Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev raisligida yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilayotgani haqida yozgan edi.
Yig‘ilishda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik masalalari ham ko‘rib chiqildi. Hozir tabiiy gaz yetib borishi qiyin bo‘lgan 1 916 ta mahalla mavjud.
Mas’ullarga uch oyda ushbu mahallalardagi isitish tizimini elektrga o‘tkazish uchun qancha infratuzilma va qo‘shimcha elektr energiyasi talab etilishini hisob-kitob qilish topshirildi. Birinchi navbatda moliyalashtirish talab etiladigan mahallalar bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqiladi.
Bugungi kunda 3,7 mln xonadon suyultirilgan gazdan foydalanmoqda. So‘nggi yillarda mazkur tizim raqamlashtirilib, ancha tartibga keltirilgan bo‘lsa-da, gazni o‘z vaqtida yetkazish muammosi to‘liq hal etilmagani aytildi.
Suyultirilgan gaz yetkazib berishga xususiy sektorni jalb etish va buni Andijon viloyatidan boshlash taklifi ma’qullandi.
Viloyatda olti oyda rejadagi 48 ming tonna o‘rniga 41 ming tonna suyultirilgan gaz yetkazib berilgan. 318 ta mahallada ta’minot grafikdan orqada qolmoqda.
Endi tadbirkorlar o‘zi import qilgan yoki birjadan xarid qilgan suyultirilgan gazni aholi va biznes subyektlariga yetkazib berishi mumkin bo‘ladi. Yil boshidan xususiy sektor tomonidan 157 ming tonna suyultirilgan gaz import qilingan.
Ijtimoiy reyestrga kirgan oilalarga suyultirilgan gaz uchun subsidiya beriladi. Yil yakunigacha bu borada Andijon tajribasi yaratiladi.
Suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni yil yakunigacha rejadagi 520 ming tonna o‘rniga 606 ming tonnaga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Hozir aholiga gaz standart hajmdagi 20 kilogrammli ballonlarda yetkaziladi. Majlisda ayrim xonadonlarga oylik iste’mol uchun 5−6 kilogramm yetarli bo‘lsa, boshqa iste’molchilarga 30−40 kilogrammli ballon zarurligi ta’kidlandi.
Suyultirilgan gazni tashish, saqlash va tarqatish tizimi bir oyda xorijiy tajriba va xalqaro standartlar asosida qayta ko‘rib chiqiladi.
Avvalroq Spot jiddiy kamchiliklar uchun HET rahbari Asrorjon Askarov ham lavozimidan ozod etilgani haqida yozgan edi.

Президент одобрил привлечение частного сектора к поставкам сжиженного газа населению, пилотным регионом станет Андижанская область. Об этом сообщила пресс-служба главы государства по итогам видеоселекторного совещания, посвященного развитию топливно-энергетической отрасли.
Сегодня сжиженным газом пользуются 3,7 млн домохозяйств. Несмотря на цифровизацию системы и наведение порядка в этой сфере, проблема своевременных поставок полностью не решена. В частности, в Андижанской области за первое полугодие было поставлено 41 тыс. тонн сжиженного газа вместо запланированных 48 тыс. тонн, а в 318 махаллях снабжение отстает от утвержденного графика.
В связи с этим предпринимателям разрешат поставлять населению и бизнесу сжиженный газ, импортированный ими либо приобретенный на товарной бирже. С начала года частный сектор уже импортировал 157 тыс. тонн сжиженного газа.
Для семей, включенных в Единый реестр социальной защиты, сохранятся субсидии на его приобретение. До конца года власти намерены внедрить в отрасли так называемый «андижанский опыт».
газовые баллоны, сжиженный газ, шавкат мирзиеев
Кроме того, президент поручил увеличить производство сжиженного газа к концу года до 606 тыс. тонн вместо ранее запланированных 520 тыс. тонн. В течение месяца также будет пересмотрена система транспортировки, хранения и распределения газа с учетом зарубежного опыта и международных стандартов.
Планируется проработать вопрос использования баллонов разной емкости вместо действующего единого стандарта в 20 кг, поскольку потребности домохозяйств существенно различаются.
Отдельное внимание на совещании уделили подготовке к осенне-зимнему сезону. Сейчас насчитывается 1916 махаллей, где затруднена поставка природного газа. Ответственным ведомствам поручено в течение трех месяцев определить потребности в дополнительной электросетевой инфраструктуре и объемах электроэнергии для возможного перевода отопления в этих населенных пунктах на электричество, а также разработать отдельную программу финансирования для наиболее проблемных махаллей.
Ранее Spot писал, что президент раскритиковал «Худудгазтаъминот» и РЭС за низкую производительность труда и долгое устранение аварий.