Bektemir tumanida Chirchiq daryosining 16 kilometrlik qismi bo‘ylab hududni rivojlantirish bo‘yicha Daryo bo‘yi business city loyihasi taqdim etildi.
Konsepsiya qirg‘oq chizig‘ini obodonlashtirish va yashash, ishlash va dam olish uchun yangi hududlar yaratishni nazarda tutadi, deya xabar berdi Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati.
Taqdimotda aytilishicha, umumiy maydon 958,7 gektarni tashkil etadi, shundan 307 gektari investorlar uchun mo‘ljallangan. Loyiha qiymati 1,416 trln so‘mga baholanmoqda. Hududni to‘rtta zonaga bo‘lish taklif qilinmoqda: uzunligi 3 km bo‘lgan River City va Lake City, uzunligi 5 km bo‘lgan Villa City va Tech City.
Loyihaning birinchi bosqichi 144,3 gektar maydonni egallagan Tech City bo‘ladi, shundan 40 gektari investorlar uchun hudud sifatida belgilangan.
Sanoat obyektlari, savdo maydonlari va yashil hududlar uchun 15 gektardan, uy-joy va ijtimoiy infratuzilma uchun 10 gektardan yer ajratiladi. Bundan tashqari, 15 km avtomobil yo‘llari, piyodalar va velosiped yo‘laklarini qurish rejalashtirilgan.
Tech City qiymati 390 mlrd so‘mga baholanmoqda. Taqdimotga ko‘ra, ushbu mablag‘ning 187,4 mlrd so‘mi o‘zlashtirilgan, ishlarni yakunlash uchun yana 168 mlrd so‘m talab etiladi.
12 ta sun’iy suv havzasi barpo etish masalasi alohida muhokama qilindi. Ularning umumiy maydoni 108 gektar, suv hajmi 2,3 mln kub metrni tashkil etadi. Loyihada qirg‘oqlarni mustahkamlash va suv sathini tartibga solish bo‘yicha yechimlar ham ko‘zda tutilgan.
Hokimlikning ta’kidlashicha, loyiha qirg‘oqbo‘yi hududlarini rivojlantirish, poytaxt aholisi va mehmonlari uchun yangi diqqatga sazovor joylarni yaratish, transport qulayligi va ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan. Shuningdek, u xizmat ko‘rsatish, turizm, savdo va tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Taqdimot yakunida mutasaddilarga loyihaning aholi qulayligi, xavfsizligi, ekologik barqarorligi va iqtisodiy samaradorligini inobatga olgan holda konsepsiyani takomillashtirish topshirildi.
Avvalroq Spot Toshkentning uchta hududida uy-joy renovatsiyasi loyihalari boshlangani haqida yozgandi.
Yashnobod, Mirobod va Sergeli tumanlarida tashkil etilgan shtablar aholiga loyihaning tartibi, ko‘chirish shartlari va kompensatsiya mexanizmlarini tushuntirmoqda.

В Бектемирском районе представили проект «Дарё бўйи бизнес сити» по развитию территории вдоль 16-километрового участка реки Чирчик. Концепция предполагает благоустройство береговой линии и создание новых зон для жизни, работы и отдыха, сообщает пресс-служба хокимията Ташкента.
Как следует из презентации, общая площадь составит 958,7 га, из них 307 га предусмотрены для инвесторов. Стоимость проекта оценивается в 1,416 трлн сумов. Территорию предлагают разделить на четыре зоны: River City и Lake City протяженностью по 3 км, Villa City и Tech City — по 5 км.
Первым этапом проекта станет Tech City площадью 144,3 га, из которых 40 га указаны как территория для инвесторов.
Под промышленные объекты, коммерческие площади и зеленые зоны предусмотрено по 15 га, под жилье и социальную инфраструктуру — по 10 га. Кроме того, планируется строительство 15 км автомобильных дорог, а также пешеходных и велодорожек.
Стоимость Tech City оценивается в 390 млрд сумов. Согласно презентации, из этой суммы уже освоено 187,4 млрд сумов, для завершения работ требуется еще 168 млрд сумов.
Отдельно обсуждалось создание 12 искусственных водоемов. Их общая площадь составит 108 га, объем воды — 2,3 млн кубометров. В проекте также предусмотрены решения по укреплению берегов и регулированию уровня воды.
В хокимияте отметили, что проект направлен на развитие прибрежных территорий, создание новых точек притяжения для жителей и гостей столицы, улучшение транспортной доступности и экологической обстановки. Также ожидается, что он будет способствовать развитию сферы услуг, туризма, торговли и предпринимательства.
По итогам презентации ответственным лицам поручили доработать концепцию с учетом комфорта жителей, безопасности, экологической устойчивости и экономической эффективности проекта.