Kompaniya delegatsiyasi Boston (13 aprel) va Nyu-York (14 aprel) shaharlarida bo‘lib o‘tgan Uzbekistan Investor Day tadbirlarida ishtirok etdi.
Ular O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyatini xalqaro moliya institutlari va xorijiy investorlarga taqdim etishga bag‘ishlandi.
Ular doirasida Citigroup va JPMorgan Chase banklari, Artisan Partners, Xtellus Capital Partners va Nomura Capital Partners investitsiya kompaniyalari vakillari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Hamkorlar transformatsiya natijalari, moliyaviy ko‘rsatkichlar, korporativ boshqaruv yondashuvlari va aeroportlar infratuzilmasini rivojlantirish rejalari bilan tanishdilar.
Tomonlar o‘zaro hamkorlik yo‘nalishlari va mumkin bo‘lgan hamkorlik formatlarini muhokama qildilar. Xorijiy investorlar O‘zbekiston aviatsiya sohasiga va Uzbekistan Airports bilan hamkorlik istiqbollariga qiziqish bildirishdi, deya ta’kidladi kompaniya.
Uchrashuv yakunida Uzbekistan Airports va JPMorgan Chase o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. U kapital bozorlarida hamkorlikni rivojlantirishni, shu jumladan yevrobondlar va boshqa moliyaviy vositalarni chiqarishni nazarda tutadi.
2025-yil yanvar oyida prezident huzurida o‘tkazilgan yig‘ilishda Uzbekistan Airports, Uzbekistan Airways hamda Avtomobil yo‘llari qo‘mitasining tashqi moliya bozorlariga chiqishi rejalashtirilayotgani ko‘rib chiqildi. O‘shanda ular jami $700 mln jalb etishni mo‘ljallayotgani haqida xabar berilgandi.
Joriy yilning fevral oyida Shavkat Mirziyoyev Navoiy aeroporti faoliyati samaradorligini oshirish va aviatsiya sohasini transformatsiya qilishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Unda, jumladan, Uzbekistan Airways va Uzbekistan Airports aksiyalarini ommaviy joylashtirish (IPO) hamda xalqaro obligatsiyalarni chiqarish masalalari muhokama qilindi.
Avvalroq Spot Farg‘ona aeroportida 35 yildan so‘ng ilk bor perron kapital ta‘mirlanayotgani haqida yozgandi.

Компания Uzbekistan Airports договорилась о сотрудничестве в сфере рынков капитала с американским банком JPMorgan Chase. Об этом сообщает пресс-служба оператора аэропортов.
Делегация компании приняла участие в мероприятиях Uzbekistan Investor Day в Бостоне (13 апреля) и Нью-Йорке (14 апреля). Они посвящались презентации инвестиционного потенциала Узбекистана международным финансовым институтам и зарубежным инвесторам.
В их рамках прошли встречи с представителями банков Citigroup и JPMorgan Chase, инвесткомпаний Artisan Partners, Xtellus Capital Partners и Nomura Capital Partners. Партнеры ознакомились с результатами трансформации, финансовыми показателями, подходами к корпоративному управлению и планами по развитию инфраструктуры аэропортов.
Стороны обсудили направления взаимодействия и возможные форматы партнерства. Зарубежные инвесторы проявили интерес к авиационной сфере Узбекистана и перспективам сотрудничества с Uzbekistan Airports, отметили в компании.
По итогам встречи Uzbekistan Airports и JPMorgan Chase подписали меморандум о сотрудничестве. Он предусматривает развитие взаимодействия на рынках капитала, включая выпуск евробондов и другие финансовые инструменты.
На совещании у президента в январе 2025 года рассматривался планируемый выход Uzbekistan Airports, Uzbekistan Airways и Комитета по автодорогам на внешние финансовые рынки. Как сообщалось тогда, они рассчитывали привлечь в общей сложности $700 млн.
В феврале этого года Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о повышении эффективности работы аэропорта Навои и трансформации авиационной отрасли. Среди прочего на нем обсуждалось публичное размещение акций (IPO) Uzbekistan Airways и Uzbekistan Airports, а также выпуск международных облигаций.