Rossiya 2025-yilning sakkiz oyida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistonga tabiiy gaz yetkazib berishni 15% ga oshirdi. Bu haqda 9-oktabr kuni Gazprom boshqaruvi raisi Aleksey Miller Peterburg xalqaro gaz forumining yalpi majlisida ma’lum qildi.
Miller Xitoyga loyihalashtirilayotgan Sibir kuchi-2 magistral gaz quvurini Markaziy Osiyo davlatlari, jumladan, O‘zbekistonga Rossiya gazini yetkazib berishni ko‘paytirish katalizatorlaridan biri deb atadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyoti jadal sur’atlar bilan rivojlanmoqda. Yaqin besh-olti yil ichida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston iqtisodiyotining umumiy hajmi 60% ga o‘sishi mumkin. Bu, o‘z navbatida, energiya va gaz sarfining oshishiga olib keladi.
“2025-yilning sakkiz oyini 2024-yilning xuddi shu davri bilan solishtiryapmiz. Rossiya gazining Markaziy Osiyoga yetkazib berish hajmi, bu yerda men aynan uchta mamlakatni — O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Qozog‘istonni nazarda tutyapman, 15% ga oshgan. Bu juda katta hajmlar”, — deya ma’lum qildi Gazprom rahbari.
O‘zbekiston dastlabki sakkiz oy ichida Turkmaniston va Rossiyadan tabiiy gaz importini 27,9% ga qisqartirib, $885,9 mlnga tushirdi. Aprel oyidan boshlab oylik yetkazib berish hajmi $100 mlndan oshib ketdi, iyun oyida esa rekord darajadagi $286,3 mlnga yetdi.
Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo va Rossiya o‘rtasida agroekspressni yo‘lga qo‘yishni taklif qilgani haqida yozgandi.

Россия увеличила с начала 2025 года поставки природного газа в Узбекистан, Казахстан и Кыргызстан на 15%. Об этом 9 октября сообщил председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер на пленарном заседании Петербургского международного газового форума.
Миллер назвал проектируемый магистральный газопровод «Сила Сибири-2» в Китай одним из катализаторов увеличения поставок российского газа в страны Центральной Азии, включая Узбекистан.
По его словам, экономика стран Центральной Азии развивается быстрыми темпами. В течение ближайших пяти-шести лет совокупный объем экономик Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана может вырасти на 60%. Это, в свою очередь, приведет к увеличению энерго- и газопотребления.
«Мы сравниваем восемь месяцев 2025 года с аналогичным периодом 2024 года. Объем поставок российского газа в Центральную Азию, здесь я имею в виду как раз вот эти три страны, Узбекистан, Кыргызстан и Казахстан, плюс 15%. Это большие объемы», — поделился глава «Газпрома».
За первые восемь месяцев Узбекистан сократил импорт природного газа из Туркменистана и России на 27,9% — до $885,9 млн. С апреля месячные поставки превышают $100 млн, а в июне достигли рекордных $286,3 млн.