Buyuk Britaniya O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi. Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi.
Prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov Londonda mamlakat biznes va savdo vazirining o‘rinbosari Garet Tomas, Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati va ekspertlari bilan muzokaralar olib bordi.
Uchrashuvlarda Britaniya O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi eng muhim sheriklaridan biri sifatida ko‘rishi va rasmiy Toshkent bilan har tomonlama aloqalarni yanada tezlashtirishdan manfaatdor ekanligi ta’kidlandi. Tomonlar xalqaro savdodagi zamonaviy tendensiyalarni muhokama qildilar.
“Ikkala tomon ham [muzokaralarni] yakunlash majburiyatini bildirmoqdalar, ko‘p qolmadi”, — deb yozadi Urunov o‘zining “LinkedIn"dagi sahifasida.
Buyuk Britaniya bilan Jahon banki ko‘magida amalga oshirilayotgan iqtisodiy o‘sish va rivojlanish dasturi orqali O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga texnik yordamni kengaytirishga kelishib olindi.
Shu bilan birga, ushbu dastur doirasida mutaxassislarining salohiyati, xalqaro savdo sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish belgilanmoqda.
Yanvar oyida prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha AQSh, Xitoy va Yaponiya kabi 15 ta mamlakat bilan ikki tomonlama muzokaralar yakuni natijasida bitim imzolangan davlatlar soni 23 taga yetganini, bundan tashqari, qisqa vaqtda biznesni va raqobatni shaffof qilish uchun 20 ta muhim qonun qabul qilinganini qayd etgandi.

Великобритания выразила Узбекистану поддержку по вопросу вступления во Всемирную торговую организацию, сообщает информагентство Dunyo.
Спецпредставитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов на предыдущей неделе встретился с замминистра бизнеса и торговли по делам экспорта Гаретом Томасом, а также с ведущими чиновниками Министерства иностранных дел. Он описал неделю переговоров как «продуктивную».
"Обе стороны показывают стремление к завершению [переговоров], осталось недолго", — заявил Урунов на своей странице в Linkedin 14 февраля.
Британская сторона проявила интерес в углублении отношений с Узбекистаном. Ташкент рассматривается в качестве одного из ключевых партнеров Лондона в Центральной Азии, подчеркивалось на переговорах.
По итогам встречи стороны договорились расширить техническую поддержку для присоединения Узбекистана в ВТО в рамках программы экономического роста и развития от Всемирного банка. Также планируется работать над расширением навыков и квалификации специалистов в сфере международной торговли.
В январе помощник президента Саида Мирзиёева опубликовала обзор процесса вступления Узбекистана в ВТО. За 2024 год страна завершила двусторонние переговоры с 15 странами, включая США, Китай и Японию, а число подписанных соглашений достигло 23.
Кроме того, было принято 20 законов, направленных на повышение прозрачности бизнеса и конкуренции. Мирзиёева отметила, что Узбекистан «продолжит в том же темпе», чтобы добиться полноценного членства в ВТО и повысить инвестиционную привлекательность.
Ранее Spot писал, что британская Intertek поможет Узбекистану с сертификацией и маркировкой продукции.