Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish yakunlari hamda milliy statistika tizimida islohotlarni jadallashtirishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishgani haqida yozgandi.
Taqdimot davomida milliy statistika tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish rejalari ko‘rib chiqildi. Tadbirkorlarning hisobot yukini 20% ga kamaytirish, ma’muriy va muqobil ma’lumotlar manbalari sonini 1,7 barobar oshirish, ma’lumotlarni qayta ishlash vaqtini 20% ga qisqartirish rejalashtirilmoqda. Statistikaga sarflanadigan xarajatlar esa 25% ga kamaytiriladi.
Ma’lumotlarni boshqarishda yagona yondashuvni shakllantirish uchun vazirlik va idoralar ishtirokida Ma’lumotlarni boshqarish komissiyasi tashkil etish taklif qilindi. Komissiya 2026-yil 1-dekabrgacha davlat organlari va tashkilotlaridagi ma’lumotlarni boshqarish tizimlarini xatlovdan o‘tkazadi, 2027-yil 1-maygacha esa ularni takomillashtirish rejasini tasdiqlaydi.
2027-yil 1-iyulgacha Milliy ma’lumotlar platformasini ishga tushirish rejalashtirilgan. U ma’lumotlarni yagona tizimga integratsiya qilish, ularning sifati va xavfsizligini oshirish, shuningdek, tahlil va raqamli xizmatlarni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, ochiq ma’lumotlar bilan ishlash bo‘yicha loyiha ofisi tashkil etish va davlat organlari uchun “Ochiq ma’lumotlar reytingi"ni joriy qilish taklif etildi.
Statistika sohasida mutaxassislar tayyorlash va tadqiqotlarni rivojlantirish maqsadida Ma’lumotlarga asoslangan boshqaruv maktabi tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Unda davlat organlari, biznes, statistika idoralari, OAV, tadqiqotchilar va talabalar uchun ma’lumotlarni boshqarish, biznes-tahlil, sun’iy intellekt, data-jurnalistika va vizualizatsiya bo‘yicha ta’lim dasturlari yo‘lga qo‘yiladi.
Milliy statistika tizimida sun’iy intellektdan foydalanish ham kengaytiriladi. 2027-yil 1-iyulgacha statistik ma’lumotlarni sun’iy intellekt tizimlari qayta ishlay oladigan formatlarda e’lon qilish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, statistik ko‘rsatkichlarni taqqoslash va ularni chuqur tahlil qilish uchun AI-agentlar joriy etiladi.
2027-yil oxirigacha aholi, demografiya, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma va hududiy rivojlanishga oid ma’lumotlarni raqamli geofazoviy xaritalarda aks ettirish rejalashtirilgan.
2027−2028-yillarda Ko‘p indikatorli klaster tadqiqotining yettinchi bosqichi o‘tkaziladi. Shuningdek, Xalqaro valyuta jamg‘armasi ishtirokida milliy statistika tizimining xalqaro standart va kodekslarga muvofiqligi baholanadi.
Taqdimotda “Statistikani rivojlantirish — 2030” milliy strategiyasi loyihasi ham ko‘rib chiqildi. Unda ma’lumotlar sifatini oshirish, xalqaro standart va metodologiyalarni joriy etish, raqamli transformatsiyani jadallashtirish, ma’muriy va muqobil ma’lumotlar manbalaridan keng foydalanish hamda ochiq statistikani rivojlantirish ustuvor yo‘nalishlar etib belgilangan.
Mirziyoyev aniq, tezkor va ishonchli statistika davlat siyosatini shakllantirish hamda hudud va tarmoqlarni rivojlantirish bo‘yicha asoslangan qarorlar qabul qilish uchun zarurligini ta’kidladi.
Mas’ullarga ma’lumotlarni boshqarishning yagona tizimini joriy etish va milliy statistika tizimini xalqaro standartlar asosida izchil rivojlantirish topshirildi.
Avvalroq Spot O‘zbekistondda oktabr-noyabr oylarida biznesni ro‘yxatga olish tadbiri o‘tkazilishi haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, 2 сентября Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией итогов переписи населения и сельского хозяйства, а также предложений по ускорению реформ в национальной статистической системе.
В ходе презентации рассмотрены планы по развитию национальной системы статистики до 2030 года. Планируется сократить отчетную нагрузку на предпринимателей на 20%, увеличить количество административных и альтернативных источников данных в 1,7 раза, а время обработки данных — на 20%. Расходы на статистику должны сократиться на 25%.
Для формирования единого подхода к управлению данными предложено создать Комиссию по управлению данными с участием министерств и ведомств. До 1 декабря 2026 года комиссия проведет инвентаризацию систем управления данными в государственных органах и организациях, а до 1 мая 2027 года утвердит план их совершенствования.
До 1 июля 2027 года планируется запустить Национальную платформу данных. Она обеспечит интеграцию данных в единую систему, повышение их качества и безопасности, а также развитие аналитики и цифровых услуг.
Кроме того, предложено создать проектный офис по работе с открытыми данными и внедрить для государственных органов «Рейтинг открытых данных».
Для подготовки специалистов и развития исследований в сфере статистики планируется создать Школу управления на основе данных. В ней будут обучать представителей госорганов, бизнеса, органов статистики, СМИ, исследователей и студентов управлению данными, бизнес-аналитике, искусственному интеллекту, журналистике данных и визуализации.
Использование ИИ в национальной статистической системе также будет расширено. До 1 июля 2027 года статистические данные планируется публиковать в форматах, пригодных для обработки системами искусственного интеллекта. Также будут внедрены ИИ-агенты для сопоставления статистических показателей и их углубленного анализа.
До конца 2027 года данные о населении, демографии, сельском хозяйстве, инфраструктуре и региональном развитии планируется отображать на цифровых геопространственных картах.
В 2027—2028 годах планируется провести седьмой раунд Мультииндикаторного кластерного обследования. При участии Международного валютного фонда также будет оценено соответствие национальной статистической системы международным стандартам и кодексам.
На презентации рассмотрен проект национальной стратегии «Развитие статистики — 2030». Среди ее приоритетов — повышение качества данных, внедрение международных стандартов и методологий, цифровая трансформация, расширение использования административных и альтернативных источников данных и развитие открытой статистики.
Мирзиёев подчеркнул, что точная, оперативная и достоверная статистика необходима для формирования государственной политики и принятия обоснованных решений по развитию регионов и отраслей.
Ответственным лицам поручено внедрить единую систему управления данными и последовательно развивать национальную статистическую систему на основе международных стандартов.