Avvalroq prezident raisligida sun‘iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilayotgani haqida xabar berilgandi.
Oxirgi yillarda barcha vazirlik va idoralarda ish jarayonlari va ma‘lumotlarni raqamlashtirish bo‘yicha ko‘plab ish qilingani aytildi. Raqamli hukumat platformasi orqali davlat organlari o‘rtasida inson omilisiz ma‘lumotlarning almashinuvi yo‘lga qo‘yildi. Startaplarga o‘zining dasturiy mahsulotini Raqamli hukumat platformasiga integratsiya qilib, undagi ma‘lumotlardan foydalanishga ruxsat berildi.
Lekin sun‘iy intellektni rivojlantirish uchun bularning o‘zi yetarli emasligi ko‘rsatib o‘tildi. Vazirlik va idoralardagi ma‘lumotlar har xil serverlarda tarqoq saqlanayotgani, ularning formatlari turlicha bo‘lgani uchun ham ishlar sust ketayotgani aytildi.
Yil yakunigacha vazirlik va idoralardagi 55 ta, kelasi yil qolgan barcha ma‘lumotlar bazalarini Elektron hukumat yagona data-markaziga o‘tkazish topshirildi. Bundan buyon vazirlik va idoralar ma‘lumotlarni o‘z serverlarida saqlashiga yo‘l qo‘yilmaydi.
O‘zbek tilidagi adabiyotlar, ma‘lumotlar, maqolalar, hisobotlar, ilmiy ishlarning aksariyati raqamlashmagani, elektron shaklga o‘tkazilganlari ham har xil manbalarda saqlanayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Hukumatga barcha vazirlik va idoralarning o‘zidagi ma‘lumotlarni elektron formatga o‘tkazish grafigini tasdiqlatish topshirildi. Raqamli texnologiyalar vazirligiga esa sun‘iy intellekt milliy madaniyat va qadriyatlarni o‘zida ifodalay olishi uchun “O‘zbek tili korpusi"ni yaratish vazifasi berildi.
2026-yil yakunigacha katta hajmdagi raqamli ma‘lumotlarni bir joyga jamlab, ularni qayta ishlash, tahlil qilish, foydalanish imkonini beradigan “Data Lake” platformasini ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев провел совещание о развитии технологий искусственного интеллекта и объявил о планах запустить спутниковый интернет в Узбекистане с 2026 года.
Президент отметил запуск единой платформы цифрового правительства и создание возможностей для интеграции в нее решений, созданных стартапами. Однако дальнейшему развитию платформы и внедрению ИИ мешают разбросанность информации по отдельным серверам разных госорганов и проблемы с совместимостью форматов данных.
До конца года поручено перевести в единый дата-центр электронного правительства 55 баз данных, а в 2026 году — оставшиеся базы. Госорганам запрещается хранить информацию на своих серверах.
Также глава государства отметил потребность в обучении систем ИИ работе с узбекским языком. Сейчас большая часть научных и литературных работ, отчетов и другой информации на госязыке не оцифрована, а данные в цифровом формате хранятся неорганизованно.
Перед Кабмином ставится задача утвердить график перевода в цифровой формат данных всех госучреждений. Министерство цифровых технологий, в свою очередь, должно будет создать «корпус узбекского языка» для разработки ИИ, выражающего национальную культуру.
К концу 2026 года поручено создать платформу вида «цифровое озеро» (data lake) для информации на узбекском языке. На платформе будет предоставлена возможность собирать, обрабатывать, анализировать и использовать данные в формате для ИИ.