2026-yilning yanvar-may oylari yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston tabiiy gazni eksport qilganidan ko‘ra ancha ko‘p import qilgan. Bu haqda Spot o‘rgangan Milliy statistika qo‘mitasi ma‘lumotlarida keltirilgan.
Dastlabki besh oyda tabiiy gaz importi 84,1% ga oshib, $724,7 mlnni tashkil etdi. Ushbu summaning $68,2 mlni suyultirilgan gaz (propan) hissasiga to‘g‘ri kelib, uning xaridlari 3,3 barobarga oshdi.
Yanvar oyidagi $167,6 mlnlik yetkazib berishdan so‘ng, fevral oyida import hajmi keskin kamayib, $34,6 mlnni tashkil etdi, biroq mart oyida yana $158,3 mlngacha oshdi va aprel oyida $147,8 mlnni tashkil etdi. May oyida ko‘k yoqilg‘i xaridlari yil boshidan beri eng yuqori ko‘rsatkichga — $216,4 mlnga yetdi.
Gaz eksporti yil boshidan buyon 29,6% ga kamayib, $202,9 mlnni tashkil etdi. Yanvar oyida yetkazib berish to‘liq to‘xtatildi va faqat fevral oyida ($7,1 mln) qayta tiklandi.
Mart oyida eksport fevral oyiga nisbatan besh baravardan ko‘proqqa oshib, $29,4 mlnga yetdi, aprelda yana uch barobarga oshib, $92,7 mlnga yetdi, may oyida esa may oyidagi yetkazib berish hajmi biroz o‘zgardi va $73,5 mlnni tashkil etdi.
Biroq, Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari Xitoy Bojxona bosh boshqarmasi statistikasi bilan sezilarli farq qiladi: unga ko‘ra, O‘zbekiston yanvar-may oylarida $139,6 mlndan sal ko‘proq gaz eksport qilgan. Ikki mamlakat statistikasi o‘rtasidagi tafovut $76,8 mlndan oshadi.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha Rossiya yetakchilikni saqlab qoldi — yil boshidan buyon $3,8 mlrd. Undan keyingi o‘rinlarda Turkmaniston ($3,32 mlrd), Myanma ($624,4 mln), Qozog‘iston ($309,4 mln) va O‘zbekiston ($139,6 mln) qayd etildi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston yil boshidan buyon oltin eksportini 4,3 barobarga qisqartirgani haqida yozgandi.

По итогам января-мая 2026 года Узбекистан импортировал природного газа значительно больше, чем экспортировал, следует из данных Национального комитета по статистике, которые изучил Spot.
За первые пять месяцев импорт природного газа вырос на 84,1% и составил $724,7 млн. Из этой суммы $68,2 млн пришлось на сжиженный газ (пропан), закупки которого подскочили в 3,3 раза. После январских поставок на $167,6 млн в феврале объем импорта резко снизился до $34,6 млн, однако в марте вновь увеличился до $158,3 млн, а в апреле составил $147,8 млн. В мае закупка голубого топлива достигла пикового с начала года значения — $216,4 млн.
Экспорт газа с начала года сократился на 29,6% и составил $202,9 млн. В январе поставки были полностью приостановлены и возобновились только в феврале ($7,1 млн). В марте экспорт вырос более чем в пять раз по сравнению с февралем — до $29,4 млн, в апреле увеличился еще втрое, достигнув $92,7 млн, а в мае объем майских поставок немного скорректировался и составил $73,5 млн.
Однако сведения Нацстаткома заметно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан за январь-май этого года экспортировал газ чуть более чем на $139,6 млн. Разница в статистических данных превышает $76,8 млн.
Кроме того, китайская таможня сообщила о удвоении поставок природного газа из Узбекистана: в мае экспорт составил $93,59 млн (рост в 2,08 раза год к году). По сравнению с январем-мая 2025 года ($264,85 млн) экспорт газа сократился примерно наполовину.
Лидерство по экспорту газа в Китай удерживает Россия, которая поставила голубого топлива на $3,8 млрд с начала года. На втором месте расположился Туркменистан — $3,32 млрд. Далее следуют Мьянма ($624,4 млн), Казахстан ($309,4 млн) и Узбекистан ($139,64 млн).