Humans Group bosh direktori va asoschisi Vladimir Dobrinin ham xalqaro qidiruvga berilgani ma’lum bo‘ldi.
Xalqaro jinoiy politsiya tashkiloti — Interpol saytidagi e’longa ko‘ra, O‘zbekiston Dobrininga nisbatan “qizil bildirishnoma” (Red Notice) rasmiylashtirgan. Bu esa uni aniqlash va keyinchalik ekstraditsiya qilish maqsadida a’zo davlatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlariga vaqtinchalik hibsga olish bo‘yicha so‘rov yuborilganini anglatadi.
U “qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazish”, shuningdek, “pul yuvish"da ayblanmoqda.
Shu bilan birga, ayblovlarning ta’rifi so‘rov yuborgan tomon taqdim etgan shaklda e’lon qilingani keltirilgan.
O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 278-moddasiga muvofiq, qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazish 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi. O‘sha harakatlar uyushgan guruh tomonidan yoki uning manfaatlarini ko‘zlab sodir etilgan bo‘lsa, 7 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin.
O‘z navbatida, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish (243-modda) 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi.
humans, jinoiy daromadlarni legallashtirish, qimor, tavakkalchilik, vladimir dobrinin, xalqaro qidiruv
2025-yil oktabr oyida Spot O‘zbekistonda Humans kompaniyasining sobiq top-menejeri qimor o‘yinlarini tashkil etgani uchun hibsga olingani haqida xabar bergan edi. PayWay to‘lov tashkilotining hammuassisi va kuzatuv kengashi a’zosi Behzod Botirov Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) so‘rovidan so‘ng qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi doirasida hibsga olindi.
ILMA tavakkalchilikka asoslangan onlayn o‘yinlar, lotereyalar va bukmekerlik idoralarini tartibga solish va litsenziyalash bo‘yicha vakolatli organ hisoblanadi. 2026-yil mart oyi holatiga ko‘ra, bir qator noma’lum kompaniyalar tomonidan qiziqish bildirilganiga qaramay, mamlakatda lotereyalar, tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar va bukmekerlik idoralarini tashkil etish uchun birorta ham litsenziya berilmagan.
Avvalroq Spot O‘zmetkombinat sobiq rahbari Dilshod Ahmedovga xalqaro qidiruv e’lon qilingani haqida yozgan edi.

Узбекистан объявил в международный розыск генерального директора и основателя Humans Group Владимира Добрынина. Соответствующая карточка опубликована на сайте Международной организации уголовной полиции — Интерпола.
Ему вменяются «организация и проведение азартных и других основанных на риске игр», а также «отмывание денег». Формулировка обвинений приведена в том виде, в каком она была предоставлена запрашивающей стороной.
Согласно статье 278 Уголовного кодекса Узбекистана, организация и проведение азартных и иных игр, основанных на риске, наказываются лишением свободы на срок до 7 лет. Если те же действия совершены организованной группой или в ее интересах, наказание составляет от 7 до 10 лет лишения свободы.
В свою очередь, легализация доходов, полученных от преступной деятельности (статья 243 УК), предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 10 лет.
Кроме того, в отношении Добрынина опубликовано «красное уведомление» (Red Notice) Интерпола. Оно означает запрос правоохранительным органам стран-участниц на установление местонахождения и временное задержание лица для последующей экстрадиции.
В октябре 2025 года Spot сообщал об аресте бывшего топ-менеджера Humans в Узбекистане за организацию азартных игр. Совладельца и члена наблюдательного совета платежной организации PayWay Бехзода Ботирова взяли под стражу в рамках уголовного дела, возбужденного после запроса Национального агентства перспективных проектов (НАПП).
По данным агентства, под видом законных операций UPay, принадлежащий группе Humans, осуществлял прием платежей за азартные игры, а Бехзод Ботиров был организатором преступного синдиката и занимался созданием всей инфраструктуры для незаконной деятельности.
НАПП является «уполномоченным органом по регулированию деятельности по организации лотерей, игр, основанных на риске во всемирной сети интернет, и букмекерской деятельности». На март 2026 года в республике не было выдано ни одной лицензии на организацию лотерей, онлайн-игр, основанных на риске, и букмекерских контор, несмотря на интерес со стороны ряда неназванных компаний.