2026-yilning yanvar-iyun oylari yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston tabiiy gazni eksport qilganidan ancha ko‘p import qilgan. Bu haqda Spot o‘rgangan Milliy statistika qo‘mitasi ma‘lumotlarida keltirilgan.
Yarim yil ichida Rossiya va Turkmanistondan tabiiy gaz importi 41,4% ga oshib, $971,7 mlnni tashkil etdi. Ushbu summaning $86,3 mlni suyultirilgan gaz (propan) hissasiga to‘g‘ri kelib, uning xaridlari 3,6 barobarga oshdi.
Yanvar oyidagi $167,6 mlnlik yetkazib berishdan so‘ng, fevral oyida import hajmi keskin kamayib, $34,6 mlnni tashkil etdi, biroq mart oyida yana $158,3 mlngacha oshdi, aprel oyida $147,8 mlnni, may oyida $216,4 mlnni, may oyida esa $216,4 mlnni tashkil etdi va iyun oyida ko‘k yoqilg‘i xaridlari yil boshidan beri rekordni yangiladi va $247 mlnni tashkil etdi.
Yil boshidan gaz eksporti 34,4% ga qisqarib, $232,9 mlnni tashkil etdi. Yanvar oyida eksport butunlay to‘xtatilgan bo‘lsa, fevralda $7,1 mln bilan qayta tiklandi.
Mart oyida eksport $29,4 mln, aprelda $92,7 mln, mayda $73,5 mlnni tashkil etdi. Iyun oyida esa eksport hajmi $30 mlngacha kamaydi.
Biroq Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi statistikasi bilan sezilarli darajada farq qiladi. Xitoy ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston yanvar-iyun oylarida $218,6 mlnlik gaz eksport qilgan. Ikki mamlakat statistikasi o‘rtasidagi tafovut $14,2 mlndan oshadi.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi ma’lumotlariga ko‘ra, iyun oyida O‘zbekistondan tabiiy gaz eksporti o‘tgan yilga nisbatan 23,7% ga kamayib, $79,03 mlnni tashkil etdi. Yanvar-iyun oylarida esa gaz eksporti $218,67 mlnga yetib, 2025 yilning mos davridagi $368,5 mlnga nisbatan 40% dan ortiq qisqardi.
Xitoyga gaz eksportida Rossiya $4,65 mlrd bilan yetakchilikni saqlab qoldi. Undan keyingi o‘rinlarni Turkmaniston ($4,01 mlrd), Myanma ($741,9 mln), Qozog‘iston ($442,3 mln) va O‘zbekiston ($218,67 mln) egalladi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Rossiya gazi importini 10 mlrd kub metrgacha oshirishi mumkinligi haqida yozgandi.

По итогам января-июня 2026 года Узбекистан импортировал природного газа значительно больше, чем экспортировал, следует из данных Национального комитета по статистике.
За полгода импорт природного газа из России и Туркменистана вырос на 41,4% и составил $971,7 млн. Из этой суммы $86,3 млн пришлось на сжиженный газ (пропан), закупки которого подскочили в 3,6 раза. После январских поставок на $167,6 млн в феврале объем импорта резко снизился до $34,6 млн, однако в марте вновь увеличился до $158,3 млн, в апреле составил $147,8 млн, в мае достиг $216,4 млнмае достигал $216,4 млн, а в июне закупка голубого топлива обновила рекорд с начала года и составила $247 млн.
Экспорт газа с начала года сократился на 34,4% и составил $232,9 млн. В январе поставки были полностью приостановлены и возобновились только в феврале ($7,1 млн). В марте экспорт вырос более чем в пять раз по сравнению с февралем — до $29,4 млн, в апреле увеличился еще втрое, достигнув $92,7 млн, в мае объем поставок скорректировался до $73,5 млн, а в июне снизился до $30 млн.
Однако сведения Нацстаткома заметно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан за январь-июнь этого года экспортировал газ на $218,6 млн. Разница в статистических данных превышает $14,2 млн.
Кроме того, китайская таможня сообщила о сокращении поставок природного газа из Узбекистана почти на четверть: в июне экспорт составил $79,03 млн (-23,7% год к году). По сравнению с январем-июнем 2025 года ($368,5 млн) экспорт газа сократился более чем на 40%.
Лидерство по экспорту газа в Китай удерживает Россия, которая поставила голубого топлива на $4,65 млрд с начала года. На втором месте расположился Туркменистан — $4,01 млрд. Далее следуют Мьянма ($741,9 млн), Казахстан ($442,3 млн) и Узбекистан ($218,67 млн).