Shundan so‘ng Oq uy 1974-yildagi Savdo to‘g‘risidagi qonunning 122-bo‘limiga tayandi. Unga ko‘ra, prezident Kongress roziligisiz 150 kungacha muddatga vaqtinchalik import bojlarini joriy etishi mumkin.
Yangi cheklovlarga AQSH Savdo vakili tomonidan 60 ta iqtisodiyot bo‘yicha o‘tkazilgan tekshiruv natijalari asos qilib olindi. AQSH rasmiylariga ko‘ra, ushbu davlatlar majburiy mehnat mahsulotlari importini taqiqlamagan yoki bunday taqiqni samarali amalga oshirmayapti. Vashington fikricha, bu holat AQSH savdosiga to‘sqinlik qilmoqda.
Tekshiruv yakunlariga ko‘ra, aksariyat davlatlar uchun 12,5% lik, ayrimlari uchun esa 10% lik boj stavkasi belgilandi. Pastroq stavka majburiy mehnat mahsulotlari importini taqiqlagan yoki buni AQSH bilan tuzilgan savdo bitimlari doirasida amalga oshirish majburiyatini olgan davlatlarga qo‘llanadi.
Yevropa Ittifoqi, Tayvan, Yaponiya, Janubiy Koreya va Shveytsariya uchun alohida tartib joriy etildi.
Agar ularga nisbatan amaldagi eng qulay shartlar rejimi (MFN) bo‘yicha boj stavkasi belgilangan darajadan past bo‘lsa, qo‘shimcha boj umumiy stavkani 10 yoki 12,5% ga yetkazadi. Agar amaldagi stavka allaqachon bundan yuqori bo‘lsa, qo‘shimcha boj undirilmaydi.
Yangi bojlar quyidagi davlat va hududlarga nisbatan joriy etildi:
• Jazoir;
• Angola;
• Argentina;
• Avstraliya;
• Bagama orollari;
• Bahrayn;
• Bangladesh;
• Braziliya;
• Kambodja;
• Kanada;
• Chili;
• Xitoy;
• Kolumbiya;
• Kosta-Rika;
• Dominikana Respublikasi;
• Ekvador;
• Misr;
• Salvador;
• Yevropa Ittifoqi;
• Gvatemala;
• Gayana;
• Gonduras;
• Gonkong;
• Hindiston;
• Indoneziya;
• Iroq;
• Isroil;
• Yaponiya;
• Iordaniya;
• Qozog‘iston;
• Quvayt;
• Liviya;
• Malayziya;
• Meksika;
• Marokash;
• Yangi Zelandiya;
• Nikaragua;
• Nigeriya;
• Norvegiya;
• Ummon;
• Pokiston;
• Peru;
• Filippin;
• Qatar;
• Rossiya;
• Saudiya Arabistoni;
• Singapur;
• Janubiy Afrika Respublikasi;
• Janubiy Koreya;
• Shri-Lanka;
• Shveytsariya;
• Tayvan;
• Tailand;
• Trinidad va Tobago;
• Turkiya;
• BAA;
• Buyuk Britaniya;
• Urugvay;
• Venesuela;
• Vyetnam.
Shu bilan birga, Oq uy ayrim tovar toifalari uchun istisnolarni ham nazarda tutdi. AQSHda taqchillik yuzaga keltirishi, iqtisodiyotda uzilishlarga sabab bo‘lishi, mamlakat ichida yetarli hajmda ishlab chiqarilmasligi yoki boshqa davlatlardan import bilan tezda almashtirib bo‘lmaydigan xomashyo va mahsulotlarga yangi bojlar tatbiq etilmaydi.
Shuningdek, Argentina, Bangladesh, Kambodja, Ekvador, Salvador, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari, Gvatemala, Indoneziya, Iordaniya, Malayziya, Shveytsariya, Tayvan va Buyuk Britaniyadan import qilinadigan ayrim mahsulotlar ham istisno qilinadi.
Bu ushbu davlatlarni majburiy mehnat mahsulotlari importini taqiqlash bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarishga rag‘batlantirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, AQSH Bangladesh, Kambodja, Indoneziya va Malayziyadan import qilinadigan to‘qimachilik hamda tikuvchilik mahsulotlari uchun uch yil muddatga maxsus tarif kvotalari (TRQ) joriy etishni rejalashtirmoqda.
AQSH paxtasi va to‘qimachilik mahsulotlari xaridi oshirilishi sharti bilan ma’lum hajmdagi import yangi bojlar qo‘llanilmasdan amalga oshirilishi mumkin. Ushbu mexanizm 2026-yil 1-sentabrdan kechiktirmay ishga tushirilishi kutilmoqda. Ungacha esa mazkur mahsulotlarga 10% lik standart boj amal qiladi.
Yangi tariflar AQSH Federal reyestrida rasman e’lon qilingandan so‘ng kuchga kiradi. Hujjatga ko‘ra, agar tegishli davlatlar aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etsa, AQSH Savdo vakili ayrim choralarni qayta ko‘rib chiqishi yoki bekor qilishi mumkin.
Avvalroq Spot Yevropa Ittifoqi Kengashi Rossiyaga nisbatan 21-sank­siyalar to‘plamini tasdiqlagani haqida yozgandi.

Администрация президента США Дональда Трампа ввела новые импортные тарифы в отношении 60 стран и территорий. Соответствующий меморандум опубликован на сайте Белого дома.
Решение принято после того, как истек 150-дневный срок действия временных пошлин, введенных в феврале. Тогда Верховный суд США признал незаконными большинство тарифов, введенных администрацией Трампа в апреле 2025 года, указав, что президент превысил свои полномочия, используя Закон о международных чрезвычайных экономических полномочиях (IEEPA) 1977 года.
В ответ Белый дом воспользовался разделом 122 Закона о торговле 1974 года, который позволяет президенту вводить временные импортные пошлины сроком до 150 дней без одобрения Конгресса.
Формальным основанием для новых ограничений стали результаты расследования, проведенного торговым представителем США в отношении 60 экономик. Американские власти заявили, что эти страны либо не ввели запрет на импорт товаров, произведенных с использованием принудительного труда, либо не обеспечивают его эффективное исполнение, что, по мнению Вашингтона, ограничивает и обременяет американскую торговлю.
По итогам расследования большинству стран установлена пошлина в размере 12,5%, а для части государств — 10%. Более низкая ставка применяется к странам, которые уже ввели запрет на импорт товаров, произведенных с использованием принудительного труда, либо обязались сделать это в рамках торговых соглашений с США.
Для Евросоюза, Тайваня, Японии, Южной Кореи и Швейцарии предусмотрен особый механизм: если действующая ставка режима наибольшего благоприятствования (MFN) ниже установленного уровня, дополнительная пошлина доводит общий тариф до 10% или 12,5%; если же она уже выше, дополнительная пошлина не взимается.
Под действие новых тарифов попали:
- Алжир;
- Ангола;
- Аргентина;
- Австралия;
- Багамские Острова;
- Бахрейн;
- Бангладеш;
- Бразилия;
- Камбоджа;
- Канада;
- Чили;
- Китай;
- Колумбия;
- Коста-Рика;
- Доминиканская Республика;
- Эквадор;
- Египет;
- Сальвадор;
- Европейский союз;
- Гватемала;
- Гайана;
- Гондурас;
- Гонконг;
- Индия;
- Индонезия;
- Ирак;
- Израиль;
- Япония;
- Иордания;
- Кувейт;
- Ливия;
- Малайзия;
- Мексика;
- Марокко;
- Новая Зеландия;
- Никарагуа;
- Нигерия;
- Норвегия;
- Оман;
- Пакистан;
- Перу;
- Филиппины;
- Катар;
- Россия;
- Саудовская Аравия;
- Сингапур;
- Южная Африка;
- Южная Корея;
- Шри-Ланка;
- Швейцария;
- Тайвань;
- Таиланд;
- Тринидад и Тобаго;
- Турция;
- ОАЭ;
- Великобритания;
- Уругвай;
- Венесуэла;
- Вьетнам.
При этом Белый дом предусмотрел исключения для отдельных категорий товаров. Из-под новых пошлин будут выведены виды сырья и продукции, которые могут привести к дефициту поставок в США, вызвать перебои в экономике, не производятся в достаточном объеме внутри страны или не могут быть оперативно заменены импортом из других государств.
Также исключения распространяются на ряд товаров из Аргентины, Бангладеш, Камбоджи, Эквадора, Сальвадора, стран Евросоюза, Гватемалы, Индонезии, Иордании, Малайзии, Швейцарии, Тайваня и Великобритании — в качестве стимула для выполнения ими обязательств по запрету импорта продукции, произведенной с использованием принудительного труда.
Кроме того, США планируют ввести специальные тарифные квоты (TRQ) для текстильной и швейной продукции из Бангладеш, Камбоджи, Индонезии и Малайзии сроком на три года. Определенный объем поставок сможет ввозиться без новых пошлин при условии увеличения закупок американского хлопка и текстильной продукции. До запуска механизма, который ожидается не позднее 1 сентября 2026 года, на эти товары будет действовать стандартная 10-процентная пошлина.
Тарифы вступят в силу после официальной публикации изменений в Федеральном реестре США. Документ также позволяет торговому представителю США пересматривать или отменять отдельные меры, если соответствующие страны устранят выявленные нарушения