Avvalroq Spot 16-mart kuni Shavkat Mirziyoyev Toshkent iqtisodiyotida yuqori o‘sish sur’atlarini ta’minlash, mavjud zaxiralarni to‘liq ishga solish hamda tadbirkorlar uchun qulay sharoitlar yaratish yuzasidan yig‘ilish o‘tkazgani haqida yozgan edi.
Unda poytaxtda nostandart takliflar ishlab chiqish maqsadida oxirgi ikki hafta davomida 23 mingdan ziyod tadbirkorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazilgani, 1 300 dan ortiq muammo aniqlangani hamda biznes 162 ta yangi taklif va tashabbus bildirgani ma’lum qilindi. Bu taklif va muammolarning birortasi ham e’tibordan chetda qolmasligi kerakligi ta’kidlandi.
Shuningdek, poytaxtda maxsus investitsiya va ishbilarmonlik muhitini joriy qilish orqali yangi tajriba yaratiladi. Bu quyidagilarni nazarda tutadi:
• biznes uchun ruxsatnoma va litsenziyalar berish vakolatini tegishli vazirlik va idoralardan ularning hududiy bo‘linmalariga tushirish;
• eksportchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlashning yangi yondashuvlarini joriy etish;
• tadbirkorlarning logistika bilan bog‘liq muammolarini tezkor hal qilish tizimini yo‘lga qo‘yish;
• aylanma mablag‘ bilan ta’minlash va biznesni kengaytirish uchun qulay shartlarda yangi moliyalashtirish mexanizmlarini ishlab chiqish.
Tadbirkorlar muammo va takliflarini tezkor hal qilish uchun alohida Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish taklif qilindi.
Uning zimmasiga tumanlarni drayver sohalar asosida rivojlantirish, iqtisodiy va ijtimoiy konyunkturani doimiy monitoring qilish, o‘sish nuqtalari va foydalanilmayotgan zaxiralarni aniqlash, tizimli to‘siqlarni bartaraf etish, g‘oya va tashabbuslarni shakllantirish, ularni moliyalashtirish va ijrosini nazorat qilish vazifalari yuklanadi.
Barcha imkoniyatlarni safarbar qilib, qo‘shimcha 88 trln so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish, $4,9 mlrdlik eksportni ta’minlash va $5 mlrd investitsiya jalb qilish, budjetga 2,9 trln so‘m tushum ta’minlash, 65,5 mingta yuqori daromadli va doimiy ish o‘rinlari tashkil etish bo‘yicha aniqlangan yangi zaxiralarni ishga solish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, joriy yilda Toshkentga qo‘shimcha $500 mln jalb qilish maqsadida poytaxt yevrobondlarini chiqarish taklif qilindi.
Poytaxt tadbirkorlarini Toshkent, Navoiy, Qashqadaryo, Andijon, Buxoro va Farg‘ona viloyatlaridagi yirik sanoat korxonalari bilan bog‘lab, mahalliylashtirish va kooperatsiyani kengaytirish bo‘yicha dastur tasdiqlash topshirildi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев 16 апреля провел совещание на тему обеспечения роста экономики и созданию благоприятных условиях для бизнеса в Ташкенте. Районы столицы получат специализацию в отраслях промышленности и сферы услуг.
На совещании обсуждалось создание нового опыта в сфере инвестиционной и деловой среды. За предыдущие две недели по городу прошли встречи для поиска нестандартных решений с участием более 23 тыс. предпринимателей.
Участники мероприятий сообщили о приблизительно 1,3 тыс. проблем, а также выдвинули 162 новых инициативы. Ни один из поднятых вопросов и предложений не должен остаться без внимания, подчеркнул президент.
В столице предлагается создать Координационный совет для оперативного решения проблем и сбора предложений от бизнеса. Он будет отвечать за развитие районов на основе драйверных отраслей и отбор точек роста.
Также новая структура займется мониторингом социальной и экономической конъюнктуры. К ее задачам будут относиться устранение системных барьеров, поиск незадействованных возможностей, формирование инициатив для деловой среды, их реализация и финансирование.
Полномочия министерств и ведомств по выдаче бизнесу разрешений и лицензий будут делегированы их территориальным подразделениям. В планы входит внедрение новых подходов к поддержке экспортеров, организация оперативного решения логистических проблем и разработка новых механизмов льготного финансирования.
Ставится задача за счет мобилизации всех возможностей обеспечить дополнительно производство продукции на 88 трлн сумов, экспорт на $4,9 млрд и поступления в бюджет на 2,9 трлн сумов. Поручено привлечь $5 млрд инвестиций и создать 65,5 тыс. высокодоходных рабочих мест.
Еще одно предложение касается выпуска еврооблигаций Ташкента для привлечения в этом году дополнительно $500 млн.
Глава государства поручил утвердить программу по расширению локализации и кооперации. Она должна предусматривать укрепление связей столицы с промышленностью Ташкентской, Навоийской, Кашкадарьинской, Андижанской, Бухарской и Ферганской областей.
Отмечалась необходимость комплексного анализа экономики Ташкента. К разработке стратегии ее развития планируется привлечь международные консалтинговые компании.