Akfa Group kompaniyalar guruhi asoschisi Jahongir Ortiqxo‘jayev 18-avgust kuni Xivada bo‘lib o‘tgan prezidentning tadbirkorlar bilan VI ochiq muloqotida 2017-yilda mamlakatda islohotlar boshlanganidan buyon O‘zbekistonda biznes yuritish sharoitlari qanday o‘zgargani haqida gapirdi.
Ortiqxo‘jayev ko‘p yillar avval tadbirkorlik faoliyatini boshlaganlar biznesga nisbatan bosimlarni yaxshi eslashini ta’kidladi.
“Ilgari biz yurak hovuchlab biznesimizni rivojlantirish haqida emas, qanday qilib omon qolish haqida o‘ylardik. O‘sha mashaqqatli kunlar, “maska-shou"lar bizni shu qadar qiynaganki, “tadbirkorlik” so‘zining o‘zi ham xavotir uyg‘otardi”, — dedi u.
Tadbirkorning qo‘shimcha qilishicha, halol mehnat qilib kompaniyalarini oyoqqa turg‘izgan biznesmenlar o‘sha paytda “jinoyatchilardek” qo‘rquvda yashagan. U ochiq muloqotda qatnashgan “sochlariga oq oralagan tadbirkorlar” qanday sinovlardan o‘tganini yaxshi eslashini qayd etdi.
Shu bilan birga, Artiqxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, bugungi tadbirkorlar avlodi butunlay boshqa sharoitlarda faoliyat yuritmoqda.
“Bugungi yosh tadbirkorlar „jannatda“ yashayapti. Albatta, ular buni qadrlashlari kerak, hurmatli janob Prezident. Bugun tadbirkorlar erkin, qo‘rquv va xavotirsiz ishlamoqda, chunki ortimizda tayanchimiz — Prezidentimiz bor. Sizga katta rahmat”, — dedi u.
Jahongir Ortiqxo‘jayev. Foto: O‘zbekiston 24'dan skrinshot
U, shuningdek, O‘zbekistondagi vaziyatga bunday bahoni qo‘shni va boshqa xorijiy davlatlar tadbirkorlaridan ham eshitayotganini aytdi. Ortiqxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, uchrashuvlar davomida xorijlik biznesmenlar mamlakatda tadbirkorlikka ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlash darajasini alohida ta’kidlamoqda.
“Dunyoda sizning Prezidentingizdek tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlaydigan, ularning dardini tinglaydigan, muammolarini tizimli hal qiladigan va ularni o‘z himoyasiga oladigan prezident yo‘q”, — deya xorijlik tadbirkorlarning so‘zlarini keltirdi u.
Ortiqxo‘jayev, shuningdek, Akfa Group kompaniyasining AQSH bozoriga chiqishi haqida gapirdi. Uning ta’kidlashicha, prezident kompaniya uchun Amerika bozoriga yo‘l ochib bergan.
“Siz shaxsan bizga Amerikaga yo‘l ochib berdingiz. Bu yil Ohangaronda korxonani ishga tushirdik va hozirga qadar AQSHga $100 mlnlik mahsulot eksport qildik. Yil oxirigacha eksport hajmini $200 mlnga yetkazamiz”, — dedi tadbirkor.
Ortiqxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, AQSHga eksportning o‘sishi ham biznes uchun yaratilgan imkoniyatlar natijasidir. “Bu ham aynan siz ochib bergan yo‘l”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Avvalroq Spot Perfectum egasi prezidentdan VEON bilan $200 mlnlik bitimni kelishishda yordam so‘ragani haqida yozgandi.

Основатель группы компаний Akfa Group Джахонгир Артыкходжаев на VI открытом диалоге президента с предпринимателями, который 18 августа прошел в Хиве, рассказал о том, как изменились условия для бизнеса в Узбекистане с 2017 года, когда в стране начались реформы.
Артыкходжаев отметил, что предприниматели, начавшие работать много лет назад, хорошо помнят давление, с которым сталкивался бизнес.
«Раньше мы с замиранием сердца думали не о развитии своего бизнеса, а о том, как бы выжить. Те мучительные дни, „маски-шоу“ настолько нас измучили, что само слово „предпринимательство“ вызывало тревогу», — сказал он.
Предприниматель добавил, что бизнесмены, которые честным трудом смогли поставить свои компании на ноги, в то время жили в страхе, «словно преступники». Он отметил, что присутствующие на открытом диалоге «предприниматели с сединой на висках» хорошо помнят, через какие испытания им пришлось пройти.
При этом, по словам Артыкходжаева, нынешнее поколение предпринимателей работает уже в совершенно других условиях.
«Сегодняшние молодые предприниматели живут „как в раю“. Конечно, они должны это ценить, уважаемый господин президент. Сегодня предприниматели работают свободно, без страха и опасений, потому что за нашей спиной есть опора — наш президент. Огромное вам спасибо», — сказал он.
Джахонгир Артыкходжаев. Фото: скриншот с O’zbekiston 24Джахонгир Артыкходжаев. Фото: скриншот с O’zbekiston 24
Он также рассказал, что подобную оценку ситуации в Узбекистане слышит от предпринимателей из соседних и других зарубежных стран. По словам Артыкходжаева, во время встреч иностранные бизнесмены отмечают уровень поддержки предпринимательства в стране.
«В мире нет такого президента, который бы, как ваш, так поддерживал предпринимателей, выслушивал их чаяния, системно решал их проблемы и брал под свою защиту», — передал он слова зарубежных предпринимателей.
Отдельно Артыкходжаев рассказал о выходе Akfa Group на рынок США. Он отметил, что президент лично открыл для компании путь на американский рынок.
«Вы лично открыли нам путь в Америку. В этом году мы запустили предприятие в Ахангаране и на сегодняшний день экспортировали в США продукции на $100 млн, а до конца этого года экспортируем на $200 млн», — заявил предприниматель.
По словам Артыкходжаева, рост экспорта в США также стал результатом возможностей, которые были созданы для бизнеса. «И это тоже путь, который открыли именно вы», — добавил он.
Ранее Spot писал, что совладелец Perfectum попросил Мирзиёева помочь согласовать сделку с VEON на $200 млн.