. В частности, будут предоставляться льготные кредиты на установку гелиоколлекторов и солнечных панелей. К тому же внедрят программу обучения потребителей основам энергосбережения на основе японского опыта.
Глава государства подчеркнул важность энергосбережения во всех секторах экономики, социальной сфере и жилищном хозяйстве. Президент дал поручения по сокращению потерь энергии в регионах и отраслях, а также по предотвращению хищений и нецелевого использования энергоресурсов.
28 января Шавкат Мирзиёев отметил необходимость перехода к «ресурсосберегающей модели экономики». Правительству поручено разработать программу по сокращению затрат до 15−20% и увеличению добавленной стоимости за счет энергоэффективности.