Avvalroq prezident gidroenergetika sohasini yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Unda dunyo amaliyotida gidro to‘plash elektr stansiyalarini qurish orqali energiyani saqlash va qayta taqsimlash tizimlari keng joriy etilayotgani ta‘kidlandi. Mamlakatda ham ilk bor umumiy quvvati 1,4 GVt bo‘lgan 3 ta shunday stansiyani barpo etish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
Shuningdek, umumiy quvvati 164 MVt bo‘lgan 2983 ta kichik va mikro GES qurish rejalari muhokama qilindi.
Raqamlashtirish va sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish ham soha samaradorligini oshirishning muhim yo‘nalishi sifatida belgilandi.
Suv omborlari va gidroinshootlarda suv sathi, suv hajmi, bosim, meteomaʼlumotlar va ishlab chiqarish jarayonlarini onlayn kuzatish imkonini beruvchi raqamli monitoring tizimlari bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Hozirda suv omborlarining xavfsizligini taʼminlash uchun 3,5 mingta nazorat-o‘lchov apparatlari o‘rnatilgan.
Davlat rahbari gidroenergetika sohasidagi loyihalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.
Taqdimotda poytaxt hududidagi daryo va kanallar bo‘ylarini obodonlashtirish, shaharda salqin mikroiqlim yaratish maqsadida sunʼiy ko‘l va havzalar barpo etish bo‘yicha ishlar to‘g‘risida ham axborot berildi.
Jumladan, Chirchiq daryosining poytaxt hududidan o‘tuvchi 16 kilometr qismini obodonlashtirish hisobiga 306 gektar yer maydonida Daryo bo‘yi loyihasini amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Loyiha doirasida daryo qirg‘oqlarini mustahkamlash, yashil hududlar barpo etish, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarini joylashtirish ishlari amalga oshiriladi.
Bektemir kanali bo‘yida 187,3 gektar maydonda “yashil belbog‘” yaratiladi, sayilgohlar barpo etiladi. Piyodalar va veloyo‘laklar, ichki yo‘llar, yoritish tizimlari hamda ko‘priklar quriladi.
Poytaxtda 4 ta sunʼiy ko‘l va suv havzalarini tashkil etish loyihasi ham taqdimot qilindi. Prezident aholi uchun qulay sharoitlar, shaharda salqin mikroiqlim yaratishga bu kamlik qilishini qayd etib, ko‘llar sonini 12 taga yetkazishni topshirdi.
O‘tgan yilning noyabrida qabul qilingan prezident farmoni bilan Toshkentda uch oyda 12 ta sun‘iy ko‘l va suv havzasi barpo etilishi belgilangandi.

Как ранее писал Spot, 29 апреля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о мерах по дальнейшему развитию гидроэнергетической отрасли.
На совещании отмечено, что в мировой практике широко внедряются системы накопления и перераспределения энергии посредством строительства гидроаккумулирующих электростанций.
Сейчас рассматривается возможность строительства первых в нашей стране 3 таких станций общей мощностью 1,4 ГВт. Также обсуждены планы возведения 2983 малых и микро-ГЭС общей мощностью 164 МВт.
В качестве важного направления повышения эффективности отрасли определено и внедрение технологий цифровизации и искусственного интеллекта. Так, намечено поэтапно внедрить цифровые системы мониторинга, позволяющие в режиме онлайн отслеживать уровень и объем воды, давление, метеоданные и производственные процессы в водохранилищах и гидротехнических сооружениях. В настоящее время для обеспечения безопасности водохранилищ установлено 3,5 тыс. контрольно-измерительных аппаратов.
Президент дал ответственным лицам конкретные поручения по своевременной и качественной реализации проектов, повышению уровня локализации в сфере гидроэнергетики.
На презентации также представлена информация о работе по благоустройству берегов рек и каналов в столице, созданию искусственных озер и водоемов для формирования прохладного городского микроклимата.
В частности, в рамках проекта «Прибрежная зона» планируется благоустроить 306 га территории вдоль 16-километрового участка реки Чирчик, протекающего через столицу. Проект предусматривает укрепление берегов, создание зеленых зон, размещение объектов торговли и услуг.
Вдоль Бектемирского канала будет сформирован зеленый пояс площадью 187,3 гектара, обустроены прогулочные зоны, пешеходные и велосипедные дорожки, внутренние дороги, системы освещения и мосты.
Также представлен проект создания в столице четырех искусственных озер и водоемов. Глава государства отметил, что для формирования комфортной среды и прохладного микроклимата этого недостаточно, и поручил увеличить их количество до 12.