Burger King fastfud restoranlari tarmog‘i Qirg‘iziston bozoriga kirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda O‘zbekistonda Burger King tarmog‘ini rivojlantirayotgan Fast Food Systems rahbari Vyacheslav Dutkinskiy Spot’ga ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yil oxirigacha qo‘shni mamlakatda tarmoqning kamida bitta restoranini ochish rejalashtirilgan.
Avvalroq Qirg‘izistonda Burger King’ni rivojlantirish huquqi Holten Group’ga o‘tgan. Kompaniya O‘zbekistonda ham brend restoranlarini ochish huquqini olgan.
Burger King O‘zbekiston bozoriga 2025-yil dekabrida kirib kelgan. Birinchi restoran 16-dekabr kuni Toshkentdagi Alpomish muz saroyida ochilgan, keyinchalik Tashkent City Mall va Seoul Mun’da ham restoranlar ish boshlagan.
Hozir O‘zbekistonda Burger King’ning sakkizta restorani faoliyat yuritmoqda. Ularning oltitasi Toshkentda, bittadan restoran Chirchiq va Andijonda joylashgan.
2026-yilda kompaniya O‘zbekistondagi hududiy ekspansiyasini davom ettirishni ham rejalashtirmoqda. Xususan, Samarqandda yangi restoranlar ochiladi, keyinchalik tarmoq Buxoro va Farg‘ona vodiysi hududlariga kirishni mo‘ljallagan.
Dutkinskiyning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistondagi Burger King’ning dastlabki restoranlari allaqachon o‘zini o‘zi qoplash darajasiga chiqqan.
Burger King‘ning ishga tushirilishi
2025-yil mart oyida Verniy Kapital kompaniyalar guruhi 2012-yildan beri hamkori Anuar Utemuratov bilan birgalikda egalik qilib kelgan Burger King Kazakhstan’ning eksklyuziv franshizasini sotgani ma’lum bo‘ldi. Burger King Kazakhstan 14 ta shaharda 55 ta restoranga ega.
Franshizani Dubayda ro‘yxatdan o‘tgan Holten Group kompaniyasi sotib olgan. U International Beverages Tashkent kompaniyasining ikki ta’sischisidan biri bo‘lib, 0,1% ulushga ega. Qolgan 99,9% ulush Holten Enterprise kompaniyasiga tegishli.
Bitim natijasida Qozog‘iston va Qirg‘izistondagi Burger King restoranlari Holten Group tasarrufiga o‘tgan. Shuningdek, kompaniya O‘zbekistonda ham Burger King restoranlarini ochish huquqini olgan.
Aprel oyida International Beverages Tashkent ta’sischisi Shuhrat Ergashev prezident huzuridagi yig‘ilishda O‘zbekistonda ilk Burger King restoranlari tez orada ochilishini aytgan. Markaziy ofis Toshkentda joylashishi mumkinligi aytilgan. Shuningdek, kompaniyaga butun Markaziy Osiyo bo‘yicha litsenziya berish taklif qilingan.
O‘tgan yil noyabrida Shuhrat Ergashev O‘zbekistonda ilk Burger King restoranlarini bir yarim oy ichida ochish rejalashtirilayotganini ma’lum qilgandi. Tadbirkor mamlakat bo‘ylab har yili yangi restoranlar ochib borishni va’da qilgan.
Avvalroq Spot Qirg‘izistonda raqamli som sinovdan o‘tkazilib, 2027-yildan bosqichma-bosqich joriy etilishi haqida yozgandi.

Сеть ресторанов быстрого обслуживания Burger King планирует выйти на рынок Кыргызстана. Об этом Spot сообщил руководитель Fast Food Systems Вячеслав Дуткинский, развивающей Burger King в Узбекистане.
По его словам, до конца года в соседней стране планируется открыть как минимум один ресторан сети. Ранее право на развитие Burger King в Кыргызстане перешло к Holten Group, которая также получила права на открытие ресторанов бренда в Узбекистане.
Burger King вышел на рынок Узбекистана в декабре 2025 года. Первый ресторан открылся 16 декабря в ледовом дворце Alpomish в Ташкенте, затем заведения появились в Tashkent City Mall и Seoul Mun.
Сейчас в Узбекистане работают восемь ресторанов Burger King, шесть из них расположены в Ташкенте. Еще по одному заведению находится в Чирчике и Андижане.
В 2026 году компания также планирует продолжить региональную экспансию в Узбекистане. В частности, новые рестораны должны появиться в Самарканде, а в дальнейшем сеть намерена выйти в Бухару и регионы Ферганской долины.
По словам Дуткинского, первые рестораны Burger King в Узбекистане уже вышли на самоокупаемость.
Запуск Burger King
В марте 2025 года стало известно, что группа компаний «Верный Капитал» продала эксклюзивную франшизу Burger King Kazakhstan, которой с 2012 года владела совместно со своим партнером Ануаром Утемуратовым. Burger King Kazakhstan принадлежит 55 ресторанов в 14 городах.
Покупателем стала Holten Group, зарегистрированная в Дубае, — один из двух учредителей International Beverages Tashkent (0,1%). Согласно ЕГРПО, вторым владельцем является Holten Enterprise, которой принадлежит 99,9%.
В результате покупки франшизы к Holten Group переходят рестораны Burger King в Казахстане и Кыргызстане. Также компания получила право на открытие заведений в Узбекистане.
Шухрат Эргашев. Фото: пресс-служба президентаШухрат Эргашев. Фото: пресс-служба президента
В апреле того же года учредитель International Beverages Tashkent Шухрат Эргашев на совещании у президента сообщил о скором открытии первых ресторанов Burger King в Узбекистане. Центральный офис может расположиться в Ташкенте. Кроме того, компании предложили передать лицензию на всю Центральную Азию.
В ноябре прошлого года Шухрат Эргашев заявил, что первые рестораны Burger King планируют открыть в Узбекистане через месяц-полтора. Предприниматель пообещал из года в год открывать новые заведения по всей республике.
Ранее Spot писал, что в Кыргызстане до конца года протестируют цифровой сом, с 2027 года начнут его поэтапный запуск.