Ozarbayjonning mamlakatdagi eng yirik davlat banki — Ozarbayjon Xalqaro banki (ABB) O‘zbekistondagi xususiy Davr Bank’ni xususiylashtirish jarayonini yakunladi. Bu haqda 23-avgust kuni Toshkentga davlat tashrifi bilan kelgan Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev va Shavkat Mirziyoyevga namoyish etilgan qo‘shma loyihalar haqidagi videorolikda ma’lum qilindi.
“Moliya sektorida Ozarbayjon Xalqaro banki Davr Bank’dagi ulushni sotib olishni yakunladi. Bu ikki davlatning bank sohasidagi hamkorligida yangi bosqichni boshlab bermoqda”, — deyiladi lavhada.
Ilhom Aliyev. Foto: Prezident matbuot xizmatiIlhom Aliyev. Foto: Prezident matbuot xizmati
Bir kun avval O‘zbekiston va Ozarbayjon prezidentlari Ozarbayjonning O‘zbekistondagi investitsiya loyihalarini ochish va ularga tamal toshi qo‘yish marosimida onlayn tarzda ishtirok etdi. Ochilgan uchta loyihadan biri Davr Bank bo‘ldi.
Bundan tashqari, Ilhom Aliyev OAV vakillari bilan uchrashuvda ikki davlatning bank sohasidagi hamkorligini tilga olib, “Ozarbayjonning yetakchi banki O‘zbekiston bozoriga kirdi”, deya ta’kidladi.
22-avgust kuni Ozarbayjon iqtisodiyot vaziri Mikail Jabbarov Toshkentda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston va Ozarbayjon hududlari IV forumida ABB’ning O‘zbekiston bank bozoriga kirishini e’lon qildi.
“Bugun Ozarbayjon va butun Janubiy Kavkaz mintaqasidagi eng yirik bank — ABB bilan shartnoma imzolanadi. Bu bankning hamkorlik va Davr Bank’dagi ulushni sotib olish orqali O‘zbekiston bozoriga kirishini anglatadi”, — dedi Ozarbayjon vaziri.
Mikayil Jabborov. Foto: ISSVMikayil Jabborov. Foto: ISSV
Jabborov Shavkat Mirziyoyev, regulyator, Markaziy bank va mamlakat hukumatiga qulay investitsiya muhitini yaratgani va loyihani amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi.
Trend axborot agentligining qayd etishicha, vazir bo‘lajak kelishuv tafsilotlarini oshkor qilmagan.
Bitim haqida nimalar ma’lum
May oyida davlatga tegishli Ozarbayjon xalqaro banki yilning ikkinchi yarmida O‘zbekistonning Davr Bankini sotib olish va O‘zbekiston bozorida ish boshlashni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi. Ozarbayjon davlat banki Davr Bank aksiyalarining 51%ni $100 MLNga sotib olish niyatini bildirgan.
Iyun oyida Davr Bank aksiyadorlari Ozarbayjon Xalqaro banki (ABB) bilan bankning 51% aksiyalarini sotish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirishni ma’qulladi.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, Davr-bank xususiy aksiyadorlik tijorat banki 2001-yil 29-sentabrda davlat ro‘yxatidan o‘tgan bo‘lib, ustav fondi 500 mlrd so‘mni tashkil etadi.
Bankning eng yirik ulushi — 46,9% Ubayev Lutfulla Xayrullayevichga tegishli. Shuningdek, Ubayeva Maxfuza Abdumalikovna 13,5%, Raxmatullayeva Durdona Lutfullayevna 9,9% hamda Mirzayatov Mirkodir Mirsagatovich 9,8% ulushga egalik qiladi.
davr bank, ozarbayjon xalqaro banki
Avvalroq Spot Mirziyoyev va Aliyev Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi shartnomani imzolagani haqida yozgandi.

Международный банк Азербайджана (ABB), который является крупнейшим государственным банком в стране, завершил приватизацию частного Davr Bank в Узбекистане. Это следует из видеоролика о совместных проектах, показанном 23 августа Шавкату Мирзиёеву и президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, который прибыл в Ташкент с государственным визитом.
«В финансовом секторе Международный банк Азербайджана завершил приобретение доли в Davr Bank, открывая новый этап сотрудничества двух стран в банковской сфере», — говорится в сюжете.
Ильхам Алиев. Фото: пресс-служба президентаИльхам Алиев. Фото: пресс-служба президента
Накануне президенты Узбекистана и Азербайджана приняли участие в онлайн-церемонии открытия и закладки фундаментов азербайджанских инвестиционных проектов в Узбекистане. Одним из трех открытых проектов стал Davr Bank.
Кроме того, Ильхам Алиев, выступая на встрече с представителями СМИ, упомянул двустороннее сотрудничество в банковской сфере, отметив, что «ведущий азербайджанский банк вошел на рынок Узбекистана».
22 августа министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров, выступая на IV Форуме регионов Узбекистана и Азербайджана в Ташкенте, анонсировал выход ABB на банковский рынок Узбекистана.
«Сегодня будет подписан договор с крупнейшим банком Азербайджана и всего региона Южного Кавказа — ABB, который знаменует выход банка на рынок Узбекистана посредством партнерства и приобретения доли в Davr Bank», — сказал азербайджанский министр.
Микаил Джаббаров. Фото: МИПТМикаил Джаббаров. Фото: МИПТ
Джаббаров выразил признательность Шавкату Мирзиёеву, регулятору, Центральному банку и правительству страны за создание комфортной инвестиционной среды и поддержку реализации проекта.
Новостное агентство Trend отметило, что министр не раскрыл подробностей предстоящего соглашения.
Что известно о сделке
В июне акционеры Davr Bank одобрили продолжение переговоров с Международным банком Азербайджана (ABB) о возможной продаже 51% акций банка.
Согласно данным ЕГРПО, частный акционерный коммерческий банк Davr Bank зарегистрирован в сентябре 2001 года.
Его учредителями являются несколько физических лиц. Крупнейшая доля — 46,9% — принадлежит председателю наблюдательного совета банка Убаеву Лутфулле Хайруллаевичу. Еще 13,5% акций находятся у Убаевой Махфузы Абдумаликовны (фамилии совпадают), также входящей в число учредителей. Руководителем банка является Самадов Абдумажид Абдувахитович.
davr bank, азербайджан, приватизация
Ранее Spot писал, что Узбекистан и Азербайджан договорились о вечной дружбе и росте товарооборота до $1 млрд.