Uzbekistan Airways Pokiston va Hindistonga parvozlar yo‘nalishini ikki mamlakat o‘rtasidagi qurollі mojaro keskinlashuvi fonida o‘zgartirdi. Bu haqda milliy aviakompaniya matbuot xizmati Spot’ga ma’lum qildi.
Oxirgi vaqtlarda Uzbekistan Airways Pokistonning ikkinchi yirik shahri Lahorga va Nyu-Dehliga asosan janubiy yo‘nalish bo‘yicha parvozlarni amalga oshirib, Kashmirning Pokiston nazorati ostidagi hududlarini chetlab o‘tmoqda.
Aviakompaniya aviaqatnovlar yo‘nalishlarining biroz o‘zgartirilishini “parvozlar xavfsizligi darajasining oshishi” bilan izohladi. Biroq, bu o‘zgarishlar sezilarli ta’sir ko‘rsatmaydi va Uzbekistan Airways Pokiston, Hindiston va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlariga parvozlarni davom ettiradi. Bundan tashqari, tashuvchi 14-iyundan Toshkent-Islomobod yo‘nalishi bo‘yicha parvozlarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda.
Pokiston havo hududi yopilgach, Rossiyaning Aeroflot aviakompaniyasi ham parvozlar yo‘nalishi o‘zgarganini ma’lum qildi. Moskvadan Hindiston, Tailand, Shri-Lanka, Maldiv orollari, Seyshel orollariga va ortga parvozlar yopiq zonani aylanib o‘tuvchi muqobil yo‘nalish bo‘yicha amalga oshiriladi, bu esa parvoz davomiyligini o‘rtacha 1−2 soatga oshiradi.
Reuters nashri Pokiston xalqaro aviakompaniyasi vakiliga tayanib, Pokiston hukumati mamlakat havo hududini barcha reyslar uchun 48 soatga yopganini yozdi. Bu Hindiston qurolli kuchlari Pokistondagi to‘qqizta “terrorchilik infratuzilmasi” obyektlariga zarba bergan “Sindur” operatsiyasi bilan bog‘liq.
O‘z navbatida, Qanot Sharq xususiy aviakompaniyasi Toshkentdan Vetnamning mashhur kurorti — Nyachangga parvozlar kechiktirilganini ma’lum qildi. Flightradar24 xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, dastlab soat 1:50 da uchishi kerak bo‘lgan (HH2231) reys Nyachangga deyarli 12 soatlik kechikish bilan jo‘nab ketgan. Ayni paytda samolyot Pokiston osmonidan orqaga qayrilib, O‘zbekistonga qaytmoqda.
“Hindistonning Pokistonga ballistik raketa hujumlari ortidan Pokiston ustidagi havo hududi yopilishi munosabati bilan Nyachangga parvozlar kechiktirilishi yoki o‘zgartirilishi mumkin”, — deya ma’lum qildi aviakompaniya.
Qanot Sharq “vaziyatning rivojlanishini diqqat bilan kuzatib borishini va kechikishlar bilan bog‘liq noqulayliklarni kamaytirish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solayotganini” ta’kidladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston aviakompaniyalari Rossiya poytaxti ustidagi havo hududi yopilgani sababli Moskvaga parvozlarni amalga oshirishda cheklovlarga duch keldi. Uzbekistan Airways Namangan, Toshkent, Farg‘ona va Samarqanddan oltita reysni zaxira aeroportlariga yo‘naltirdi, Qanot Sharq esa Moskvadan parvozlar kechikishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Avvalroq Janubiy Koreyaning T’way Air aviakompaniyasi 23-maydan Seul — Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvozlarni amalga oshirishni boshlashi haqida xabar berilgandi.

Uzbekistan Airways изменила маршрут полетов в Пакистан и Индию на фоне обострения вооруженного конфликта. Об этом Spot сообщили в пресс-службе национального авиаперевозчика.
В последнее время Uzbekistan Airways осуществляет полеты в Лахор — второй по величине пакистанский город — и Нью-Дели преимущественно по южному маршруту, облетая районы Кашмира, контролируемые Пакистаном.
В Uzbekistan Airways объяснили небольшую корректировку маршрутов «повышением уровня безопасности полетов». Однако изменения не окажут значительного влияния, а авиакомпания продолжит полеты в Пакистан, Индию и страны Юго-Восточной Азии. Вдобавок перевозчик планирует с 14 июня запустить рейсы по маршруту Ташкент — Исламабад.
После закрытия воздушного пространства Пакистана российский «Аэрофлот» также сообщил об изменении маршрутов рейсов. Полеты из Москвы в Индию, Таиланд, на Шри-Ланку, Мальдивы, Сейшелы и обратно будут выполняться по альтернативному маршруту в обход закрытой зоны, что увеличит длительность полета в среднем на 1−2 часа.
Издание Reuters со ссылкой на представителя пакистанской международной авиакомпании писало, что власти Пакистана закрыли воздушное пространство страны для всех рейсов на 48 часов. Это связано с проведением операции «Синдур», в рамках которой вооруженные силы Индии нанесли удар по девяти объектам «террористической инфраструктуры» в Пакистане.
Рейсы Uzbekistan Airways в Лахор и Нью-Дели. Фото: скриншоты с Flightradar24
В свою очередь, частная авиакомпания Qanot Sharq сообщила о задержке рейсов из Ташкента в Нячанг — популярный курорт во Вьетнаме. Согласно данным сервиса Flightradar24, рейс (HH2231), который изначально должен был вылететь в 1:50, отправился в Нячанг почти с 12-часовой задержкой. На данный момент самолет развернулся над Пакистаном и возвращается в Узбекистан.
«В связи с закрытием воздушного пространства над Пакистаном, последовавшим за нанесением Индией ударов баллистическими ракетами по территории Пакистана, рейсы в Нячанг могут быть задержаны или изменены», — заявили в авиакомпании.
Qanot Sharq отметила, что «внимательно следят за развитием ситуации и делают все возможное, чтобы минимизировать неудобства, связанные с задержками».
Кроме того, авиакомпании Узбекистана столкнулись с ограничениями при выполнении рейсов в Москву из-за закрытия воздушного пространства над российской столицей. Uzbekistan Airways перенаправила шесть рейсов из Намангана, Ташкента, Ферганы и Самарканда на запасные аэропорты, а Qanot Sharq предупредила о возможной задержке рейсов из Москвы.
Ранее Spot писал, что южнокорейская T’way Air с 23 мая начнет выполнять рейсы по маршруту Сеул — Ташкент.