Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni tibbiyot sohasida xususiy sektorni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Prezident matbuot xizmati hujjatni e’lon qildi.
Farmon bilan 2030-yilgacha tibbiy xizmatlar sohasida xususiy korxonalar ulushini ularning umumiy hajmining 30%iga yetkazish vazifasi qo‘yilmoqda.
Nodavlat klinikalarni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash tibbiyot sohasi ko‘lamini kengaytirish va xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish maqsadini ko‘zlaydi.
Joriy yil 1-iyuldan boshlab nodavlat tibbiyot tashkilotlariga davlat tibbiy sug‘urtasi hamda litsenziya doirasida barcha yo‘nalishlarda bemorlarga davlat budjeti mablag‘lari hisobidan tibbiy xizmatlarni ko‘rsatishga ruxsat beriladi.
Bunda davolash xarajatlari davlat va nodavlat tibbiyot tashkilotlari uchun yagona bazaviy narxlar asosida qoplab beriladi.
Milliy akkreditatsiya yoki Sog‘liqni saqlash sohasida sifat xalqaro jamiyati (ISQua) tomonidan akkreditatsiya qilingan tibbiyot tashkilotlari Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi bilan budjet hisobidan davolanish bo‘yicha shartnomalar tuzishlari mumkin bo‘ladi. Ular Sog‘liqni saqlash vazirligining ekspert komissiyasi tomonidan majburiy xulosadan ozod etiladi.
Jamg‘armaga ajratilgan mablag‘lar doirasida bemorlarga tibbiyot tashkilotlarida ixtisoslashtirilgan ambulator tibbiy xizmatlar ko‘rsatish va jarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish uchun yo‘llanma berish tartibi joriy etiladi.
Bemorlarga tibbiy yordam ko‘rsatish uchun davlat budjetidan ajratilgan mablag‘larni tibbiyot tashkilotlari kesimida taqsimlash amaliyoti bekor qilinadi hamda kasalliklar yo‘nalishlari kesimida oylik mablag‘lar hajmini belgilash tartibi joriy qilinadi.
Tibbiyot tashkilotlari tomonidan tibbiy faoliyat uchun litsenziya talablari va shartlari buzilgan taqdirda, litsenziyaning amal qilishini faqat bunday buzilishlarga yo‘l qo‘yilgan tibbiy ixtisoslik turi qismida to‘xtatib turish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Tug‘uruqni qabul qilish yo‘nalishida tibbiyot tashkilotlarini tashkil etishda bakteriologik laboratoriya xizmatlarini autsorsing asosida yo‘lga qo‘yishga ruxsat beriladi.
2027-yil 1-maydan boshlab Milliy yoki xalqaro akkreditatsiyadan o‘tgan nodavlat tibbiyot tashkilotlariga qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartib asosida transplantatsiya amaliyoti bilan shug‘ullanishga ruxsat beriladi.
Xususiy transplantatsiya klinikalarining faoliyati xavf-xatarni tahlil qilish tizimida yuqori xavfli hisoblanadi.
Transplantatsiyada ishtirok etayotgan bemorlar va donorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar majburiy tartibda Sog‘liqni saqlash vazirligiga taqdim etiladi.
Tegishli vazirlik operatsiyadan oldin talab qilinadigan tahlillar ro‘yxatini, shuningdek, molekulyar-genetik tekshiruvlarga qo‘yiladigan talablarni (klinikaning o‘zidagi laboratoriyada yoki autsorsing asosida boshqa tashkilotda) belgilaydi.
Shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi xususiy tibbiyot muassasalarining tegishli davr oxirigacha javobgarligini nazarda tutuvchi transplantatsiyadan keyin bemorlarni reabilitatsiya qilish tartibini ishlab chiqadi. Agar bemorning hayoti va sog‘lig‘iga zarar yetkazilgan bo‘lsa, klinika kompensatsiya to‘lashi kerak bo‘ladi.
Avvalroq Spot Tibbiyot va farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi tashkil etilishi haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев 5 мая издал указ об увеличении роли частного сектора в здравоохранении. Пресс-служба президента опубликовала документ.
К 2030 году ставится задача довести долю частных предприятий в сфере медицинских услуг до 30% от их общего объема. Дополнительная поддержка негосударственных клиник преследует цель расширить масштаб медицинской отрасли и повысить качество сервиса.
С 1 июля этого года частные клиники получат право оказывать медицинские услуги пациентам в рамках государственного медицинского страхования по всем направлениям, предусмотренным имеющимися у них лицензиями.
Для государственных и негосударственных медицинских учреждений будут введены единые базовые расценки на услуги. Расходы клиник на лечение будут покрываться за счет бюджета, исходя из этих сумм.
Медицинские организации, аккредитованные национальным органом или Международным обществом качества в сфере здравоохранения (ISQua), смогут заключать с Фондом государственного медстрахования договора о лечении за счет бюджета. Они освобождаются от обязательного заключения со стороны экспертной комиссии Минздрава.
Будет внедрена выдача направлений на оказание специализированных амбулаторных медицинских услуг и на хирургические операции в рамках средств, выделенных фондом.
Отменяется практика распределения денег, направляемых на оказание медицинских услуг, в разрезе медучреждений. Вместо этого государство будет обозначать ежемесячные объемы выделяемых средств по направлениям заболеваний.
Начиная с 1 мая 2027 года, имеющие национальную или международную аккредитацию частные клиники получат право заниматься трансплантацией органов и тканей. Соблюдение ими установленного порядка трансплантации войдет в лицензионные требования.
Деятельность частных клиник по трансплантации будет считаться высокорисковой в системе риск-анализа.
Информация о пациентах и донорах, участвующих в трансплантации, будет в обязательном порядке передаваться в Минздрав. Профильное министерство обозначит список требуемых анализов до операции, а также требования к молекулярно-генетическим проверкам (в лаборатории при самой клинике или в другой организации на основе аутсорсинга).
Также Минздрав разработает порядок реабилитации пациентов после трансплантации, предусматривающий ответственность частных медучреждений до конца соответствующего периода. Если жизни и здоровью пациента был причинен вред, клиника должна будет выплатить компенсацию.