Hujjat bilan, joriy yilda xizmatlar hajmini 15% ga oshirish, 52,2 mingta xizmat ko‘rsatish obyektlarini tashkil etish hamda 3 mln kishi bandligini ta’minlash belgilanmoqda.
2022-yilda xizmatlar ko‘rsatuvchi tadbirkorlar uchun belgilangan 1% lik ijtimoiy soliq stavkasining amal qilish muddati 2028-yilning 1-yanvarigacha uzaytirildi. Uning muddati 2025-yilgacha belgilangandi.
Bu oylik ish haqi mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 2,5 baravari (2 887 500 so‘m) dan kam bo‘lmagan 30 yoshgacha bo‘lgan xodimlarga nisbatan qo‘llaniladi.
Xizmatlar sohasini rivojlantirish uchun 67,4 trln so‘m, xizmat ko‘rsatish obyektlarini tashkil etish uchun developerlar orqali tadbirkorlarga noturar joylarni lizingga berishga 4,5 trln so‘m miqdorida kredit mablag‘lari yo‘naltiriladi.
Hududlarda 2025-yilda 652 ta “drayver” loyihalarni infratuzilma bilan ta’minlashga 1 trln so‘m ajratiladi. Uning doirasida 72 ta sohil bo‘yi dam olish maskanlari, 62 ta istirohat bog‘lari, 154 ta uzluksiz ishlovchi turizm va gastronomik yo‘nalishlarga ixtisoslashgan savdo va ko‘ngilochar ko‘chalar hamda 364 ta yo‘l bo‘yi va boshqa servis obyektlari qamrab olinadi.
Joriy yilning fevral oyida Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida korxonalar soni 1,5 karra oshib, ulardagi ishchilar 220 mingga ko‘paygani qayd etilgandi. Ko‘p korxonalar “soya"dan chiqib, oylikni to‘g‘ri ko‘rsatishga o‘tgani hisobiga, ish haqi 3,2 karra ko‘payib, qo‘shimcha 2,1 trln so‘m soliq tushdi.

Шавкат Мирзиёев 27 февраля подписал постановление о создании условий для развития сферы услуг. Документ опубликовала Торгово-промышленная палата.
Ставится задача увеличить до конца текущего года объем сервисного сектора на 15%. Особое внимание поручено уделить сферам IT и связи, а также финансовых услуг — для них обозначен целевой показатель в 29,5%.
Также планируется обеспечить создание около 52 тыс. новых объектов обслуживания и трудоустроить в сфере до 3 млн человек. Из них 10 тыс. предприятий и до половины рабочих мест предполагается создать в Ташкенте. За реализацию инициативы будут отвечать НБУ и другие коммерческие банки.
Для этого президент поручил выделить на кредитование сферы услуг 67,4 трлн сумов. Также предполагается направить 4,5 трлн сумов на передачу нежилых помещений в лизинг бизнесу при посредничестве застройщиков.
Из государственного бюджета будет направлено 1 трлн сумов на инфраструктуру для 652 «драйверных» проектов. Сюда входят благоустройство 72 набережных и 2 парков, оргазинация 154 круглосуточных торгово-развлекательных улиц и 364 сервисных комплексов.
Срок действия пониженной до 1% ставки по социальному налогу для сервисных объектов, введенной в начале 2022 года, продлевается до начала 2028 года. Она будет применяться к работникам в возрасте до 30 лет, получающим зарплату в размере не менее 2,5 МРОТ (2 887 500 сумов).
При этом с 1 мая для налоговых проверок по фактам сокрытия или занижения налоговой базы, проводимых на основе результатов автоматизированного риск-анализа, не будет требоваться уведомление.
Кроме того, повышающий коэффициент к минимальным ставкам арендной платы за использование недвижимости в целях налогообложения станет более гибким. Региональные Кенгаши и Жокаргы Кенес Каракалпакстана получат право дифференцировать показатель по видам деятельности и объектам наряду с территорией.