O‘zbekiston xorijiy investorlar bilan nizolarni hal qilish mexanizmini o‘zgartirish niyatida. Bu haqda 5-may kuni Samarqandda bo‘lib o‘tgan Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yig‘ilishida bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Spot muxbiri.
Bosh vazir o‘rinbosari, shuningdek, Fuqarolik kodeksiga koll va put-opsionlar, eskrou hisobvaraqlari, shuningdek, zararlarni qoplash (indemnity) va kafolat (warranty) mexanizmlarini joriy etishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar tayyorlanayotganini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, samarali ijro mexanizmlari suiiste’molchilik xavfini minimallashtiradi, tomonlar esa xavflarni oldindan boshqarishi, aktivlarni erkin tasarruf etishi va zararlarning to‘liq qoplanishiga erishishi mumkin. Xodjayev, shuningdek, OTBga innovatsion startap loyihalarni birgalikda moliyalashtirishni taklif qildi.
Bundan tashqari, hukumat davlat va xorijiy investorlar o‘rtasidagi nizolarni muqobil hal qilishning zamonaviy mexanizmi to‘g‘risidagi qonun loyihasini tayyorladi.
Hujjat nizoni arbitrajga topshirishdan oldin muzokaralar orqali sudgacha hal qilishning ustuvorligini, namunaviy kelishuvlarni joriy etishni va javob berish muddatlarini qisqartirishni nazarda tutadi, shuningdek, davlat vakilligini yagona aloqa markazi orqali markazlashtiradi.
“Bu idoraviy tarqoqlikni bartaraf etish va davlatning yagona pozitsiyasini ta’minlash imkonini beradi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qonun loyihasi, shuningdek, xalqaro yuridik maslahatchilarga qo‘yiladigan aniq malaka talablarini belgilaydi va dunyoning yetakchi huquqiy markazlarida milliy mutaxassislarni tayyorlashning uzoq muddatli dasturini nazarda tutadi.
“Har bir shunday keys qonunchilik va shartnomaviy amaliyotni yanada takomillashtirish uchun foydalaniladi. Investorlarni himoya qilish davlat siyosatining tarkibiy qismiga aylanib, har bir investorga professional muloqot, bashorat qilinadigan qoidalar va konstruktiv qaror ustuvorligi kafolatlanadi”, — deya ta’kidladi bosh vazir o‘rinbosari va bu borada OTB bilan hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
Bundan tashqari, hokimiyat Responsible Business Conduct standartlarini bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha me’yoriy hujjat tayyorladi.
Hujjat milliy biznesni xalqaro ESG standartlari va IHTT tamoyillariga muvofiqlashtirish orqali xorijiy investorlar uchun shaffof va xavfsiz muhit yaratishga qaratilgan.
Xususan, inson huquqlari, ekologiya va mehnat munosabatlari sohasida korporativ mas’uliyatni kuchaytirish, shuningdek, davlat va xususiy sektorning shaffofligini oshirish rejalashtirilgan.
Xodjayevning so‘zlariga ko‘ra, bu O‘zbekistonning xalqaro reytinglardagi o‘rnini mustahkamlash, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish va barqaror iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlash imkonini beradi.
investitsiya, jamshid xodjayev, osiyo taraqqiyot banki
O‘zbekiston, shuningdek, IHTT bilan memorandum imzoladi va IHTTning 1976-yildagi Xalqaro investitsiyalar va ko‘p millatli korxonalar to‘g‘risidagi deklaratsiyasiga qo‘shilish uchun rasman ariza berdi.
Bosh vazir o‘rinbosarining ta’kidlashicha, ushbu vositalar investitsiya va ishbilarmonlik muhiti, korrupsiyaga qarshi kurashish va davlat boshqaruvi, xususiylashtirish, yashil iqtisodiyot va inson kapitalini rivojlantirish sohalaridagi islohotlar dasturini mustahkamlaydi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, IHTT texnik yordam ko‘rsatadi, davlat xizmatining institutsional salohiyatini mustahkamlashga yordam beradi va O‘zbekistonga xalqaro ekspertlarni jalb qiladi.
O‘z navbatida, tashkilotning tahliliy resurslaridan to‘g‘ridan-to‘g‘ri foydalanish va kelajakdagi xalqaro standartlarni shakllantirishda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
OTB tashabbusi bilan Markaziy Osiyo va Kavkaz investitsiya kengashlarining mintaqaviy alyansi (RAIC-CAC) tashkil etilmoqda. Tashabbus doirasida imzolanadigan memorandum muloqot uchun yagona mintaqaviy platformani shakllantiradi, ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasida investitsiya siyosatini muvofiqlashtiradi, transchegaraviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlaydi hamda mintaqaning global savdo va investitsiya oqimlariga integratsiyalashuviga ko‘maklashadi.
Alyansning tashkil etilishi O‘zbekiston va butun mintaqaning mashhurligini oshiradi, investitsiya muhitining raqobatbardoshligini mustahkamlaydi hamda yetakchi xalqaro moliya institutlari va investorlar bilan birgalikda yirik loyihalarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratadi. Memorandum beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida imzolanishi kutilmoqda.
Avvalroq Toshkent xalqaro moliya markazi 2027-yilga borib to‘liq ishga tushishi haqida xabar berilgandi.

Узбекистан намерен изменить механизм урегулирования споров с иностранными инвесторами. Об этом 5 мая заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев сообщил на 59-м ежегодном заседании Совета управляющих Азиатского банка развития в Самарканде, передает корреспондент Spot.
Вице-премьер также сообщил о подготовке изменений в Гражданский кодекс, предусматривающих внедрение таких инструментов, как колл- и пут-опционы, эскроу-счета, а также механизмов возмещения убытков (indemnity) и гарантий (warranty). По его словам, эффективные механизмы исполнения позволят минимизировать риски злоупотреблений, а стороны смогут заранее управлять рисками, свободно распоряжаться активами и добиваться полного возмещения убытков. Ходжаев также предложил АБР совместно финансировать инновационные стартап-проекты.
Кроме того, правительство подготовило проект закона о современном механизме альтернативного урегулирования споров между государством и иностранными инвесторами. Документ предусматривает приоритет досудебного урегулирования через переговоры до передачи спора в арбитраж, внедрение типовых соглашений и сокращенные сроки реагирования, а также централизует представительство государства через единый контактный центр. «Это позволит устранить ведомственную разрозненность и обеспечить единую позицию государства», — отметил он.
По его словам, законопроект также устанавливает четкие квалификационные требования к международным юридическим консультантам и предусматривает долгосрочную программу подготовки национальных специалистов в ведущих мировых правовых центрах.
«Каждый подобный кейс будет использоваться для дальнейшего совершенствования законодательства и договорной практики. Защита инвесторов становится структурным элементом государственной политики, гарантируя каждому инвестору профессиональный диалог, предсказуемые правила и приоритет конструктивного решения», — подчеркнул вице-премьер, выразив готовность к сотрудничеству с АБР в этом направлении.
Помимо этого, власти подготовили нормативный акт о поэтапном внедрении стандартов Responsible Business Conduct. Документ направлен на создание прозрачной и безопасной среды для иностранных инвесторов за счет приведения национального бизнеса в соответствие с международными ESG-стандартами и принципами ОЭСР.
В частности, планируется усилить корпоративную ответственность в сфере прав человека, экологии и трудовых отношений, а также повысить прозрачность государственного и частного секторов. По словам Ходжаева, это позволит укрепить позиции Узбекистана в международных рейтингах, повысить инвестиционную привлекательность страны и поддержать устойчивый экономический рост.
Жамшид Ходжаев. Фото: Максад Джангиров
Узбекистан также подписал меморандум с ОЭСР и официально подал заявку на присоединение к Декларации ОЭСР по международным инвестициям и многонациональным предприятиям 1976 года. Как отметил вице-премьер, эти инструменты закрепляют программу реформ в сферах инвестиционного и делового климата, борьбы с коррупцией и государственного управления, приватизации, зеленой экономики и развития человеческого капитала.
ОЭСР, по его словам, предоставит техническую помощь, поможет укрепить институциональный потенциал государственной службы и привлечет в Узбекистан международных экспертов. В свою очередь республика получит прямой доступ к аналитическим ресурсам организации и возможность участвовать в формировании международных стандартов будущего.
По инициативе АБР создается Региональный альянс инвестиционных советов Центральной Азии и Кавказа (RAIC-CAC). Подписываемый в рамках инициативы меморандум формирует единую региональную платформу для диалога, координирует инвестиционную политику между странами-участницами, поддерживает трансграничные проекты и способствует интеграции региона в глобальные торговые и инвестиционные потоки.
Ходжаев отметил, создание альянса повысит узнаваемость Узбекистана и всего региона, укрепит конкурентоспособность инвестиционного климата и создаст прочную основу для реализации крупных проектов совместно с ведущими международными финансовыми институтами и инвесторами. Подписание меморандума ожидается в рамках пятого Ташкентского международного инвестиционного форума.