5−7-may kunlari Toshkent shahridagi Chilonzor markaziy ippodromida yilning eng yirik va tomoshabop sport tadbirlaridan biri — ot sportining polo turi bo‘yicha O‘zbekiston chempionati bo‘lib o‘tdi.
Musobaqa mamlakatning kuchli professional polo jamoalarini bir yerga to‘pladi. Chempionatda O‘zbekistonning sakkizdan ortiq hududidan tashrif buyurgan sportchilar qatnashdi. Ayollar o‘rtasida ot polosini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi: musobaqalarda erkaklar jamoalari bilan birga ayollar jamoalari ham ishtirok etdi va bu ushbu sport turining xotin-qizlar orasida ommalashishida muhim qadam bo‘ldi.
Chempionat O‘zbekiston polo federatsiyasi hamda Milliy gvardiya tomonidan tashkil etildi. Musobaqaning 9-may — Xotira va qadrlash kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgani tadbirga o‘zgacha ahamiyat baxsh etdi.
Tadbirda faqat milliy qorabayir zotli — kuch, chidamlilik va o‘zbek yilqichiligining boy merosi timsoli bo‘lgan otlarning ishtirok etgani turnirning o‘ziga xos jihati bo‘ldi. Qorabayirlarning salobati va chavandozlarning mahorati chempionatning betakror muhitini yaratishda muhim o‘rin tutdi.
Musobaqa doirasida ilk marotaba bitta maydonga 80 dan ortiq ot jalb etilgani tadbirning yuksak darajada tashkil etilganini va miqyosini yaqqol ko‘rsatdi. Shuningdek, ushbu chempionat nafaqat O‘zbekistonda, balki butun Markaziy Osiyoda o‘tkazilgan shu darajadagi birinchi tadbir bo‘lib, mintaqada ot sportini rivojlantirishda yangi bir bosqichni boshlab berdi.
Tadbir sport jamoatchiligi, ommaviy axborot vositalari vakillari hamda xalqaro mehmonlar tomonidan katta qiziqish bilan qarshi olindi. Chempionat yoshlar o‘rtasida polo sport turini ommalashtirish, sport infratuzilmasini rivojlantirish va O‘zbekistonning xalqaro nufuzini mustahkamlash uchun muhim platformaga aylandi.
2020-yilda tashkil etilgan O‘zbekiston polo federatsiyasi erkaklar va ayollar jamoalariga birdek e’tibor qaratgan holda, mamlakatimizda ushbu sport turini izchil rivojlantirib kelmoqda. InfinBANK federatsiyaning ilk hamkorlaridan biriga aylanib, uning tashabbuslarini 2021-yildayoq qo‘llab-quvvatlagan.
O‘sha paytdan buyon bank ot sportining polo yo‘nalishini rivojlantirishga tizimli ravishda ko‘maklashib, asosiy musobaqalarda, jumladan, joriy chempionatda ham hamkor sifatida ishtirok etmoqda. Bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash InfinBANK`ning sportni rivojlantirish, milliy asrab-avaylash va iqtidorli sportchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratishga qaratilgan strategiyasiga mos keladi.
InfinBANK O‘zbekiston polo federatsiyasiga hamda chempionatning barcha tashkilotchilariga tadbirning yuqori saviyada tayyorlangani va o‘tkazilgani uchun o‘z minnatdorligini bildiradi. Ot sportining polo turi bo‘yicha mamlakat chempionatining o‘tkazilishi ushbu sport turini yuksaltirish, uning mamlakatdagi mavqeyini mustahkamlash va O‘zbekistonning jahon polo hamjamiyatiga integratsiyalashuvi yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

С 5 по 7 мая в Ташкенте на Центральном ипподроме Чиланзара состоялся чемпионат Республики Узбекистан по конному поло — одно из самых масштабных и зрелищных спортивных событий года.
Турнир объединил профессиональные поло-команды со всей страны. В чемпионате приняли участие спортсмены более чем из восьми регионов Узбекистана. Особое внимание было уделено развитию женского конного поло — наряду с мужскими командами в соревнованиях выступили и женские составы, что стало важным шагом в популяризации этого вида спорта среди женщин.
Организаторами чемпионата выступили Федерация поло Узбекистана и Национальная гвардия Республики Узбекистан. Соревнования были приурочены ко Дню памяти и почестей — 9 мая, что придало мероприятию особую значимость.
Особенностью турнира стало участие лошадей исключительно национальной карабаирской породы — символа силы, выносливости и богатого наследия узбекского коневодства. Благородство карабаиров и мастерство наездников стали важной частью уникальной атмосферы чемпионата.
Впервые в рамках соревнований на одной площадке было задействовано более 80 лошадей, что подчеркнуло высокий уровень организации и масштаб события. Чемпионат также стал одним из первых мероприятий подобного уровня не только в Узбекистане, но и во всей Центральной Азии, открыв новый этап в развитии конного спорта в регионе.
Мероприятие вызвало большой интерес со стороны спортивного сообщества, представителей СМИ и международных гостей. Чемпионат стал важной площадкой для популяризации поло среди молодежи, развития спортивной инфраструктуры и укрепления международного имиджа Узбекистана.
Федерация поло Узбекистана, основанная в 2020 году, последовательно развивает данный вид спорта в стране, уделяя внимание как мужским, так и женским командам. InfinBANK стал одним из первых партнеров Федерации, поддержав ее инициативы уже в 2021 году.
С тех пор банк на системной основе содействует развитию конного поло, выступая партнером ключевых соревнований, включая нынешний чемпионат. Поддержка подобных проектов соответствует стратегии InfinBANK, направленной на развитие спорта, сохранение национальных традиций и создание новых возможностей для талантливых спортсменов.
InfinBANK выражает благодарность Федерации поло Узбекистана и всем организаторам чемпионата за высокий уровень подготовки и проведения мероприятия. Проведение чемпионата Республики Узбекистан по конному поло стало важным шагом в развитии этого вида спорта, укреплении его позиций в стране и интеграции Узбекистана в мировое поло-сообщество.