Apple bosh direktori Tim Kuk tez orada o‘z lavozimini tark etishini e’lon qildi. Bu haqda uning nomidan korporatsiya saytida e’lon qilingan ochiq maktubda aytiladi.
Kuk yaqin oylarda Apple rahbari lavozimidan voz kechmoqchi va sentabr oyida so‘nggi 15 yil davomida egallab kelgan lavozimini rasman tark etadi. Shu bilan birga, u kompaniyada direktorlar kengashining ijrochi raisi sifatida ishlashni davom ettiradi.
Apple’ning yangi bosh direktori kompaniyada 25 yil ishlagan apparat ishlab chiqish bo‘yicha katta vitse-prezident Jon Ternus bo‘ladi. “U bu rol uchun ideal odam”, — deb ta’kidladi Kuk.
Ternus boshchiligida Apple “aql bovar qilmaydigan cho‘qqilarga” erishadi, deb umid qilmoqda kompaniyaning iste’foga chiqayotgan rahbari.
Shuningdek, u foydalanuvchilarga fikr-mulohazalari uchun minnatdorchilik bildirdi va uning bosh direktor lavozimidan ketishi ular bilan “xayrlashuv” degani emasligini qo‘shimcha qildi.
Jon Ternus 2001-yildan beri Apple’ning mahsulot dizayni bo‘limida ishlagan, 2013-yilda apparat ishlab chiqish bo‘yicha vitse-prezident, 2021-yilda esa katta vitse-prezident bo‘lgan. Uning rahbarligida AirPods, iPad, iPhone, Mac va Apple Watch’ning yangi avlodlari ishlab chiqildi.
Bloomberg sharhlovchisi Mark Gurman Ternusni 2024-yil bahorida Apple rahbari lavozimida Tim Kukning ehtimoliy o‘rinbosarlari qatoriga kiritgan edi.
O‘tgan kuzda bosh operatsion direktor Jeff Uilyams ketganidan so‘ng, Gurmanning fikricha, Ternus bosh direktor lavozimiga asosiy nomzodga aylanadi.

Генеральный директор Apple Тим Кук объявил о скором уходе со своего поста. Об этом сообщается в открытом письме от его имени, опубликованном на сайте американской корпорации.
Кук собирается в ближайшие месяцы сложить с себя полномочия руководителя Apple и в сентябре официально оставит должность, которую занимал последние 15 лет. При этом он продолжит работать в компании в качестве исполнительного председателя совета директоров.
Новым гендиректором Apple станет старший вице-президент аппаратной разработки Джон Тернус, проработавший в компании 25 лет. «Он — идеальный человек для этой роли», — подчеркнул Кук.
Под руководством Тернуса Apple достигнет «невероятных высот», надеется уходящий глава компании. Также он поблагодарил пользователей за обратную связь и добавил, что его уход с поста гендиректора не означает «прощания» с ними.
Джон Тернус работал в отделе продуктового дизайна Apple с 2001 года, в 2013 году занял пост вице-президента аппаратной разработки, а в 2021 — стал старшим вице-президентом. Под его руководством шла разработка AirPods, iPad, новых поколений iPhone, Mac и Apple Watch.
Обозреватель Bloomberg Марк Гурман называл Тернуса в числе вероятных преемников Тима Кука на посту главы Apple весной 2024 года. После ухода главного операционного директора Джеффа Уильямса прошлой осенью Тернус, по мнению Гурмана, стал основным кандидатом на должность гендиректора.
Financial Times в ноябре отмечала «активизацию» подготовки в руководстве Apple к смене гендиректора, называя вероятный уход Кука «давно запланированным» шагом. Издание предполагало, что компания объявит о перестановках в январе 2026 года.