Ushbu tartib 15-maydan joriy etilib, xalqaro dastur doirasida yoshlarga ishlash va sayohat qilish uchun xorijiy davlatlarga borish-kelish hamda boshqa xarajatlarini qoplashga ssuda beriladi.
Bunda mablag‘lar ajratiladigan davlatlar qatoriga AQSh, Kanada, Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya, Janubiy Koreya, Yaponiya, Avstraliya hamda Yangi Zelandiya kiritilgan.
Nomzodlar arizalarni davlat xizmatlari markazi yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali topshirishlari mumkin bo‘ladi.
Arizada quyidagi hujjatlarni ilova qilish kerak:
- xorijiy davlatdagi ish beruvchi bilan ariza beruvchi o‘rtasida tuzilgan mehnat shartnomasi;
- ariza beruvchi tomonidan ssuda qaytarilmaganda, ushbu mablag‘larni qaytarish majburiyatini o‘z zimmasiga oluvchi kafil jismoniy shaxsning so‘nggi 12 oylik ish haqi to‘g‘risida ma’lumot va qarz shartnomasi bo‘yicha kafil bo‘lishga rozilik arizasi — agar mavjud bo‘lsa;
- viza.
Har yili 2 000 nafargacha talaba-yoshlarga BHMning 40 baravari (15 mln so‘m) miqdorida ssuda ajratiladi. 1 kalendar yil davomida ma’qullangan arizalar soni ushbu miqdorga yetgach, qabul to‘xtatiladi.
Talabalar ajratilgan ssudani chet eldan qaytgach, 1 oy ichida to‘lab berishi kerak. Ketma-ketligi bo‘yicha ssuda ajratilgan ariza beruvchilardan keyin ariza topshirganlar kelasi yil uchun ro‘yxatga qo‘yilmaydi. Bunda nomzodlar kelgusi yilda qaytadan murojaat qilishlari zarur.
2024-yilning dekabrida Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda Work and Travel kabi dasturlardan foydalanish imkoniyatini oshirish uchun Yoshlar ishlari agentligi tomonidan talabalarning yo‘lkira xarajatlariga ssuda ajratish yo‘lga qo‘yilishi ma’lum qilingandi.
Avvalroq Xarajatlari qoplab beriladigan xalqaro IT-sertifikatlar ro‘yxati qariyb 330 taga yetkazilgani haqida xabar berilgandi.

Кабинет министров 2 мая утвердил порядок выделения студентам ссуд на зарубежные поездки для путешествия и работы (Work & Travel). Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Беспроцентные ссуды будут предоставляться для покрытия расходов на билеты (включая возвращение в Узбекистан) и на другие нужды во время поездок по международным программам. Ежегодно планируется выделять средства 2 тыс. студентов.
Сумма ссуды составит 40 БРВ (15 млн сумов). Получить их можно будет для поездки в США, Канаду, Австралию, Новую Зеландию, Великобританию, страны Евросоюза, Японию и Южную Корею.
Для получения ссуды студент сможет подать заявку в Центре государственных услуг или на Едином портале интерактивных госуслуг. К заявке требуется приложить:
- визу государства пребывания;
- трудовой договор с работодателем в государстве пребывания;
- при необходимости — заявление о согласии другого физлица на поручительство по ссуде, а также справку о доходах поручителя за 12 месяцев.
Полученные средства потребуется возвратить в течение одного месяца после возвращения из поездки по программе Work & Travel. В случае неуплаты эта обязанность ложится на поручителя.
Шавкат Мирзиёев анонсировал введение ссуд для молодежи, путешествующей по программам Work & Travel, в декабре 2024 года. Тогда же президент поручил принять меры по упрощению визового режима для узбекистанцев, желающих получить образование, повысить квалификацию и работать в современных отраслях.