Prezidentning Qoraqalpog‘iston Respublikasida maxsus mayning zonasini tashkil etish va uning faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qarori qabul qilindi. Hujjat Lex.uz portalida e‘lon qilindi.
Hujjatga ko‘ra, Besqala Mining Valley maxsus mayning zonasi tashkil etiladi. Maxsus zonaning hududi Qoraqalpog‘istonning butun hududi hisoblanadi.
Maxsus zona doirasida mayning faoliyatini amalga oshirishga ruxsat beriladi. Bunda yagona elektr energetika tizimi, qayta tiklanuvchi energiya manbalari hamda vodorod elektr stansiyalarida ishlab chiqarilgan elektr energiyasidan foydalanish mumkin.
Shuningdek, mayning natijasida olingan kripto-aktivlarni milliy kripto-birjalar, xorijiy platformalar yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar orqali sotish hamda boshqa likvidli kripto-aktivlarga ayirboshlashga ruxsat etiladi.
Besqala Mining Valley maxsus mayning zonasi direksiyasi tashkil etiladi.
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnomalar berish bo‘yicha ishchi organ etib belgilandi.
Talabgorlar (yuridik shaxslar) maxsus zona rezidentligini va mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma olish to‘g‘risida ariza bilan direksiyaga murojaat qiladi.
2035-yilgacha rezidentlarning mayning faoliyatini amalga oshirish bilan bog‘liq operatsiyalardan olingan daromadlari soliqlar va yig‘imlardan ozod qilinadi.
Mayning uchun elektr energiyasi to‘lovi II guruh iste‘molchilari uchun belgilangan tarif bo‘yicha ikki baravar koeffitsiyent bilan (har bir kVt·s uchun 1800 so‘m) hisoblanadi. Qiymati $100 mlndan ortiq bo‘lgan mayning infratuzilmasini yaratish loyihalari bundan mustasno.
Faqat Qoraqalpog‘iston hududida ro‘yxatdan o‘tgan yuridik shaxslargina zona rezidenti bo‘lishi mumkin. Shuningdek, ular bir qator talablarga javob berishi kerak, jumladan:
- mayning-fermani joylashtirish uchun sanitariya normalariga mos keladigan maxsus binoning mavjudligi;
- xavfsizlik texnikasi inobatga olingan holda elektr ta‘minoti tizimining texnik sozligi;
- rahbariyat va muassislar safida pul yuvish va iqtisodiy jinoyatlar uchun tugallanmagan yoki olib tashlanmagan sudlanganlikka ega shaxslarning yo‘qligi;
- yashirin yoki anonim mayning bilan shug‘ullanmaslik;
- kriptoaktivlar sohasidagi qonunchilik talablariga rioya qilish.
Rezidentlikni olish uchun zona direksiyasiga ariza topshirish talab etiladi. Agar ariza beruvchi talablarga mos kelsa, direksiya unga tegishli maqomni beradi, shundan so‘ng u Istiqbolli loyihalar milliy agentligidan mayning uchun ruxsatnoma oladi.
Qoraqalpog‘istonda mayning
2025-yil avgust oyida prezident Qoraqalpog‘istonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish chora-tadbirlarini tasdiqlagandi. Jumladan, u “yashil” energiya manbalaridan foydalangan holda mayning uchun maxsus zona tashkil etish to‘g‘risidagi qaror loyihasini ishlab chiqishni topshirgan edi.
ILMA direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak oktabr oyida Qoraqalpog‘istondagi yirik texnologik loyihalar uchun preferensiya va imtiyozlar ko‘zda tutilishini ma‘lum qilgan. Xususan, u respublikadagi mayning sohasi vakillari uchun elektr energiyasiga imtiyozli tarif joriy etish rejalari borligini aytib o‘tgan.

Шавкат Мирзиёев 17 апреля подписал постановление о создании в Каракалпакстане специальной зоны для добычи криптовалют (майнинг). Документ опубликован в базе Lex.uz.
Территорией зоны Besqala Mining Valley считается вся республика. Решение преследует цели создать условия для майнинга с использованием возобновляемых («зеленых») источников энергии, а также повысить инвестиционную привлекательность Каракалпакстана.
В рамках специальной зоны разрешается майнинг с использованием энергии, полученной из общей электросети или за счет «зеленых» генерирующих мощностей — включая водородные электростанции.
Участники специальной зоны смогут продавать и обменивать криптоактивы, полученные за счет майнинга, на национальных криптобиржах и зарубежных платформах, а также по прямым договорам. Доходы от их продажи можно помещать на счета в узбекистанских банках.
Также постановление затрагивает использование тепловой энергии, вырабатываемой при майнинге. Резиденты имеют право создавать теплицы на сельскохозяйственных землях в установленном порядке.
До 1 января 2035 года доходы резидентов Besqala Mining Valley освобождаются от налогов. При этом они должны платить дирекции зоны ежемесячный сбор в 1% дохода, а чистая прибыль поступит в бюджет Каракалпакстана.
Плата за электроэнергию для майнеров будет начисляться по тарифу для II группы потребителей с двойным коэффициентом (1800 сумов за кВт·ч). Исключение делается для проектов по созданию майнинговой инфраструктуры стоимостью от $100 млн.
Стать резидентами зоны могут только юрлица, зарегистрированные на территории Каракалпакстана. Также они должны отвечать ряду требований, включая:
• наличие специального помещения для размещения майнинг-фермы, отвечающего санитарным нормам;
• техническую исправность системы электроснабжения с учетом техники безопасности;
• отсутствие в руководстве и в числе учредителей лиц с непогашенной или неснятой судимостью за отмывание денег и экономические преступления;
• отсутствие скрытого или анонимного майнинга;
• соблюдение требований законодательства в сфере криптоактивов.
Для получения резидентства требуется подать заявление в дирекцию зоны. Если заявитель соответствует требованиям, дирекция предоставит ему соответствующий статус, после чего он получит от Национального агентства перспективных проектов разрешение на майнинг.
В августе 2025 года президент утвердил меры по ускорению социально-экономического развития Каракалпакстана. Среди прочего он поручал разработать проект постановления о создании специальной зоны для майнинга с использованием «зеленых» источников энергии.
Первый замдиректора НАПП Вячеслав Пак в октябре сообщал, что для крупных технологических проектов в Каракалпакстане будут предусмотрены преференции и льготы. В частности, он заявил о планах ввести льготный тариф на электроэнергию для майнеров в республике.
НАПП выдало первое разрешение на майнинг криптовалют в начале этого года частной компании NexaGrid на территории Бухарской области. В марте начальник управления развития сферы оборота криптоактивов Аскаржон Закиров рассказал о росте интереса к сфере после выдачи разрешения.
Ранее Spot писал, что проекты по выпуску стейблкоинов в рамках «песочницы» должны будут получить письменное согласие от клиентов.