8-iyun kuni Davr Bank aksiyadorlarining yillik umumiy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, unda 13 ta masala, jumladan, bank ulushini xalqaro investorga sotish imkoniyati ko‘rib chiqildi.
Aksiyadorlar Davr Bank ustav kapitalining 51%ini sotish imkoniyati bo‘yicha Ozarbayjon Xalqaro banki bilan muzokaralarni davom ettirish, shuningdek, bitimning asosiy shartlarini kelishish va zarur korporativ, huquqiy, moliyaviy va tartibga solish tartib-taomillarini amalga oshirishni bir ovozdan ma’qulladilar.
Bundan tashqari, tomonlar kelgusidagi kelishuvlarga muvofiq ABBga bank aksiyalarining qo‘shimcha 23% paketini sotib olish huquqini nazarda tutuvchi opsion mexanizmini muhokama qilish niyatida.
Shuningdek, yig‘ilishda Davr Bank boshqaruvi raisi Abdumajid Samadovning vakolatlarini yana bir yilga uzaytirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Davr Bankning 2025-yil yakunlari bo‘yicha sof foydasi 667,3 mlrd so‘mni tashkil etgan. Aksiyadorlar qaroriga muvofiq, foydaning 5%i umumiy zaxira fondiga yo‘naltiriladi, qolgan qismi esa bankning taqsimlanmagan foydasi tarkibida qoladi.
Kuzatuv kengashining yangi tarkibiga quyidagilar kirdi:
- Lutfulla Ubayev;
- Mirqodir Mirzayatov;
- Ozoda Abdurahmonova;
- Shavkat G‘iyosov;
- Adham Alimov.
May oyida davlatga tegishli Ozarbayjon xalqaro banki yilning ikkinchi yarmida O‘zbekistonning Davr Bankini sotib olish va O‘zbekiston bozorida ish boshlashni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi.
1-may holatiga ko‘ra, Davr Bank aktivlari hajmi bo‘yicha 20-o‘rinni egallab turibdi — 12,75 trln so‘m. Xususiy bankning kredit portfeli 9,24 trln so‘mni, depozit portfeli esa 4,78 trln so‘mni tashkil etadi.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, Davr-bank xususiy aksiyadorlik tijorat banki 2001-yil 29-sentabrda davlat ro‘yxatidan o‘tgan bo‘lib, ustav fondi 500 mlrd so‘mni tashkil etadi. Bankning eng yirik ulushi — 46,9% Ubayev Lutfulla Xayrullayevichga tegishli. Shuningdek, Ubayeva Maxfuza Abdumalikovna 13,5%, Raxmatullayeva Durdona Lutfullayevna 9,9% hamda Mirzayatov Mirkodir Mirsagatovich 9,8% ulushga egalik qiladi.

Акционеры Davr Bank одобрили переговоры о продаже контрольного пакета акций Международному банку Азербайджана (ABB), следует из Единого портала корпоративной информации.
8 июня состоялось годовое общее собрание акционеров Davr Bank, на котором было рассмотрено 13 вопросов, включая возможную продажу доли банка международному инвестору.
Акционеры единогласно одобрили продолжение переговоров с Международным банком Азербайджана о возможной реализации 51% уставного капитала Davr Bank, а также согласование основных условий сделки и проведение необходимых корпоративных, юридических, финансовых и регуляторных процедур.
Кроме того, стороны намерены обсудить опционный механизм, предусматривающий право ABB на приобретение дополнительного пакета в размере 23% акций банка в соответствии с дальнейшими договоренностями.
Также на собрании было принято решение продлить полномочия председателя правления Davr Bank Самадова Абдумажида Абдувахитовича еще на один год.
Согласно представленной информации, чистая прибыль Davr Bank по итогам 2025 года составила 667,3 млрд сумов. В соответствии с решением акционеров 5% от прибыли будет направлено в общий резервный фонд, а оставшаяся часть останется в составе нераспределенной прибыли банка.
В новый состав наблюдательного совета вошли:
- Убаев Лутфулла Хайруллаевич;
- Мирзаятов Миркодир Мирсагатович;
- Абдурахманова Озода Маликовна;
- Гиясов Шавкат Гуломович;
- Алимов Адхам Ахматович.
В мае стало известно, что во втором полугодии Международный банк Азербайджана, принадлежащий государству, планирует приобрести узбекский Davr Bank и начать работу на рынке Узбекистана. Азербайджанский госбанк намерен приобрести 51% акций Davr Bank за $100 млн.
По состоянию на 1 мая Davr Bank занимает 20-е место по объему активов — 12,75 трлн сумов. Кредитный портфель частного банка составляет 9,24 трлн сумов, депозитный — 4,78 трлн сумов.
Согласно данным ЕГРПО, частный акционерный коммерческий банк Davr Bank зарегистрирован в сентябре 2001 года. Его учредителями являются несколько физических лиц. Крупнейшая доля — 46,9% — принадлежит председателю наблюдательного совета банка Убаеву Лутфулле Хайруллаевичу. Еще 13,5% акций находятся у Убаевой Махфузы Абдумаликовны (фамилии совпадают), также входящей в число учредителей. Руководителем банка является Самадов Абдумажид Абдувахитович.