InfinBankning asosiy aksiyadori va Uztex Group to‘qimachilik kompaniyasi asoschisi Farhod Mamatjonov Shavkat Mirziyoyevdan VEON bilan $200 mln jalb qilish imkonini beruvchi bitimni kelishishda yordam so‘radi. Bu haqda O‘zbekiston 24 telekanalining prezidentning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti haqidagi syujetida so‘z boradi.
Mamatjonov 2024-yilda Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda prezidentga Perfectum’ga Britaniyaning Vodafone kompaniyasini jalb qilish rejalari haqida ma’lum qilganini aytdi. Keyinchalik uning guruhi Niderlandiyaning VEON (Beeline Uzbekistan egasi) kompaniyasi bilan ish olib bordi. Tadbirkorning so‘zlariga ko‘ra, iyun oyida tomonlar barcha kelishuvlarga erishgan va $200 mln jalb qilish bo‘yicha shartnoma imzolashga tayyor.
“Iyun oyida barcha kelishuvlarga erishdik. Ular $200 mln olib kelish uchun [shartnoma] imzolashga tayyor turibdi. Bitta masalamiz — Raqobat qo‘mitasidan xulosa olishimizga yordam bersangiz. Biz $200 mln jalb qilamiz”, — dedi Mamatjonov.
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi raisi Xalilillo To‘raxo‘jayevning aytishicha, 24-iyul kuni Mamatjonovning kompaniyasi iqtisodiy konsentratsiya bo‘yicha bitimga dastlabki rozilik so‘rab murojaat qilgan.
Hozirda monopoliyaga qarshi organ mobil aloqa bozorini o‘rganmoqda va qolgan bir nechta tafsilotlarni tahlil qilmoqda. “Xudo xohlasa, Tadbirkorlar kuniga [20-avgust — tahr.] qadar uning xulosasini beramiz”, — dedi To‘raxo‘jayev. Prezident ushbu masalani o‘z nazoratiga olishga va’da berdi.
Dastlab Vodafone’ni jalb qilish rejalashtirilgan edi
2024-yil avgust oyida prezident bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda InfinBankning asosiy aksiyadori, Uztex to‘qimachilik kompaniyasi asoschisi Farhod Mamatjonov telekommunikatsiya sohasida yangi loyiha ishga tushirilishini ma’lum qilgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, unda Britaniyaning Vodafone kompaniyasi hamkor bo‘ladi.
Mamatjonov Perfectum uyali aloqa operatori xususiylashtirilganini, bu jarayonda 5G Stand Alone mobil operatori bo‘yicha ishlar amalga oshirilganini ta’kidladi. O‘rganishlar quyi bo‘g‘inga, xususiy tadbirkorga yetib borishi uchun raqamlashtirish, internet kerakligini ko‘rsatgan.
“Buning uchun Uzcard bilan hamkorlikda shu narsaning tagiga yetib borganimizdan keyin inqilobiy rejaga qo‘l urdik — Vodafone kompaniyasi tashkil etiladi. Xudo xohlasa, loyiha yangi yilda [2025] ishga tushadi. Investitsiyalar hajmi 250 mln yevroni tashkil etadi”, — dedi u.
farhod mamatjonov, raqobat qo‘mitasi, perfectum, veon, ochiq muloqot, shavkat mirziyoyev, mobil aloqa
Shuningdek, loyihada finlyandiyalik Nokia kompaniyasi uskunalar va texnologiyalarni yetkazib beruvchi sifatida ishtirok etishi kutilgan edi. Mamatjonovning qayd etishicha, buning uchun O‘zsanoatqurilishbank orqali Finlyandiya eksport agentligidan 100 mln yevro miqdorida investitsiya mablag‘lari jalb qilingan. Qolgan 150 mln yevro esa ta’sischilar tomonidan jalb qilinadi.
Perfectum nazorat paketini sotib olish
Iyul oyi o‘rtalarida Raqobat qo‘mitasi Perfectum mobil aloqa operatorining 50%ini sotish bo‘yicha bitim kelishilganini ma’lum qildi. Nazorat organi “fuqaro F.Mamatjonov"ning iqtisodiy konsentratsiya bitimini ma’qullash to‘g‘risidagi arizasini ko‘rib chiqdi.
Arizachi Perfectum brendi ostida faoliyat yurituvchi Rubicon Wireless Communication kompaniyasining 50% ulushini sotib olish niyatini bildirdi. Maxsus komissiya bitimning raqobat muhitiga salbiy ta’siri yo‘qligi to‘g‘risida xulosaga keldi. Shu asosda u kelishuvni ma’qullashga qaror qildi.
KTYADRga ko‘ra, hozirda Rubicon Wireless Communication kompaniyasining asosiy ta’sischisi 50% ulush bilan Mamatjonov Farhod Faxritdinovich hisoblanadi. Qolgan ulushlar Yagona umumrespublika protsessing markazi (Uzcard) aksiyadorlariga tegishli: 41,23% — IMC-Capital xorijiy kompaniyasi, 8,77% — Kamron Akbarov.
2024-yilning mart oyida Perfectum uyali aloqa operatori yangi egasiga o‘tgani ma’lum bo‘lgan edi. Biroq sotuv haqidagi xabarlar ochiq manbalarda keltirilmagan edi. IMC-Capital va Kamron Akbarov o‘sha yilning oxirida Perfectum ta’sischilari tarkibiga kirdi. Shu bilan birga, kompaniyaning ustav kapitali 17 barobardan ortiq — 304,62 mlrd so‘mga oshdi.
Iqtisodiy konsentratsiyaga oldindan rozilik
“Raqobat to‘g‘risida"gi qonunga ko‘ra, raqobat muhitiga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan qator yirik bitimlarni amalga oshirish uchun Raqobat qo‘mitasining dastlabki roziligi talab etiladi. Jumladan, qonunda belgilangan moliyaviy mezonlarga javob beradigan bitimlarda aksiyadorlik jamiyatining 25% dan ortiq ovoz beruvchi aksiyalarini yoki MCHJ ustav kapitalidagi uchdan bir qismdan ortiq ulushni tasarruf etish huquqini qo‘lga kiritishda bunday rozilik zarur.
Bunday bitim tuzilishidan oldin arizachi qo‘mitaga ariza va bitim ishtirokchilarining faoliyati hamda moliyaviy natijalari, kompaniyalar guruhi tarkibi va yakuniy benefitsiarlari haqidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan hujjatlar to‘plamini taqdim etadi.
Agar bitim raqobatga ta’sir qilmasa, ariza 30 kalendar kun ichida ko‘rib chiqiladi. Agar u raqobatni cheklashga olib kelishi mumkin bo‘lsa, qo‘shimcha o‘rganish muddati yana ko‘pi bilan ikki oyga uzaytirilishi mumkin. Yakunda qo‘mita dastlabki rozilik beradi yoki uni rad etadi.
Bitim ustun mavqening yuzaga kelishiga yoki kuchayishiga yoxud raqobatning cheklanishiga olib kelishi mumkin bo‘lsa, rozilik berish rad etilishi mumkin. Shu bilan birga, qo‘mita raqobatni saqlab qolishga qaratilgan muayyan shartlar asosida bitimni ma’qullashi ham mumkin.

Мажоритарный акционер InfinBank и основатель текстильной компании Uztex Group Фарход Маматджанов попросил Шавката Мирзиёева помочь согласовать сделку с транснациональной телекоммуникационной компанией VEON, которая позволит привлечь $200 млн. Об этом 18 августа он заявил на открытом диалоге президента с предпринимателями.
Маматджанов рассказал, что в 2024 году во время открытого диалога в Каракалпакстане информировал президента о планах Perfectum по привлечению британской компании Vodafone. В дальнейшем его группа провела работу с голландской VEON (владелец Beeline Uzbekistan). По словам предпринимателя, в июне стороны достигли всех договоренностей и готовы подписать контракт на привлечение $200 млн.
«В июне мы достигли всех договоренностей. Они готовы подписать контракт на привлечение $200 млн. Единственный наш вопрос — если бы Вы помогли нам получить заключение в Комитете по развитию конкуренции. Мы привлечем эти $200 млн», — сказал Маматджанов.
Председатель Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Халилилло Турахужаев сообщил, что 24 июля компания Маматджанова обратилась за предварительным согласием на сделку по экономической концентрации. Сейчас антимонопольный орган изучает рынок мобильной связи и анализирует несколько оставшихся деталей.
«Даст Бог, мы предоставим заключение по этому вопросу ко Дню предпринимателей [20 августа — прим. Spot]», — заявил Турахужаев.
Президент пообещал взять вопрос под свой контроль. «Хорошо, я возьму это под личный контроль, Фарход», — сказал Мирзиёев, обращаясь к Маматджанову.
Изначально планировалось привлечь Vodafone
На диалоге с президентом в августе 2024 года мажоритарный акционер Infinbank, основатель текстильной компании Uztex Фарход Маматджанов анонсировал запуск нового проекта в телеком-сфере. По его словам, партнером в нем выступит британский Vodafone.
«Мы приватизировали компанию Perfectum. В партнерстве с компанией Uzcard мы вместе приступили к революционному плану — учреждению компании Vodafone. Дай бог, проект запустится в новом [2025] году. Объем инвестиций составит 250 млн евро», — отмечал бизнесмен.
perfectum, veon, комитет по конкуренции, мобильная связь, фарход маматджанов, шавкат мирзиеев
Также в проекте ожидается участие финской Nokia в качестве поставщика оборудования и технологий. Так, 100 млн евро были привлечены от «Экспортного агентства Финляндии» — вероятно, имеется в виду инвестиционная компания Finnvera — через «Узпромстройбанк». Еще 150 млн евро привлекаются учредителями, отмечал Маматджанов.
Приобретение контрольного пакета Perfectum
В середине июля Комитет по конкуренции сообщил о согласовании сделки по продаже 50% оператора мобильной связи Perfectum. Надзорный орган рассмотрел заявку «гражданина Ф. Маматджанова» об одобрении сделки экономической концентрации. Заявитель выразил намерение приобрести долю в 50% компании Rubicon Wireless Communication, работающей под брендом Perfectum.
Специальная комиссия пришла к заключению об отсутствии отрицательного эффекта от сделки для конкурентной среды. На этом основании она постановила одобрить соглашение.
Согласно ЕГРПО, сейчас основным учредителем Rubicon Wireless Communication является Маматджанов Фарход Фахритдинович с долей в 50%. Остальные доли принадлежат акционерам Единого общереспубликанского процессингового центра (Uzcard): 41,23% — иностранной компании IMC-Capital, 8,77% — Камрону Акбарову.
В марте 2024 года появилась информация о переходе 100% Perfectum Иминову, при этом сообщения о продаже не публиковались в открытых источниках или на каналах Агентства по управлению государственными активами. Подготовка к приватизации компании длилась с 2020 года.
IMC-Capital и Камрон Акбаров вошли в состав учредителей Perfectum в конце того же года. При этом уставный капитал компании вырос более чем в 17 раз — до 304,62 млрд сумов.
Предварительное согласие на экономическую концентрацию
Согласно закону «О конкуренции», предварительное согласие Комитета по конкуренции требуется для ряда крупных сделок, которые могут повлиять на конкурентную среду. В частности, оно необходимо при получении права распоряжаться более чем 25% голосующих акций акционерного общества или более чем одной третью доли в уставном капитале ООО, если сделка соответствует установленным законом финансовым порогам.
До заключения такой сделки заявитель подает в Комитет заявление и пакет документов, включая сведения о деятельности и финансовых результатах участников сделки, составе группы компаний и конечных бенефициарах.
Если сделка не оказывает влияния на конкуренцию, заявление рассматривается в течение 30 календарных дней. Если она может привести к ограничению конкуренции, срок дополнительного изучения может быть продлен еще максимум на два месяца. По итогам Комитет либо дает предварительное согласие, либо отказывает в нем.
Отказ возможен, в частности, если сделка может привести к возникновению или усилению доминирующего положения либо ограничению конкуренции. При этом Комитет может согласовать сделку с определенными условиями, направленными на сохранение конкуренции.