Suratga olish ishlari Toshkent shahar hokimligi ko‘magida amalga oshirildi. Yangilangan tasvirlar foydalanuvchilarga notanish yo‘nalishni oldindan o‘rganish, binoning kerakli kirish joyini topish yoki tanish ko‘cha va mahallalar qanday o‘zgarganini ko‘rish imkonini beradi.
Endi Yandex Maps orqali shaharning diqqatga sazovor joylari va jamoat maskanlarining yangilangan panoramalarini ko‘rish mumkin. Ular qatorida “Yangi O‘zbekiston” bog‘i, Magic City ko‘ngilochar majmuasi, Tashkent City Mall savdo markazi va Olimpiya shaharchasi bor. Shuningdek, Amir Temur shohko‘chasi, Shota Rustaveli, Bobur, Furqat hamda boshqa ko‘chalarning panoramalari ham yangilandi.
“Raqamli infratuzilmani izchil rivojlantirish Toshkent shahar muhiti sifatini oshirishga qaratilgan ishlarimizning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Dolzarb panorama tasvirlari shaharda yuz berayotgan o‘zgarishlarni, jumladan yangi infratuzilma obyektlari barpo etilishi va yo‘l-transport tarmog‘i rivojlanishini aniq aks ettirish imkonini beradi. Yandex Uzbekistan bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan mazkur loyiha shahar haqidagi ma’lumotlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytiradi, poytaxt aholisi va mehmonlari uchun navigatsiyani yanada qulaylashtiradi hamda shahar xizmatlariga zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga xizmat qiladi”, — dedi Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Abdurahmon Baxtiyev.
Panoramalar orqali foydalanuvchilar kerakli joyni oldindan ko‘rib chiqishi mumkin: binoning kirish qismi qayerda joylashganini aniqlash, tashkilot manzilini topish, yaqin atrofdagi mo‘ljallarni ko‘rish yoki yo‘nalishdagi vaziyatni baholash mumkin. Shuningdek, ular yordamida Toshkent bo‘ylab virtual sayr qilish ham mumkin — Amir Temur maydoni va Mustaqillik maydoni bo‘ylab sayr qilish, Toshkent teleminorasi, Chorsu bozori, Hazrati Imom majmuasi yoki Minor masjidini tomosha qilish mumkin.
“Panoramaga suratga olish nafaqat shaharni virtual tarzda ko‘rish imkoni, balki raqamli xarita uchun dolzarb ma’lumotlarning muhim manbai hamdir. Kompyuterli ko‘rish texnologiyalari yordamida biz yo‘l belgilari, yo‘l chiziqlari, svetoforlar va shahar infratuzilmasining boshqa elementlarini tahlil qilamiz. Bu esa Yandex Maps xizmatidagi ma’lumotlarni o‘z vaqtida yangilash imkonini beradi. Natijada haydovchilar va piyodalar uchun navigatsiya aniqligi oshadi, Toshkent bo‘ylab kundalik harakatlanish yanada qulay va oldindan aytish mumkin bo‘lgan darajada bo‘ladi”, — dedi Yandex Uzbekistan strategik rivojlanish bo‘yicha vitse-prezidenti Sardor Qodirov.
Panoramalarni smartfonda ko‘rish uchun asosiy ekranning yuqori o‘ng burchagidagi ikki kvadrat shaklidagi belgi bosiladi. So‘ng “Panoramalar” qatlami tanlanadi va xaritada ko‘k chiziqlar paydo bo‘ladi. Ulardan istalganini bosish orqali tanlangan joyni har tomonlama ko‘rish mumkin.
Yandex Maps ilovasini Google Play yoki App Store orqali yuklab olish mumkin.
Yandex Maps haqida
Yandex Maps — kundalik shahar hayotidagi turli vazifalarni hal qilishga yordam beradigan ilova. U orqali eng yaqin kafe, do‘kon yoki dorixonani topish, notanish manzilga yo‘nalish tuzish mumkin. Shuningdek, ilovada tashkilotlar va shahar obyektlari haqida ma’lumotlar, ish vaqti, suratlar, reytinglar, sharhlar va boshqa foydali axborotni ko‘rish, so‘ngra jamoat transportida, shaxsiy avtomobilda yoki piyoda eng qulay marshrutni tuzish mumkin.

Съемка проводилась при поддержке хокимията города Ташкента. Обновленные изображения помогут заранее изучить незнакомый маршрут, найти нужный вход в здание или посмотреть, как изменились знакомые улицы и районы.
Теперь в Yandex Maps можно увидеть обновленные панорамы знаковых локаций и общественных пространств — парк «Новый Узбекистан», парк развлечений Magic City, торговый центр Tashkent City Mall и Олимпийский городок. Также обновились снимки проспекта Амира Темура, улиц Шота Руставели, Бабура, Фурката и других улиц города.
«Последовательное развитие цифровой инфраструктуры является важной частью работы по повышению качества городской среды Ташкента. Актуальные панорамные изображения дают возможность точно отразить изменения, которые происходят в городе, включая появление новых объектов инфраструктуры и развитие улично-дорожной сети. Реализация этого проекта совместно с Yandex Uzbekistan будет способствовать повышению доступности информации о городе, удобству навигации для жителей и гостей столицы, а также дальнейшему внедрению технологичных решений в городские сервисы», — отметил заместитель хокима Ташкента Абдурахман Бахтиев.
Панорамы помогают заранее рассмотреть нужное место: найти вход в здание, уточнить расположение организации, увидеть ориентиры поблизости или оценить обстановку на маршруте. С их помощью также можно устроить виртуальную прогулку по Ташкенту — пройтись по площади Амира Темура и площади Мустакиллик, посмотреть на Ташкентскую телебашню, рынок Чорсу, ансамбль Хазрати Имам или мечеть Минор.
«Панорамная съемка — это не только возможность виртуально увидеть город, но и важный источник актуальных данных для цифровой карты. С помощью технологий компьютерного зрения мы анализируем дорожные знаки, разметку, светофоры и другие элементы городской инфраструктуры, чтобы своевременно обновлять информацию в Yandex Maps. Это помогает повышать точность навигации для водителей и пешеходов, делая ежедневные поездки по Ташкенту более предсказуемыми и удобными», — отметил вице-президент по стратегическому развитию Yandex Uzbekistan Сардор Кадыров.
Чтобы увидеть панорамы на смартфоне, нужно нажать на значок с двумя квадратами в правом верхнем углу главного экрана. Затем выбрать слой «Панорамы» — на карте появятся синие линии. Нажав на любую из них, можно рассмотреть место со всех сторон.
Скачать приложение Yandex Maps можно в Google Play или App Store.
О Yandex Maps
Yandex Maps — приложение, которое помогает решать повседневные городские задачи — от поиска ближайшего кафе, магазина или аптеки до поездки в незнакомый район. В приложении можно находить нужные организации и городские объекты, смотреть часы работы, фотографии, рейтинги, отзывы и другую полезную информацию, а затем строить удобные маршруты на любом виде транспорта или пешком.