18-iyun kuni bo‘lib o‘tgan “Adolat nuri” taqdimotida IMAN Holding o‘zining yangilangan IMANUM 5.0 super ilovasini taqdim etdi. Mazkur yangi versiya xoldingga tegishli asosiy moliyaviy va investitsion mahsulotlarni yagona ilovada birlashtiradi. Yangilangan super ilovaning uchta asosiy yo‘nalishidan biri Adl Neo hisoblanadi.
IMANUM 5.0 yangilanishi doirasida foydalanuvchilar quyidagi zamonaviy moliyaviy va investitsion xizmatlardan foydalanishlari mumkin:
- Adl Neo — to‘lovlar, virtual va jismoniy kartalar, o‘zaro pul o‘tkazmalar hamda kundalik bank xizmatlari;
- investitsiyalar — savdo, ko‘chmas mulk va daromad keltiruvchi bizneslarning ulushlariga investitsiya kiritish;
- bo‘lib to‘lash — tovarlarni bo‘lib to‘lash va avtonasiya.
Fintexdan yangi avlod investitsion xoldingigacha
IMAN Holding o‘z faoliyatini 2019-yilda kichik fintex sifatida boshlab, bir necha yil ichida o‘z mahsulotlar ekotizimi, xalqaro korporativ tuzilmasi va standartlashtirilgan boshqaruv tizimiga ega investitsion xoldingga aylandi.
Bugungi kunda xolding fintex, investitsion loyihalar va raqamli to‘lovlar yo‘nalishlarini rivojlantirib, bitta asosiy maqsad sari harakat qilmoqda — jamiyatda yangi investitsion madaniyatni shakllantirish.
IMAN Holding’ning missiyasi — Invest Nation g‘oyasini hayotga tatbiq etish, ya’ni insonlar daromadni nafaqat o‘z mehnati, balki turli loyihalarga kiritilgan investitsiya hisobiga ham oladigan jamiyatni barpo etish. Bunda investitsiya qilish uchun boshlang‘ich summa 100 ming so‘mdan boshlanadi.
Xolding jamiyatda keng tarqalgan moliyaviy xulq-atvor modelini o‘zgartirishni maqsad qilgan. Mazkur modelda yirik xaridlar va moliyaviy maqsadlarga ko‘pincha kredit hamda qarz orqali erishiladi. Shu bois, IMAN Holding muqobil yondashuvni taklif etadi — pullarni jamg‘arish, investitsiya qilish va olinadigan dividendlar hisobiga maqsadlar uchun tezroq pul to‘plab qarzlarsiz erishish.
Invest-first SuperApp: avval investitsiya, keyin iste’mol
IMANUM 5.0 asosiy tamoyillaridan biri invest-first modeli bo‘lib, u investitsiyani insonning kundalik moliyaviy hayotining ajralmas qismiga aylantiruvchi yondashuvni ifodalaydi.
Faqat kredit asosidagi iste’molga tayanish o‘rniga, foydalanuvchilar o‘z kapitalini shakllantirish, investitsiya qilish hamda bosqichma-bosqich qo‘shimcha daromad manbaini yaratish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
O‘zbekistonda ilk bor fuqarolar muvaffaqiyatli bizneslarning hamkoriga aylanadi
Yangilanishlar doirasida biznesga investitsiya qilish imkoniyati ham ishga tushirildi. Endilikda har bir fuqaro o‘zi har kuni foydalanadigan sevimli brend va kompaniyalari ulushiga investitsiya kiritib, nafaqat ularning mijozi, balki hamkoriga (ulushdoriga) ham aylanishi mumkin.
IMAN Holding’ning investitsiya yechimlari orqali hozirda foydalanuvchilar Murad Buildings kompaniyasining “Saadiyat” turar joy majmuasi hamda Cambridge o‘quv markazlari tarmog‘i kabi biznes loyihalariga investitsiya kiritish imkoniyatiga egalar.
Mazkur model O‘zbekiston uchun ilk raqamli private equity investitsiya modeli hisoblanadi. Ilk bor keng jamoatchilik investitsiya vositalari orqali daromadli bizneslarning hamkoriga aylanishi va ushbu kompaniyalar faoliyati natijasida shakllanadigan daromaddan (dividendlardan) ulush olishi mumkin.
Bu investitsiya madaniyati rivojlanishining yangi bosqichi bo‘lib, unda investitsiya imkoniyatlari endi nafaqat yirik bozor ishtirokchilari va yirik investorlar, balki investitsiya qilish istagidagi har bir fuqaro uchun ham ochiq bo‘ladi.
IMAN Holding taraqqiyotining yangi bosqichi
Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida IMAN Holding qator strategik hamkorlik bitimlarini imzoladi hamda strategik kapitalni jalb etish jarayonini boshladi.
Birlashgan Arab Amirliklaridan strategik hamkorni jalb etish IMAN Holding’ga raqamli moliyaviy ekotizimni yanada jadal rivojlantirish, mahsulotlarini O‘zbekiston bo‘ylab kengaytirish, islomiy bankni ishga tushirish jarayonini tezlashtirish hamda kompaniyaning xalqaro bozorlarga chiqishiga tayyorgarlik ko‘rish imkonini beradi.
IMAN Holding asoschisi Rustam Rahmatov:
“Shunday O‘zbekistonni tasavvur qilingki unda yoshlar ota-onalari katta xaridlar va maqsadlar uchun faqat kredit yoki qarz olib yoki faqat jismoniy yoki aqliy mehnat evaziga olinadigan ish haqi hisobiga emas, balki har kuni foydalanadigan bizneslarning ulushiga ham egalik qilib, u yerdan olinayotgan daromad hisobiga ham o‘z maqsadlarini amalga oshirishayotganini ko‘rib ulg‘ayishsa. Men ishonamanki, biz aynan mana shu yo‘lning boshida turibmiz. Kredit va qarz madaniyati o‘rnini investitsiya madaniyati egallaydi. O‘z kelajagiga investitsiya kiritish imkoniyati nafaqat aholining ayrim qatlamlari, balki har bir inson uchun ochiq bo‘ladi. Invest Nation — bu shunchaki shior emas. Bu o‘z moliyaviy farovonligini o‘zi barpo etayotgan insonlar jamiyati. Ishonamanki, O‘zbekiston bunday hayot tarzi odatiy holga aylangan sanoqli mamlakatlardan biriga aylana oladi”.
Bugungi kunda IMAN Holding texnologiyalar, moliya va islomiy moliya tamoyillarini uyg‘unlashtirgan moliyaviy ekotizimni rivojlantirishda davom etmoqda. Mazkur ekotizim insonlarga shaxsiy moliyani boshqarishning yangi modelini taqdim etadi.
Biroq kompaniyaning mahsulotlari va natijalari ortida bundan-da muhimroq maqsad mujassam — butun bir avlod tafakkurini o‘zgartirish. Qarz va kredit madaniyatidan — mulkdorlik madaniyatiga, iste’moldan — bunyodkorlikka o‘tish. “Bir kun jamg‘araman” degan qarashdan — “Men allaqachon investitsiya qilyapman va dividend olyapman” degan yangi fikrlash sari.
Invest Nation millionlardan boshlanmaydi. U bugun har bir inson qo‘yishi mumkin bo‘lgan ilk qadamdan boshlanadi.

18 июня на презентации Adolat nuri («Свет справедливости») IMAN Holding представил IMANUM 5.0 — новую версию суперприложения, которая объединяет ключевые финансовые и инвестиционные продукты холдинга. Одним из трех главных элементов обновленного приложения станет Adl Neobank — один из первых необанков в Узбекистане.
В новой версии IMANUM 5.0 пользователям будут доступны современные финансовые и инвестиционные сервисы:
- Adl Neobank — платежи, виртуальные и физические карты, P2P-переводы и повседневные банковские сервисы.
- Инвестиции — инвестиции в торговлю, недвижимость, а также в доли прибыльных бизнесов
- Рассрочка — бытовая техника и электроника, а также автомобили в рассрочку.
От финтеха к инвестиционному холдингу нового поколения
IMAN Holding начал свою деятельность в 2019 году как финтех-компания и за несколько лет трансформировался в инвест-холдинг с собственной экосистемой продуктов, международной корпоративной структурой и стандартизированной системой управления.
Сегодня холдинг развивает несколько направлений финтеха, инвестиционных продуктов и цифровых платежных решений с одной ключевой целью — сформировать новую инвестиционную культуру в обществе.
Миссия IMAN Holding — создать «нацию инвесторов» (Invest Nation) — общество, где люди получают доход не только от своего собственного труда, но и от вложений в разные инвестиционные проекты, где порог входа составляет от 100 тысячи сумов.
Холдинг стремится изменить распространенную модель финансового поведения общества, где крупные покупки и цели часто связаны с кредитной нагрузкой и долгами, поэтому предлагает альтернативный подход — накопление, инвестирование и получение дохода от собственных вложений и дивидендов.
Invest-first Super App: сначала инвестировать, потом потреблять
Одним из ключевых принципов IMANUM 5.0 станет invest-first модель — подход, при котором инвестиции становятся частью повседневной финансовой жизни человека.
Вместо того, чтобы ориентироваться только на кредитное потребление, пользователи получают возможность формировать капитал, инвестировать и постепенно создавать источник дополнительного дохода.
Граждане Узбекистана становятся партнерами успешного бизнеса
IMAN Holding запускает направление инвестиций в бизнес. Теперь каждый узбекистанец сможет стать инвестором своего любимого бренда и компании, с которыми взаимодействует каждый день — становясь не просто клиентом, а их совладельцем.
Через инвестиционные решения IMAN Holding на данный момент пользователи получили возможность участвовать в бизнес проектах, таких как ЖК Saadiyat от Murad Buildings и сеть образовательных центров Cambridge.
Такая модель является одной из первых цифровых private equity-сделок для Узбекистана — широкая аудитория получает возможность через инвестиционный инструмент стать партнером прибыльного бизнеса и получать доход (дивиденды) от результатов деятельности этих компаний.
Это новый этап развития инвестиционной культуры, где инвестиции становятся доступными не только крупным игрокам рынка и частным лицам, но и каждому желающему.
Новый этап развития IMAN Holding
В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума IMAN Holding привлек стратегического партнера из ОАЭ, а также подписал ряд ключевых соглашений, открывающих новый этап развития компании.
Привлеченные стратегические инвестиции дадут возможность IMAN Holding ускорить развитие цифровой финансовой экосистемы, масштабировать продукты на рынке Узбекистана, приблизить запуск исламского банка и подготовить выход компании на международные рынки.
«Представьте Узбекистан, где будущее поколение растет, видя, как родители не просто берут кредиты и долги для больших покупок и целей, а владеют долей в бизнесе, которым пользуются каждый день. Где доход — это не только зарплата за физический и ментальный труд, но и плоды того, во что они однажды поверили и вложили, а также откладывали. Где каждый человек может стать партнером своего любимого бренда, а не оставаться лишь его клиентом. Я верю, что мы стоим у начала этого пути и что культура кредитов и долга уступит место культуре инвестирования — что инвестировать в свое будущее сможет каждый, а не только избранные слои населения. Это и есть Invest Nation — не лозунг, а нация и общество людей, которые сами строят свое финансовой благополучие. И я верю, что Узбекистан станет одной из немногих стран, где это станет нормой жизни», — поделился Рустам Рахматов, основатель IMAN Holding.
Сегодня IMAN Holding продолжает развивать финансовую экосистему, в которой технологии, инвестиции и принципы исламских финансов объединяются для создания новой модели управления личными финансами.
Но за их продуктами и цифрами стоит нечто большее — смена мышления целого поколения. От культуры долга и кредитов — к культуре владения. От потребления — к созиданию. От «однажды накоплю» — к «уже инвестирую и получаю дивиденды».
Invest Nation начинается не с миллионов. Она начинается с первого шага, который сегодня доступен каждому.