O‘zbekistonning uchta yirik to‘lov tashkiloti — Paynet, Payme va Click — 2026-yilning birinchi yarmida jami 971 mlrd so‘m sof foyda oldi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 85,8% ga oshdi. O‘shanda kompaniyalarning jami foydasi 522,7 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Umumiy natijaga eng katta hissani Paynet qo‘shdi. Kompaniyaning sof foydasi uch barobardan ko‘proqqa oshib, 201 mlrd so‘mdan 615,5 mlrd so‘mga yetdi. O‘sishga tushumning ko‘payishi bilan birga, dividend daromadlari ham asosiy omil bo‘lgan.
Birinchi yarim yillikda kompaniya 321,1 mlrd so‘m dividend daromadi oldi. Bu mablag‘ 2025 yilda nazorat paketi sotib olingan to‘lov tizimi operatori — Milliy banklararo protsessing markazi (Humo)dan kelib tushgan. Bir yil avval Paynetda bunday daromad bo‘lmagan.
Foyda bo‘yicha ikkinchi o‘rinni Payme egalladi. Kompaniya 205,9 mlrd so‘m foyda oldi, bu o‘tgan yilgi 166,6 mlrd so‘mdan ko‘p. O‘sishga, asosan, komissiya va obuna xizmatlaridan tushgan daromadlarning ko‘payishi hisobiga tushumning oshishi sabab bo‘ldi.
Click yarim yillikni 149,9 mlrd so‘m sof foyda bilan yakunladi. Bu o‘tgan yilgi 154,7 mlrd so‘mlik natijadan biroz past. Bunga IT Park rezidentlari uchun soliq imtiyozlarining bekor qilinishi hamda boshqa operatsion xarajatlarning keskin oshishi ta’sir ko‘rsatdi. Natijada kompaniyaning foyda solig‘i xarajatlari o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 23 barobardan ko‘proqqa oshdi.
Tushum hajmi bo‘yicha ham Paynet yetakchilikni saqlab qoldi. Kompaniya daromadi o‘tgan yilgi 756,5 mlrd so‘mdan 1,14 trln so‘mga oshdi. Payme tushumi 327,1 mlrd so‘mdan 492,7 mlrd so‘mga, Clickniki esa 353,4 mlrd so‘mdan 437,6 mlrd so‘mga yetdi. Uchta yirik kompaniyaning jami tushumi 2,07 trln so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilgi 1,44 trln so‘mga nisbatan oshdi.
Sof foyda rentabelligi bo‘yicha ham Paynet 53,9% ko‘rsatkich bilan birinchi o‘rinda. Payme’da bu ko‘rsatkich 41,8%, Click’da esa 34,3%ni tashkil etdi. Bu bozordagi ikki yirik kompaniyada tushumni foydaga aylantirish samaradorligi yuqoriroq ekanini ko‘rsatadi.
Bozor yetakchilaridan tashqari, Alif Tech (Alif) ham foydasini sezilarli darajada oshirdi. Kompaniya birinchi yarim yillikda 21,2 mlrd so‘m sof foyda oldi. Bu o‘tgan yilgi 9,3 mlrd so‘mga nisbatan ikki barobardan ko‘p.
Shu bilan birga, Brio Group orqali faoliyat yurituvchi Oson to‘lov operatori zarar ko‘rishda davom etmoqda. Kompaniya birinchi yarim yillikni 2,4 mlrd so‘m sof zarar bilan yakunladi. Shunga qaramay, bu o‘tgan yilgi 3,3 mlrd so‘mlik zararga nisbatan yaxshiroq natija.
Avvalroq Spot UzAuto Motors 2025-yilda tushum kamayganiga qaramay, foydasini oshirgani haqida yozgandi.
Daromad va operatsion foydaning pasayishiga qaramay, kompaniya o‘tgan yilni sof foydaning 7,8% ga o‘sishi bilan yakunladi.

Три крупнейшие платежные организации Узбекистана — Paynet, Payme и Click — по итогам первого полугодия 2026 года получили совокупную чистую прибыль в размере 971 млрд сумов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель вырос на 85,8% — тогда компании заработали 522,7 млрд сумов.
Основной вклад в общий результат обеспечил Paynet. Чистая прибыль компании увеличилась более чем втрое и достигла 615,5 млрд сумов против 201 млрд сумов годом ранее. Ключевыми факторами роста стали не только увеличение выручки, но и дивидендные поступления.
В первом полугодии компания получила 321,1 млрд сумов дивидендов от Национального межбанковского процессингового центра — оператора платежной системы Humo, контрольный пакет которого был приобретен в 2025 году. Годом ранее подобных доходов у Paynet не было.
Второе место по прибыли заняла Payme, заработавшая 205,9 млрд сумов против 166,6 млрд сумов годом ранее. Рост обеспечило увеличение выручки, прежде всего за счет комиссионных доходов и поступлений от подписочных сервисов.
Click завершил полугодие с чистой прибылью 149,9 млрд сумов, что немного ниже прошлогоднего результата в 154,7 млрд сумов. Давление на результат оказало прекращение действия налоговых льгот для резидентов IT Park, а также резкий рост прочих операционных расходов. В результате расходы компании по налогу на прибыль увеличились более чем в 23 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По объему выручки лидерство также сохранил Paynet. Доходы компании выросли до 1,14 трлн сумов с 756,5 млрд сумов годом ранее. Выручка Payme увеличилась до 492,7 млрд сумов против 327,1 млрд сумов, а Click — с 353,4 млрд до 437,6 млрд сумов. В совокупности три крупнейших игрока получили 2,07 трлн сумов выручки против 1,44 трлн сумов годом ранее.
По уровню рентабельности чистой прибыли первое место также занял Paynet с показателем 53,9%. У Payme этот показатель составил 41,8%, у Click — 34,3%, что отражает более высокую эффективность монетизации выручки у двух крупнейших участников рынка.
Помимо лидеров рынка, заметный рост прибыли продемонстрировал Alif Tech (Alif). По итогам первого полугодия компания получила 21,2 млрд сумов чистой прибыли против 9,3 млрд сумов годом ранее, увеличив показатель более чем в два раза.
В то же время платежный оператор Oson, работающий через Brio Group, остается убыточным. По итогам первого полугодия компания зафиксировала чистый убыток в размере 2,4 млрд сумов. Несмотря на сохранение отрицательного финансового результата, показатель улучшился по сравнению с прошлом годом, когда убыток составлял 3,3 млрд сумов.
Ранее Spot писал, что чистая прибыль TBC Uzbekistan сократилась на 23%, проблемные кредиты достигли 10,6%.