Qirg‘iziston va Tojikiston aholisi Apple Pay to‘lov xizmatidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Qirg‘izistonda servisning ishga tushirilgani haqida Milliy bank e‘lon qildi, Tojikistonda esa undan Alif va Humo bank mijozlari foydalanishi mumkin bo‘ldi.
Qirg‘iziston Milliy bankining ma‘lum qilishicha, Apple Pay bank karta egalariga Apple qurilmalari yordamida tovar va xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirish, shuningdek, mobil ilovalar va internet orqali xaridlar qilish imkonini beradi. Xizmat mamlakat ichida ham, xorijda ham ishlaydi. To‘lovlar xavfsizligi tokenizatsiya texnologiyasi orqali ta‘minlanadi: bunda karta rekvizitlari noyob raqamli identifikatorga almashtiriladi, operatsiyalarni tasdiqlash esa Face ID yoki Touch ID orqali amalga oshiriladi.
Regulyatorning ta‘kidlashicha, Apple Pay‘ning ishga tushirilishi zamonaviy to‘lov infratuzilmasini rivojlantirish, xalqaro moliyaviy texnologiyalarni joriy etish va mamlakatni global raqamli to‘lov ekotizimiga integratsiya qilish bo‘yicha olib borilgan ishlar natijasidir. Milliy bankning baholashicha, servis naqd pulsiz hisob-kitoblar, elektron tijorat va raqamli xizmatlar imkoniyatlarini kengaytiradi, shuningdek, foydalanuvchilar va biznesga xizmat ko‘rsatish sifatini oshiradi.
Tojikistonda Apple Pay‘ning ishga tushgani haqida Alif va Humo bank xabar berdi. Har ikki bank mijozlari ham o‘z kartalarini Wallet ilovasiga qo‘shib, plastik kartadan foydalanmagan holda iPhone, Apple Watch, iPad yoki Mac orqali xaridlar uchun to‘lov qilishlari mumkin.
Bundan tashqari, 28-iyul kuni Tojikiston prezidenti huzuridagi Innovatsiyalar va raqamli texnologiyalar agentligi Apple vakili bilan uchrashuv o‘tkazilganini ma‘lum qildi. Tomonlar raqamli texnologiyalar sohasida hamkorlikni kengaytirish, innovatsion yechimlarni joriy etish, sun‘iy intellektni rivojlantirish, xalqaro tajriba almashish, mutaxassislarni tayyorlash va raqamlashtirish sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar. Uchrashuv yakunida ushbu yo‘nalishlarda hamkorlikni davom ettirishga tayyorlik tasdiqlandi.
O‘zbekistonda-chi?
O‘zbekistonda Apple Pay va Google Pay hozircha ishga tushirilish arafasida. Avvalroq Markaziy bank Spot‘ga hozirda har ikki xizmatni joriy etish bo‘yicha texnik ishlar olib borilayotganini ma‘lum qilgandi. Vaziyat bilan tanish manbaning aniqlik kiritishicha, sentyabr oyida ularning operatorlari bilan muhokama va muzokaralar o‘tkazish rejalashtirilgan, biroq bu muddatlarda servislar ishga tushishi kutilmayapti.
Prezident tomonidan 26-mart kuni imzolangan “Shaxsga doir ma‘lumotlar to‘g‘risida"gi qonunga kiritilgan o‘zgartirishlar xalqaro to‘lov xizmatlarining paydo bo‘lishi uchun huquqiy asos yaratdi. Ular aksariyat shaxsiy ma‘lumotlarni O‘zbekiston hududidagi serverlarda majburiy saqlash tartibini bekor qilib, bu talabni faqat biometrik va genetik ma‘lumotlar, shuningdek, aloqa operatorlari abonentlarining ma‘lumotlari uchungina saqlab qoldi.
Shu bilan birga, xizmatlarni to‘laqonli ishga tushirish uchun bir qator qonunosti hujjatlarini qabul qilish zarur, Apple Pay va Google Pay‘ning O‘zbekiston bozoriga kirishi to‘g‘risidagi yakuniy qarorni esa kompaniyalarning o‘zi qabul qiladi. Ayni paytda mamlakatda NFC yordamida kontaktsiz to‘lovlarni qabul qilish uchun texnik infratuzilma tayyor.

Жители Кыргызстана и Таджикистана получили доступ к платежному сервису Apple Pay. В Кыргызстане о запуске объявил Национальный банк, а в Таджикистане сервис стал доступен клиентам Alif и «Хумо банка».
В Национальном банке Кыргызстана сообщили, что Apple Pay позволяет держателям банковских карт оплачивать товары и услуги с помощью устройств Apple, а также совершать покупки в мобильных приложениях и интернете. Сервис работает как внутри страны, так и за рубежом. Безопасность платежей обеспечивается технологией токенизации, при которой реквизиты карты заменяются уникальным цифровым идентификатором, а подтверждение операций осуществляется через Face ID или Touch ID.
Регулятор отметил, что запуск Apple Pay стал результатом работы по развитию современной платежной инфраструктуры, внедрению международных финансовых технологий и интеграции страны в глобальную цифровую платежную экосистему. По оценке Нацбанка, сервис расширит возможности безналичных расчетов, электронной коммерции и цифровых услуг, а также повысит качество обслуживания пользователей и бизнеса.
В Таджикистане о запуске Apple Pay сообщили Alif и «Хумо банк». Клиенты обоих банков могут добавить свои карты в приложение Wallet и оплачивать покупки с помощью iPhone, Apple Watch, iPad или Mac без использования пластиковой карты.
Кроме того, 28 июля Агентство инноваций и цифровых технологий при президенте Таджикистана сообщило о встрече с представителем Apple. Стороны обсудили расширение сотрудничества в сфере цифровых технологий, внедрение инновационных решений, развитие искусственного интеллекта, обмен международным опытом, подготовку специалистов и реализацию совместных проектов в области цифровизации. По итогам встречи была подтверждена готовность продолжить сотрудничество по этим направлениям.
Что по Узбекистану
В Узбекистане Apple Pay и Google Pay пока только готовятся к запуску. Ранее в Центральном банке сообщили Spot, что в настоящее время ведутся технические работы по внедрению обоих сервисов. Источник, знакомый с ситуацией, уточнил, что на сентябрь запланированы обсуждения и переговоры с их операторами, однако сам запуск в эти сроки не ожидается.
Правовую основу для появления международных платежных сервисов создали поправки в закон «О персональных данных», подписанные президентом 26 марта. Они отменили обязательное хранение большинства персональных данных на серверах внутри Узбекистана, сохранив это требование только для биометрических и генетических данных, а также данных абонентов операторов связи.
Вместе с тем для полноценного запуска сервисов необходимо принять ряд подзаконных актов, а окончательное решение о выходе Apple Pay и Google Pay на узбекский рынок останется за самими компаниями. При этом техническая инфраструктура для приема бесконтактных платежей с помощью NFC в стране уже готова.
Ранее Spot писал, что ЦБ Узбекистана разработает стратегию валютных интервенций и внедрит хеджирование рисков.