Toshkent Kimyo xalqaro universiteti xalqaro ta’lim standartlariga muvofiqlikni tasdiqlovchi institutsional hamda yo‘nalishlar kesimidagi akkreditatsiya sertifikatlariga ega bo‘ldi. Mazkur sertifikatlar Central Asian Association for Accreditation of Education (CAAAE) tomonidan berildi. Ushbu xalqaro akkreditatsiya universitetda ta’lim sifati, boshqaruv jarayonlari va ichki sifat nazorati tizimi xalqaro talablarga mos ravishda yo‘lga qo‘yilganini tasdiqlaydi.
Akkreditatsiya natijalariga ko‘ra, Toshkent Kimyo xalqaro universiteti 1 ta institutsional akkreditatsiya, 6 ta bakalavriat yo‘nalishi va 14 ta magistratura yo‘nalishi bo‘yicha xalqaro e’tirofga sazovor bo‘ldi.
Ular orasida mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish uchun muhim bo‘lgan sun’iy intellekt, mehatronika, lift muhandisligi, mexanik muhandislik, elektr muhandisligi, axborot tizimlari muhandisligi, arxitektura va bino-inshootlar qurilishi, biotexnologiya, audit va buxgalteriya hisobi kabi yo‘nalishlar mavjud. Batafsil ma’lumotni havola orqali olish mumkin.
Mazkur akkreditatsiyani taqdim etgan Central Asian Association for Accreditation of Education (CAAAE) muhandislik va oliy ta’lim yo‘nalishlarini xalqaro mezonlar asosida baholovchi nufuzli akkreditatsiya tashkiloti hisoblanadi. Uning standartlari Bolonya jarayoni tamoyillari va xalqaro amaliyotga mos ishlab chiqilgan. Ma’lumot uchun, bu Toshkent Kimyo xalqaro universitetining birinchi xalqaro akkreditatsiyasi emas.
Mazkur yutuq bakalavriat va magistratura bosqichlarida ta’lim dasturlari mazmuni, professor-o‘qituvchilar salohiyati, o‘quv-uslubiy ta’minot hamda moddiy-texnik baza xalqaro mezonlarga muvofiqligini tasdiqlaydi.
Akkreditatsiya abituriyentlar va ota-onalar uchun ishonchli ta’lim muhiti yaratilganini anglatadi, shuningdek xorijiy hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma dasturlar va akademik almashinuvlarni rivojlantirish uchun muhim asos bo‘lib xizmat qiladi.

Ташкентский международный университет Кимё получил институциональную и программную международную аккредитацию, подтверждающую соответствие международным стандартам высшего образования. По итогам аккредитации Ташкентский международный университет Кимё получил международное признание по 1 институциональной аккредитации, 6 образовательным программам бакалавриата и 14 образовательным программам магистратуры.
Среди них представлены направления, имеющие стратегическое значение для развития экономики страны, в том числе:
- искусственный интеллект;
- мехатроника;
- лифтовое машиностроение;
- машиностроение;
- электротехника;
- инженерия информационных систем;
- архитектура и строительство зданий и сооружений;
- биотехнология;
- аудит и бухгалтерский учет.
Подробная информация доступна по ссылке.
Центральноазиатская ассоциация по аккредитации образования (CAAAE), выдавшая данные сертификаты, является авторитетной аккредитационной организацией, осуществляющей оценку инженерных и образовательных программ в соответствии с международными стандартами. Её критерии разработаны с учётом принципов Болонского процесса и международной практики. Стоит отметить, что это не первая международная аккредитация Ташкентского международного университета Кимё.
Данное достижение подтверждает соответствие содержания образовательных программ бакалавриата и магистратуры, квалификации профессорско-преподавательского состава, учебно-методического обеспечения и материально-технической базы международным стандартам.
Полученная аккредитация укрепляет доверие абитуриентов и родителей к качеству образования в университете, а также создаёт прочную основу для расширения международного сотрудничества, реализации совместных образовательных программ и развития академической мобильности.