Toshkentda hokimiyat xodimlari tadbirkorlarni peshlavhalarni o‘zlari demontaj qilishga majburlayotgani, aks holda elektr ta’minotini uzib qo‘yish bilan tahdid qilayotgani aytildi. Bu haqda 23-aprel kuni tashqi reklama va poytaxt dizayn-kodi masalalari bo‘yicha ochiq muloqotda so‘z bordi.
Uzum Market’ning davlat organlari bilan ishlash bo‘yicha vakili (GR) Azizbekning ta’kidlashicha, joylardagi holat ochiq muloqotlarda bildirilayotgan bayonotlarga mos kelmaydi.
“Amaliyotda qanday bo‘ladi?, bu yerda “xo‘p-xo‘p” deb ketamiz, lekin, masalan, Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasi bo‘yicha tuman hokimligidan chiqib, “Mana bu tadbirkor keladi, fasadni butunlay o‘zgartiradi, to‘lov qilasan, yo‘qsa “svet"ni o‘chiramiz” degan to‘g‘ridan to‘g‘ri [aytilgan] gaplar ham bo‘ldi. Endi ularning ism-familiyasini aytmaymiz”, — dedi u va shahar hokimiyati bilan konstruktiv muloqotga chaqirdi.
Poytaxtning Nukus ko‘chasida joylashgan Dym & Dream restorani direktori Mariya 22-aprel kuni muassasaga “hokimiyatdan kelgan shaxs” tashrif buyurganini bildirdi.
U peshlavha maydoni 1 kv.metrdan oshgani uchun uni reklama deb baholab, olib tashlashni talab qilgan, aks holda elektr energiyasi o‘chirilishi bilan tahdid qilgan. Uning aytishicha, o‘sha kuni restoran menejeri unga qo‘ng‘iroq qilib vaziyat haqida xabar bergan, biroq Mariya yaqinda operatsiya bo‘lgani sababli bora olmagan.
“Biz “svet"ni o‘chirib qo‘ymasliklari uchun peshlavhani olib tashlashga majbur bo‘ldik. […] [Hokimiyatdan] kelgan odam o‘zini tanishtirmadi, hech qanday hujjat ko‘rsatmadi. Menejer savol berganida, 10 daqiqa ichida hech kim kelmasa ketishini aytgan. Telefon raqamini ham qoldirmagan, faqat “svet"ni o‘chirish bilan tahdid qilgan. Biz ijaraga olgan bino egasiga esa Mirobod TETKdan qo‘ng‘iroq qilib, peshlavhani olib tashlamasa, elektr o‘chirilishini aytishgan”, — dedi u.
Mariya ta’kidlashicha, Dym & Dream restorani alohida joylashgan ikki qavatli binoda faoliyat yuritadi, peshlavha maydoni esa 3,6 kv.metrni tashkil etadi. Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, 1 kv.metrdan katta peshlavha uchun reklama joyi pasporti talab etiladi. Shu bilan birga, u peshlavha reklama emas, balki restoran brendining bir qismi ekanini ta’kidladi.
Toshkent Invest kompaniyasining developer loyihalarni shakllantirish va kuzatish bo‘limi boshlig‘i, poytaxt dizayn-kodini ishlab chiqishga rahbarlik qilgan Rushana Xasanova elektr energiyasini o‘chirish bilan bog‘liq tahdidlarni “noto‘g‘ri” deb atab, bunday yondashuvga qarshi chiqdi.

Сотрудники хокимията принуждают бизнес в Ташкенте к самостоятельному демонтажу вывесок, угрожая в противном случае отключениями электроэнергии. Об этом 23 апреля говорилось на открытом диалоге, посвященном вопросам внешней рекламы и дизайн-кода столицы.
Представитель Uzum Market по взаимодействию с государственными органами (GR) по имени Азизбек заявил, что ситуация на местах отличается от заявлений, звучащих в ходе открытых диалогов.
«Как бывает на практике: мы здесь говорим хоп-хоп, но, например, по улице Буюк Ипак Йули вышли со стороны районного хокимията и [угрожают] отключить свет. Они говорят: придет этот [конкретный] предприниматель, полностью поменяет фасад, оплатите, иначе отключим свет. Вот такие были откровенные слова, но мы не будем называть его имя и фамилию», — отметил он, призвав к конструктивному диалогу с городскими властями.
вывески, хокимият ташкента, электроэнергия
Азизбек (по центру). Фото: скриншот
Директор ресторана «Дым & Dream», расположенного на улице Нукус, по имени Мария сообщила, что 22 апреля в заведение пришел некий «человек из хокимията», признал вывеску рекламной из-за площади больше 1 кв. м и сказал, чтобы ее сняли, угрожая отключением электричества.
По ее словам, в среду ей позвонил менеджер ресторана, рассказал о ситуации с вывеской и попросил ее приехать, но она не смогла это сделать из-за перенесенной накануне операции.
«Нам пришлось снять вывеску, чтобы нам не отключили свет […] Человек [из хокимията] не представился, не показал никаких документов. Когда менеджер стал спрашивать, он сказал: если в течение 10 минут никто не приедет, он просто уйдет. Он не оставил свой номер телефона и просто пригрозил отключить свет. Человеку, у которого мы арендуем помещение, позвонили из Мирабадского РЭС и сказали: снимите вывеску, иначе мы будем вынуждены отключить вам свет», — отметила она.
Мария пояснила, что ресторан «Дым & Dream» расположен в отдельно стоящем двухэтажном здании, а площадь вывески составляет 3,6 кв. м. Согласно законодательству, если площадь вывески превышает 1 кв. м, необходимо получить паспорт рекламного места. При этом она подчеркнула, что вывеска не носит рекламного характера и олицетворяет бренд ресторана.
Мария (по центру). Фото: скриншот
Начальник отдела формирования и сопровождения девелоперских проектов компании Toshkent Invest Рушана Хасанова, руководившая разработкой дизайн-кода столицы, назвала угрозы отключить электричество «неверными», выступив против такого подхода.