6-mart kuni bo‘lib o‘tgan aksiyadorlarning navbatdan tashqari yig‘ilishida (kvorum — 100%) MBPM boshqaruvi raisi vazifasini vaqtincha bajaruvchi Qurbonov Shuhratbek Ravshanbekovichni 2025-yilning 6-martidan boshlab “Mehnat kodeksining 160-moddasiga muvofiq xodimning tashabbusi bilan uning arizasiga asosan” egallab turgan lavozimidan ozod etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Qurbonov o‘zining “LinkedIn"dagi sahifasida MBPM rahbari lavozimidagi faoliyati davrini 2018-yilning dekabridan joriy yilning mart oyigacha deb ko‘rsatgan.
MBPMning yangi rahbari etib Maksimov Aleksey Yurevich tayinlandi, u bilan 2025-yilning 7-martidan boshlab uch yil muddatga mehnat shartnomasi tuzilgan. Xabar e’lon qilingan vaqtda “Spot” “Humo” to‘lov tizimining yangi rahbari haqida ma’lumot topa olmadi.
Shuningdek, besh kishidan iborat MBPMning yangi kuzatuv kengashi tasdiqlandi:
- Bahodirov Ulug‘bek Hojito‘rayevich — “O‘zbekengilsanoat” uyushmasi “Orange Textile Profi” kompaniyasi direktorining moliyaviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari;
- Qurbonov Shuhratbek Ravshanbekovich;
- Tashmuxamedov Abduqahhor Abduraufovich — “Yangi Kokaldosh” direktori;
- Fan Sziguan;
- Li Szitszyan.
Bundan tashqari, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi chiqarilgan MBPMning affillangan shaxslari ro‘yxatiga o‘zgartirishlar kiritildi. Dekabr oyida “Humo” aksiyalarining 100% ini 840,3 mlrd so‘mga ($65 mln) sotib olgan “Paynet” 155,44 mln dan ortiq oddiy aksiyalarga (100%) egalik qiladi.
“Paynet” dastlab 20-mart kuni MBPM aksiyadorlarining navbatdan tashqari yig‘ilishini o‘tkazishni rejalashtirgandi. Yig‘ilish kun tartibiga MBPMning amaldagi rahbari bilan mehnat shartnomasini muddatidan oldin bekor qilish va jamiyatning yangi raisi va kuzatuv kengashi a’zolarini saylash masalalari kiritildi.
28-fevral kuni Milliy banklararo protsessing markazi “Paynet"ni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va direktor (boshqaruv raisi) vakolatlarini amalga oshiruvchi shaxs sifatida Shuhratbek Qurbonov ham mavjud bo‘lgan affillangan shaxslar ro‘yxatiga kiritdi.
MBPMning avvalgi boshqaruv raisi Shuhratbek Qurbonov “Humo” to‘lov tizimi tashkil etilganidan buyon bevosita boshqarib kelgan, u kompaniyaga 2018-yil dekabr oyida kelgan.
“Humo” tarixi
Iyul oyi o‘rtalarida agentlik “Humo"ning 100% ulushini xususiylashtirish boshlanganini ma’lum qildi. Jarayon uch bosqichda tashkil etilib, birinchi bosqich 22-avgustda yakunlandi.
Qozog‘istonning “Kaspi” fintex guruhi to‘lov tizimini sotib olishga qiziqish bildirdi. Kompaniya “Humo"ning joriy biznes modelini to‘lov texnologiyalari va xizmatlari bilan to‘ldirishni rejalashtirgandi. Biroq, noyabr oyiga kelib, kompaniya xususiylashtirish jarayonida ishtirok etmaslikka qaror qildi.
“Spot” bilan suhbatda bo‘lgan ekspertlar “Humo"ning minimal qiymatini $60−80 mlnga baholashgandi. Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortiqov bunga qo‘shilgan holda, “haqiqatga ancha yaqin” ekanini ta’kidladi.
Avvalroq 1-iyuldan ayrim kompaniyalarga to‘lov tizimlariga ulanish majburiy bo‘lishi haqida xabar berilgandi. Bu budjet tashkilotlari, gaz va neft sotuvchi hamda mulkni ijaraga beruvchi yuridik shaxslarga nisbatan tatbiq etiladi.

Шухратбек Курбанов уходит с должности председателя правления Национального межбанковского процессингового центра (НМПЦ), который является оператором платежной системы Humo. Существенный факт об этом опубликован на Едином портале корпоративной информации.
На внеочередном собрании акционеров (кворум — 100%), состоявшемся 6 марта, было принято решение освободить от занимаемой должности врио. председателя правления НМПЦ Курбанова Шухратбека Равшанбековича с 6 марта 2025 года «на основании его заявления по инициативе работника согласно статьей 160 Трудового кодекса».
В своем акаунте в LinkedIn Курбанов указал срок окончания работы на посту главы НМПЦ — с декабря 2018 года по март 2025 года.
Новым руководителем НМПЦ назначен Максимов Алексей Юрьевич, с которым заключен трудовой договор с 7 марта 2025 года сроком на три года.
До этого Алексей Максимов с 2023 года работал заместителем председателя правления Octobank. 5 марта набсовет исключил Максимова из состава правления банка по его просьбе. Согласно информации на сайте Ма, в 1999 году Максимов окончил Ташкентский институт электротехнической связи, в 2009 году — Ташкентский финансовый университет;
Также утвержден новый наблюдательный совет НМПЦ из пяти человек:
- Бахадиров Улугбек Ходжитураевич — замдиректора по финансовым вопросам Orange Textile Profi Ассоциации «Узбекенгилсаноат»;
- Курбанов Шухратбек Равшанбекович;
- Ташмухамедов Абдукаххор Абдурауфович — директор Yangi Kokaldosh;
- Фань Цзигуан;
- Ли Цзыцзянь.
Кроме того, внесены изменения в список аффилированных лиц НМПЦ, из которого было исключено Агентство по управлению государственными активами (АУГА). Paynet, в декабре выкупивший 100% акций Humo за 840,3 млрд сумов ($65 млн), владеет свыше 155,44 млн простых акций (100%).
Изначально Paynet планировал 20 марта провести внеочередное собрание акционеров НМПЦ. В повестку дня собрания были включены вопросы досрочного прекращения трудового договора с действующим руководителем НМПЦ и избрания нового председателя, а также членов наблюдательного совета.
28 февраля НМПЦ включил Paynet в список аффилированных лиц, в котором также продолжали состоять Агентство по управлению государственными активами и Шухратбек Курбанов в качества лица, осуществляющего полномочия директора (председателя правления).
Предыдущий председатель правления НМПЦ Шухратбек Курбанов руководил платежной системой Humo непосредственно с момента ее создания, присоединившись к компании в декабре 2018 года.
В мае 2021 года глава платежной системы Humo Шухратбек Курбанов в интервью Spot рассказал о ситуации на финтех-рынке, прогнозах и поделился мнением о том, почему в Узбекистане так любят наличные.
Ранее Spot писал, что россияне переводят «карточный туризм» в Узбекистан после ограничений Казахстана.