Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston 2025-yil sentabr oyidan beri birinchi marta oltin sotishni qayta tikladi.
Yanvar-aprel oylarida eksport $9,97 mlrdni tashkil etdi, bu 2025-yilning shu davriga nisbatan 16,8% ga kam.
Yetkazib berishning uchdan bir qismidan ko‘prog‘i xizmatlarga to‘g‘ri keldi — $3,46 mlrd, bu hajm bo‘yicha tovar eksportidan sezilarli darajada oldinda.
Aprel oyida O‘zbekiston jahon narxlarining pasayishi fonida (unsiya uchun $4550 dan $4800 gacha) olti oylik tanaffusdan so‘ng oltin sotishni qayta tikladi. Qimmatbaho metall eksporti $1,5 mlrddan oshdi, biroq bu 2025-yilning yanvar-apreliga ($5,48 mlrd) nisbatan deyarli to‘rt baravar kam.
Oltin eksportining pasayishi fonida savdo balansining salbiy saldosi deyarli yetti barobarga — o‘tgan yilgi $930 mlndan $6,38 mlrdgacha oshdi.
O‘zbekiston so‘nggi marta o‘tgan yilning sentabr oyida $1,47 mlrdga oltin sotgan. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, qimmatbaho metallarni yetkazib berish yangi mutlaq rekord o‘rnatdi va $9,9 mlrddan oshdi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati yanvar-mart oylarida 737 ming troya unsiyasi oltin ishlab chiqargan, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 2,19% ga kamdir. Shu bilan birga, ishlab chiqarilgan mahsulotlar qiymati 58,3% ga o‘sib, 44 trln so‘mdan oshgan.
Aprel oyida O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari yana o‘sib, $71 mlrdga yetdi. Mart oyidagi pasayishdan so‘ng xalqaro zaxiralar $1,9 mlrdga ko‘paydi.

Узбекистан возобновил продажу золота впервые с сентября 2025 года, следует из данных Национального комитета по статистике.
В январе-апреле экспорт составил $9,97 млрд, что на 16,8% меньше, чем за аналогичный период 2025 года. Более трети поставок пришлось на услуги — $3,46 млрд, которые значительно опережают товарный экспорт по объемам.
В апреле Узбекистан возобновил продажу золота после шестимесячного перерыва на фоне снижения мировых цен (в коридоре от $4550 до $4800 за унцию). Экспорт драгметалла превысил $1,5 млрд, однако это почти в четыре раза меньше, чем за январь-апрель 2025 года ($5,48 млрд).
На фоне снижения золотого экспорта отрицательное сальдо торгового баланса выросло почти в семь раз — с $930 млн годом ранее до $6,38 млрд.
До этого в последний раз республика продала золото в прошлом сентябре на $1,47 млрд. По итогам 2025 года поставки драгметалла установили новый абсолютный рекорд, превысив $9,9 млрд.
Навоийский горнометаллургический комбинат произвел 737 тыс. тройских унций золота в январе-марте — на 2,19% меньше показателя прошлого года. При этом стоимость произведенной продукции выросла на 58,3% и превысила 44 трлн сумов.
В апреле золотовалютные резервы Узбекистана вновь превысили $70 млрд. За месяц резервы увеличились на $1,9 млрд (+2,76%), частично компенсировав мартовское резкое падение.
Стоимость золота в хранилищах ЦБ достигла $61,59 млрд, однако его физический объем сократился до 413,7 тонны. За месяц запасы уменьшились примерно на 0,1 млн унций (3,1 тонны).