23-avgust kuni Ozarbayjon va O‘zbekiston prezidentlari ishtirokida ABB Davr loyihasiga rasman start berildi. ABB Boshqaruvi raisi Abbos Ibragimov O‘zbekiston bozoriga kirish uchun nima uchun Davr Bank tanlangani, bo‘lajak rebrending va guruhning mamlakatdagi kelgusi rejalari haqida gapirib berdi.
Hozir ko‘pchilikni asosiy savol qiziqtiradi: bank ABB Davr brendi ostida qachon ishlay boshlaydi?
Ha, 23-avgust biz uchun tarixiy kunga aylandi. Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti janob Ilhom Aliyev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti janob Shavkat Mirziyoyev ishtirokida ABB Davr loyihasiga rasman start berildi. Ozarbayjon Prezidenti bu voqeani yetakchi ozarbayjon bankining O‘zbekiston bozoriga chiqishi sifatida ta’rifladi. Biz uchun bu bir vaqtning o‘zida katta g‘urur va mas’uliyatdir.
Biz ushbu loyihaga yuqori darajada ko‘rsatilgan qo‘llab-quvvatlash uchun Ozarbayjon va O‘zbekiston prezidentlariga minnatdorchilik bildiramiz. Shuningdek, loyihani amalga oshirishning barcha bosqichlarida ko‘maklashgan ikki mamlakat davlat tuzilmalariga — markaziy banklarga, Ozarbayjon Respublikasi Iqtisodiyot vazirligiga, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasiga minnatdorchilik bildirishni istardik.
Loyihaning rasmiy startidan oldin barcha zarur ruxsatnomalar olindi va aksiyalarni sotib olish-sotish shartnomasi allaqachon imzolandi. Keyingi bosqichda qonunchilik va shartnomada nazarda tutilgan tartib-taomillarga muvofiq aksiyalarga bo‘lgan huquqlarning yuridik o‘tkazilishi amalga oshiriladi va aksiyadorlar reyestriga tegishli o‘zgartirishlar kiritiladi. Ushbu jarayon yakunlangandan so‘ng ABB Davr Bankning asosiy aksiyadoriga aylanadi. Bu jarayon yaqin 7−10 kun ichida yakunlanishini kutmoqdamiz.
ABB Davr brendi ostida ish bankning nomi o‘zgarishi bilan bog‘liq rasmiy tartib-taomillar yakunlangandan so‘ng darhol boshlanadi. Menimcha, taxminan oktyabr oyida ABB Davr brendini ko‘ramiz.
Rebrending qanday tartibda o‘tkaziladi?
Birinchi navbatda biz korporativ kommunikatsiyalar va raqamli kanallardan boshlaymiz. Filiallar, bankomatlar, kartalar va mijozlar bilan aloqaning boshqa jismoniy nuqtalarining ABB Davr brendiga o‘tishi bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Aynan shunday yondashuv bizning o‘tish rejamizda ham nazarda tutilgan.
Bizning vazifamiz — shunchaki nomi va yorlig‘ini almashtirish emas, balki ABB brendi ortida turgan xizmat sifati, texnologiyalar, innovatsiyalar va institutsional tajribani O‘zbekistonga olib kirishdir.
Asosiy ustuvorliklaringiz qanday?
Birinchi bosqichda bizning maqsadimiz — Davr Bankning mavjud kuchli tomonlarini saqlab qolish va shu bilan birga keyingi rivojlanish uchun mustahkam asos yaratishdir. Keyin ABB Davrga korporativ boshqaruv, raqamlashtirish, sun’iy intellekt, risklarni boshqarish va mijozlar tajribasi sohasidagi ABB tajribasini bosqichma-bosqich joriy qilamiz.
Shuningdek, qisqa muddatda natija bera oladigan tashabbuslarga alohida e’tibor qaratamiz. Ozarbayjonda samaradorligini isbotlagan ba’zi raqamli va sun’iy intellektga asoslangan yechimlar mahalliy bozor xususiyatlariga tezda moslashtirilib, ABB Davrga joriy etilishi mumkin.
Nima uchun O‘zbekiston bozoriga chiqish uchun aynan Davr Bankni tanladingiz?
Biz undan kattaroq qiymat yaratishimiz mumkin bo‘lgan bank, platformani izladik. Qidiruv jarayonida Davr Bankning tarixini, faoliyatini, mahsulot va xizmatlarini, hamkorlik munosabatlari va xalqaro aloqalarini diqqat bilan o‘rgandik. Bank ko‘plab parametrlar bo‘yicha mezonlarimizga mos kelishi haqida xulosaga keldik — bunga rivojlanish dinamikasi, xalqaro aloqalar, xizmat ko‘rsatish tarmog‘i, mijozlar segmentlari, barqaror va yuqori o‘sish sur’atlari kiradi.
Bugungi kunda Davr Bankning 2 mln nafardan ortiq mijozi, 1 800 dan ortiq xodimi, poytaxt va viloyatlarda 43 ta filial va xizmat ko‘rsatish markazi mavjud. Aktivlar hajmi 2 mlrdmanatdan oshadi. Bank kichik va o‘rta biznesni moliyalashtirishda faol o‘rin egallaydi.
Biz uchun nafaqat raqamlar, balki hamkorlik yondashuvi ham muhim edi. Davr Bankda yaxshi bazani, biznes-modelni, kuchli jamoani, biz bilan bir yo‘nalishda qarayotgan va bizning qarashlarimizni baham ko‘radigan hamkorni ham ko‘rdik. Bankning kelajagi va keyingi rivojlanish yo‘nalishlariga bo‘lgan qarashlarimiz amaldagi aksiyadorlar va bank jamoasi bilan ko‘p jihatdan mos keldi.
Davr Bank — bu shunchaki yangi bozorga chiqish uchun platforma emas. Bu allaqachon shakllangan, kuchli jamoaga, mijozlar bazasiga va mahalliy bozorni chuqur bilishga ega o‘zbek banki. Bizning vazifamiz — ushbu asosni yanada rivojlantirish, mahalliy bozorni bilish, jamoa va Davr Bankning mavjud kuchli tomonlarini ABB kapitali, texnologiyalari va institutsional tajribasi bilan birlashtirishdir.
ABB Davr qanday bank bo‘ladi?
Maqsadlarimiz aniq. Biz ABB Davrning, avvalo, mahalliy mijozlar va tadbirkorlarga yaqin, shu bilan birga xalqaro tajriba, zamonaviy texnologiyalar va kattaroq moliyaviy guruh imkoniyatlaridan foydalanadigan o‘zbek banki bo‘lishini istaymiz.
ABB Davr jismoniy shaxslarga, shuningdek kichik va o‘rta biznes hamda korporativ mijozlarga xizmat ko‘rsatuvchi universal bank bo‘ladi. Ayniqsa kichik va o‘rta biznes bilan ishlash, raqamli banking, to‘lovlar, hujjatli operatsiyalar va korporativ moliyalashtirish kabi yo‘nalishlarda katta salohiyatni ko‘rmoqdamiz.
Shu bilan birga vaqt o‘tishi bilan Ozarbayjonda muvaffaqiyatli shakllantirgan Beyond Banking sohasidagi tajribamizni ham O‘zbekiston bozoriga moslashtirmoqchimiz.
Shu yerda juda muhim jihatni ta’kidlab o‘tmoqchiman. Biz ABB modelini Ozarbayjonda o‘zgarishsiz holda O‘zbekiston bozoriga oddiygina ko‘chirishni mo’ljallamayapmiz. Bank biznesi ko‘p jihatdan mahalliy xususiyatga ega. O‘zbekiston bozori — katta, dinamik va o‘ziga xos xususiyatlarga ega bozor. Buni hisobga olgan holda, biz mahsulot va xizmatlarimizni mahalliy mijozlarning ehtiyojlari va xatti-harakatlariga, shuningdek, bozor xususiyatlariga moslashtiramiz.
Aynan shuning uchun bizga o‘zbek mijozlarining ehtiyojlari, bozor xususiyatlari, mahalliy jamoaning bilim va tajribasi tamoyil jihatdan muhimdir. ABB texnologiyalari va tajribasini ushbu mahalliy bilim va kompetensiyalar bilan birlashtiramiz.
ABB Davr Ozarbayjon va O‘zbekiston o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga qanday hissa qo‘sha oladi?
O‘zbekistonda Ozarbayjon kapitali ishtirokidagi 470 dan ortiq korxona, Ozarbayjonda esa o‘zbek kapitali ishtirokidagi 130 dan ortiq korxona ro‘yxatga olingan. Ushbu raqamlarning o‘zi ikki mamlakat o‘rtasida jiddiy biznes-ekotizim shakllanganini ko‘rsatadi. O‘zaro savdo va investitsiyalar o‘sishi bilan ushbu kompaniyalarning moliyaviy xizmatlarga bo‘lgan ehtiyoji ham ortib bormoqda.
ABB Davr ushbu ekotizim uchun moliyaviy ko‘prikka aylanishi mumkin. Hisob-kitoblar, savdo moliyalashtirishi, hujjatli operatsiyalar, shuningdek yangi biznes va investitsiya loyihalarini moliyalashtirish bu borada qo‘shimcha imkoniyatlar ochadi.
Shu bilan birga, ABB Davr birinchi navbatda O‘zbekiston bozori va o‘zbek mijozlari uchun ishlaydigan mahalliy bank bo‘ladi. Biz mamlakat iqtisodiy rivojlanishiga, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga va ayniqsa kichik va o‘rta biznesning rivojlanishiga real hissa qo‘shishni maqsad qilganmiz.
Ushbu loyihaning ABB uchun strategik ahamiyati qanday?
Bu ABBning 2026−2028-yillarga mo‘ljallangan rivojlanish strategiyasida nazarda tutilgan geografik ekspansiya maqsadiga erishishning birinchi katta qadamidir. Biz uchun ayniqsa muhimi — bu yo‘lni aynan qardosh O‘zbekistondan boshlayotganimiz.
ABB Moliya guruhi sifatidaendi taxminan 5,5 mlnmijozga xizmat ko‘rsatamiz, murojaat qila oladigan potentsial auditoriyamiz esa taxminan 10 mlndan 50 mln kishigacha oshadi.
Ammo men bu loyihaning ahamiyatini faqat raqamlar bilan o‘lchamagan bo‘lardim. Biz O‘zbekistonga nafaqat kapital olib kirmoqdamiz. Shuningdek, so‘nggi yillarda Ozarbayjonda shakllantirgan bilim, tajriba va yechimlarni ham eksport qilmoqdamiz. Rqamli yechimlarimiz, sun’iy intellekt modellarimiz, risklarni boshqarish va korporativ boshqaruvga yondashuvlarimiz, shuningdek, an’anaviy banking chegarasidan tashqarida biz yaratgan xizmatlar imkoniyatlarini ancha kattaroq miqyosda qo‘llash imkoniyati paydo bo‘lmoqda.
Yana bir strategik ustunlik — masshtab effekti. Kattaroq mijozlar bazasi bizga texnologiyalar va sun’iy intellektga ko’proq investitsiya qilish imkonini beradi. Ertaga yaratadigan har qanday raqamli yechim yoki sun’iy intellekt modeli faqat Ozarbayjonga qaraganda ancha kengroq geografiyada millionlab mijozlarga foyda keltira oladi.

23 августа при участии президентов Азербайджана и Узбекистана был дан официальный старт проекту ABB Davr. Председатель правления ABB Аббас Ибрагимов рассказал, почему для выхода на рынок Узбекистана был выбран Davr Bank, о предстоящем ребрендинге и дальнейших планах группы в стране.
Сейчас многих интересует главный вопрос: когда банк начнет работать под брендом ABB Davr?
23 августа стал для нас историческим днем. При участии президента Азербайджана господина Ильхама Алиева и президента Республики Узбекистан господина Шавката Мирзиёева был дан официальный старт проекту ABB Davr. Президент Азербайджана охарактеризовал это событие как выход ведущего азербайджанского банка на рынок Узбекистана. Для нас это одновременно большая гордость и большая ответственность.
Мы выражаем благодарность президентам Азербайджана и Узбекистана за высокий уровень поддержки этого проекта. Также хотели бы поблагодарить государственные структуры обеих стран, которые оказывали нам поддержку на всех этапах реализации проекта, — центральные банки, Министерство экономики Азербайджанской Республики, Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, а также Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан.
До официального старта проекта были получены все необходимые разрешения и уже подписан договор купли-продажи акций. На следующем этапе, в соответствии с законодательством и предусмотренными договором процедурами, будет осуществлен юридический переход прав на акции и внесены соответствующие изменения в реестр акционеров. После завершения этого процесса ABB станет основным акционером Davr Bank. Мы ожидаем, что этот процесс завершится в течение ближайших 7−10 дней.
Работа под брендом ABB Davr начнется сразу после завершения официальных процедур, связанных с изменением наименования банка. Думаю, уже примерно в октябре мы увидим бренд ABB Davr.
Как будет проходить ребрендинг?
В первую очередь мы начнем с корпоративных коммуникаций и цифровых каналов. Переход филиалов, банкоматов, карт и других физических точек взаимодействия с клиентами на бренд ABB Davr будет осуществляться поэтапно. Именно такой подход предусмотрен и нашим планом перехода.
Наша задача — не просто поменять название и вывеску, а привнести в Узбекистан качество обслуживания, технологии, инновации и институциональный опыт, которые стоят за брендом ABB.
Каковы ваши основные приоритеты?
На первом этапе наша цель — сохранить существующие сильные стороны Davr Bank и одновременно создать прочную основу для дальнейшего развития. Затем мы будем поэтапно внедрять в ABB Davr опыт ABB в области корпоративного управления, цифровизации, искусственного интеллекта, управления рисками и клиентского опыта.
Особое внимание мы уделим инициативам, способным дать результат уже в краткосрочной перспективе. Некоторые цифровые решения и решения на основе искусственного интеллекта доказавшие свою эффективность в Азербайджане, могут быть достаточно быстро адаптированы к особенностям местного рынка и внедрены в ABB Davr.
Почему для выхода на рынок Узбекистана вы выбрали именно Davr Bank?
Мы искали банк, платформу, на базе которой могли бы создать еще большую ценность. В процессе поиска мы внимательно изучили историю Davr Bank, его деятельность, продукты и услуги, партнерские отношения и международные связи. Мы пришли к выводу, что банк соответствует нашим критериям по многим параметрам, включая динамику развития, международные связи, сеть обслуживания, клиентские сегменты, устойчивые и высокие темпы роста.
Сегодня у Davr Bank более 2 млн клиентов, свыше 1800 сотрудников, 43 филиала и центра обслуживания в столице и регионах. Объем активов превышает 2 млрд манатов. Банк занимает активную позицию в финансировании малого и среднего бизнеса.
Для нас были важны не только цифры, но и партнерский подход. В Davr Bank мы увидели и хорошую базу, и бизнес-модель, и сильную команду, и партнера, который смотрит с нами в одном направлении и разделяет наше видение. Наши взгляды с действующими акционерами и командой банка на его будущее и направления дальнейшего развития во многом совпали.
Davr Bank — это не просто платформа для выхода на новый рынок. Это уже состоявшийся узбекский банк с сильной командой, клиентской базой и глубоким знанием местного рынка. Наша задача — развивать эту основу дальше, объединить знание местного рынка, команду и существующие сильные стороны Davr Bank-а с капиталом, технологиями и институциональным опытом ABB.
Каким банком станет ABB Davr?
Наши амбиции понятны. Мы хотим, чтобы ABB Davr был прежде всего узбекским банком — близким к местным клиентам и предпринимателям, но при этом использующим международный опыт, современные технологии и возможности более крупной финансовой группы.
ABB Davr будет универсальным банком, обслуживающим как физических лиц, так и малый и средний бизнес, а также корпоративных клиентов. Особенно большой потенциал мы видим в таких направлениях, как работа с малым и средним бизнесом, цифровой банкинг, платежи, документарные операции и корпоративное финансирование.
В то же время мы хотим со временем адаптировать к рынку Узбекистана и наш успешно сформированный в Азербайджане опыт в сфере Beyond Banking.
Мы не намерены просто переносить модель ABB в Азербайджане на рынок Узбекистана в неизменном виде. Банковский бизнес во многом локален. Рынок Узбекистана — большой, динамичный и обладающий собственной спецификой. Учитывая это, мы будем адаптировать наши продукты и услуги к потребностям и поведению местных клиентов, а также к особенностям рынка.
Какой вклад ABB Davr сможет внести в развитие экономических связей между Азербайджаном и Узбекистаном?
В Узбекистане зарегистрировано более 470 предприятий с азербайджанским капиталом, а в Азербайджане — более 130 предприятий с узбекским капиталом. Уже сами эти цифры показывают, что между двумя странами сформировалась серьезная бизнес-экосистема. По мере роста взаимной торговли и инвестиций увеличивается и потребность этих компаний в финансовых услугах.
ABB Davr может стать финансовым мостом для этой экосистемы. Расчеты, торговое финансирование, документарные операции, а также финансирование новых бизнес- и инвестиционных проектов открывают здесь дополнительные возможности.
При этом в первую очередь ABB Davr будет локальным банком, работающим для рынка Узбекистана и узбекских клиентов. Мы намерены вносить реальный вклад в экономическое развитие страны, поддержку предпринимательства и особенно развитие малого и среднего бизнеса.
Каково стратегическое значение этого проекта для ABB?
Это первый большой шаг к достижению цели географической экспансии, предусмотренной стратегией развития ABB на 2026−2028 годы. Для нас особенно важно, что этот путь мы начинаем именно с братского Узбекистана.
Как финансовая группа ABB мы теперь будем обслуживать около 5,5 млн клиентов, а потенциальная аудитория, к которой мы сможем обращаться, увеличится примерно с 10 до 50 млн человек.
Но я бы не измерял значение этого проекта только цифрами. Мы привносим в Узбекистан не только капитал. Мы также экспортируем знания, опыт и решения, которые сформировали в Азербайджане за последние годы. У нас появляется возможность в значительно большем масштабе применять наши цифровые решения, модели искусственного интеллекта, подходы к управлению рисками и корпоративному управлению, а также возможности, созданные нами в сфере сервисов за пределами традиционного банкинга.
Еще одно стратегическое преимущество — эффект масштаба. Более крупная клиентская база позволит нам больше инвестировать в технологии и искусственный интеллект. Любое цифровое решение или модель искусственного интеллекта, которые мы создадим завтра, смогут приносить пользу миллионам клиентов уже на гораздо более широкой географии, чем только Азербайджан.
Есть здесь и еще один очень важный момент. Этот проект изменит не только Davr Bank, но и сам ABB. Впервые мы будем применять созданную нами в Азербайджане банковскую модель на более широкой географии, приобретать новые компетенции и учиться работать как региональная финансовая группа.
В этом смысле проект ABB Davr — это выход азербайджанского финансового бренда, технологий и банковского опыта на новый зарубежный рынок.