Shavkat Mirziyoyev 6-may O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishi borasida 2025-yilda amalga oshirilgan ishlar va ushbu jarayonni jadallashtirish bo‘yicha 2026-yildagi vazifalarga bag‘ishlangan taqdimot bilan tanishdi.
O‘tgan yilda O‘zbekistonning JSTga aʼzo bo‘lish jarayoni doirasida ko‘p va ikki tomonlama muzokaralarda salmoqli natijalarga erishilgani qayd etildi.
Xususan, tashkilotga aʼzo bo‘lish bo‘yicha ishchi guruhning ikkita yig‘ilishi o‘tkazildi. Ularda 200 dan ortiq savollarga javoblar, 30 dan ziyod tashqi savdoga oid hujjatlar JST aʼzolariga taqdim etildi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama muzokaralar doirasida 40 dan ortiq muzokaralar raundi olib borildi. 2025-yilning o‘zida 11 ta davlat bilan muzokaralar yakunlanib, bunday davlatlarning umumiy soni 33 taga yetdi.
JST aʼzolari tomonidan O‘zbekistonda bozor iqtisodiyotiga o‘tish bilan bog‘liq jadal islohotlar amalga oshirilayotgani ijobiy eʼtirof etilmoqda. Xususan, o‘tgan yilda 68 ta qonunchilik hujjati JST va xalqaro meʼyorlariga uyg‘unlashtirildi.
Jumladan, JST qoidalariga uyg‘unlashtirish doirasida intellektual mulkni ro‘yxatga olish jarayonlari soddalashtirilib, ushbu sohadagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlik choralari kuchaytirildi, eksport cheklovlari bekor qilindi va shaffof mexanizmga ega eksport bojlari joriy etildi, ayrim mahsulotlar uchun minimal eksport narxlarini belgilash amaliyoti bekor qilingani taʼkidlandi.
Shuningdek, savdodagi texnik to‘siqlar, sanitariya va fitosanitariya sohasida amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar doirasida xavf darajasi yuqori bo‘lgan mahsulotlarni majburiy davlat ro‘yxatidan o‘tkazishning byurokratik tartibi o‘rniga sertifikatlashtirish joriy etildi.
Oziq-ovqat mahsulotlarining xavfsizligi ustidan nazorat Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasiga o‘tkazildi va 14 ta oziq-ovqat texnik reglamenti bekor qilindi, 747 ta tovar pozitsiyasi bo‘yicha majburiy sertifikatlashtirish talablari tugatildi va ro‘yxat 27% ga qisqartirildi.
Taqdimotda oziq-ovqat mahsulotining xavfsizligi va savdoni himoya qilish choralari to‘g‘risidagi yangi qonunlarni qabul qilish, sanitariya, veterinariya va karantin sohasiga xavfni tahlil qilish, kuzatuvchanlik hamda ilmiy asoslanganlik tartibotlarini joriy etish holati ko‘rib chiqildi.
Davlat rahbari joriy yilda O‘zbekistonning JSTga to‘laqonli aʼzoligini rasmiylashtirish bo‘yicha kompleks ishlarni sifatli amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Tashqi iqtisodiy faoliyat sohasidagi qonunchilikni JST qoidalari va xalqaro savdo standartlariga to‘liq muvofiqlashtirish ishlarini tizimli davom ettirish, JSTga aʼzo bo‘lish bo‘yicha ikki va ko‘p tomonlama muzokaralarni yakunlash hamda aʼzolikni rasmiylashtirish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar belgilab olindi.
Avvalroq Jahon savdo tashkiloti bo‘yicha vakili Azizbek Urunov xomashyo eksportchilari bojlar joriy etilishidan norozi ekanligi haqida aytgandi.

On May 6, Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the work carried out in 2025 regarding Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization (WTO) and tasks for accelerating this process.
Last year, significant results were achieved within the framework of multilateral and bilateral negotiations on Uzbekistan’s accession to the WTO. Two meetings of the working group on the republic’s accession were held, during which WTO members were provided with responses to more than 200 questions, as well as over 30 documents on foreign trade.
In addition, more than 40 rounds of bilateral negotiations took place. Negotiations with 11 countries have been completed, and the total number of states with which the negotiation process has already been finalized reached 33.
WTO members view the reforms being implemented in Uzbekistan to transition to a market economy positively. In particular, 68 normative-legal acts were brought into compliance with WTO requirements and international standards last year.
As part of the harmonization with WTO rules, procedures for registering intellectual property objects have been simplified and responsibility for violations in this area has been strengthened; export restrictions have been lifted and export duties with a transparent mechanism have been introduced, and the practice of setting minimum export prices for certain types of products has been discontinued.
Also, as part of the reforms to reduce technical barriers to trade and sanitary and phytosanitary measures, a certification system has been introduced in place of the bureaucratic procedure of mandatory state registration of high-risk products.
Control over food safety has been transferred to the Committee for Sanitary and Epidemiological Welfare and Public Health. Additionally, 14 technical regulations on food products have been abolished, the requirement for mandatory certification has been removed for 747 commodity items, and the relevant list has been reduced by 27%.
During the presentation, the adoption of new laws on food safety and trade protection measures was reviewed, as well as the status of the implementation of risk analysis, traceability, and scientific substantiation procedures in the fields of sanitation, veterinary medicine, and quarantine.
The President gave instructions for the high-quality implementation of comprehensive measures aimed at securing Uzbekistan’s full membership in the WTO in 2026.
Furthermore, necessary measures were determined for the systematic continuation of work to bring legislation in the sphere of foreign economic activity into full compliance with WTO rules and international trade standards, and to complete bilateral and multilateral negotiations on accession and the formalization of WTO membership.