O‘zbekiston umumiy qiymati qariyb 1,5 mlrdlik navbatdagi suveren xalqaro obligatsiyalarini jahon moliya bozorlarida joylashtirdi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Xususan, xalqaro obligatsiyalarni sotib olish uchun so‘m, dollar va yevroda jami $4,2 mlrd miqdoridagi buyurtmalar kelib tushdi. Mablag‘lar budjet taqchilligini moliyalashtirish hamda ipoteka dasturini moliyalashtirish uchun banklarga resurs ajratishga yo‘naltiriladi.
Barqaror rivojlanish maqsadlarini moliyalashtirish uchun ishlab chiqilgan obligatsiyalar dasturi doirasida 500 mln yevro ($525 mln) jalb qilindi. To‘rt yillik “Yashil” obligatsiyalarning foiz stavkasi — 5,1%.
Mablag‘lar suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish, sanitar tozalash ishlari va boshqa loyihalarga yo‘naltiriladi. Ularning sarflanishi yuzasidan hisobot xalqaro standartlar asosida shakllantirilib, e’lon qilib boriladi.
AQSh dollari va so‘mda $500 mlnlik 7 yilga 6,95% stavkada hamda 6 trln so‘mlik ($463 mln) 3 yilga 15,5% stavkada obligatsiyalar joylashtirildi. Mablag‘lar aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturini moliyalashtirish, bog‘cha, maktab va boshqa ijtimoiy soha obyektlarini qurish, ta’mirlash va rekonstruksiya qilish xarajatlarini qoplashga yo‘naltiriladi.
2024-yilning may oyida mamlakat umumiy qiymati qariyb $1,5 mlrdga teng navbatdagi suveren obligatsiyalarni birinchi marta 3ta valyutada joylashtirgandi.
Joriy yilning fevral oyida o‘tkazilgan Markaziy bank media-muloqotida Iqtisodiyot va moliya vazirligi Davlat qarzi departamenti direktori o‘rinbosari Behruz Karimov 2025-yilda suveren yevroobligatsiyalar chiqarish ko‘rib chiqilayotganini ma’lum qilgandi.
Shuningdek, u 2024-yilning uchinchi choragi yakuni bilan O‘zbekistonning yevroobligatsiyalari bo‘yicha qarz qoldig‘i miqdori $4,1 mlrdni tashkil etishini tasdiqladi.

Узбекистан завершил размещение трех новых выпусков суверенных облигаций на международном рынке, сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
Общая сумма средств, привлеченных в ходе эмиссии, составила $1,48 млрд — в сумах, долларах и евро. При этом совокупная книга заявок оказалась почти в три раза больше, достигнув $4,2 млрд.
Деньги планируется направить на покрытие дефицита бюджета в текущем году, в первую очередь — на инфраструктурные и «зеленые» нужды. Часть средств будет выделена банкам для ипотечного кредитования.
В частности, по программе финансирования Целей устойчивого развития было привлечено €500 млн ($525 млн) при объеме заявок на €1,6 млрд. Купонная ставка по «зеленым» бондам составила 5,1%, срок обращения — четыре года.
За их счет будет финансироваться внедрение водосберегающих технологий, совершенствование управления отходами и другие экологические инициативы. Минэкономфин обещал отчитываться о расходовании денег согласно международным стандартам.
Также Узбекистан выпустил долларовые облигации на $500 млн по ставке 6,95% сроком на 7 лет и трехлетние сумовые бонды на 6 трлн сумов ($463 млн) — под 15,5%. Эти деньги пойдут на жилищные программы, строительство и ремонт школ и других социальных объектов.
Предыдущий выпуск суверенных облигаций состоялся в мае 2024 года и также имел суммарный объем около $1,5 млрд. Тогда ставки были более высокими: 7,125% для бумаг в долларах, 5,375% — в евро и 16,625% — в сумах.
Замглавы Департамента государственного долга Минэкономфина Бехруз Каримов на медиа-диалоге Центробанка 12 февраля заявил о планах провести новый выпуск евробондов. Объем и срок эмиссии будут зависеть от «условий на мировом финансовом рынке», отмечал он.
Ранее Spot писал, что Минэкономфин опроверг слухи о двух планируемых повышениях пенсий и зарплат в текущем году.